Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ze sociálních sítí

Starosta Prahy 9 Portlík ke schválenému rozpočtu na rok 2024

Trošku jsem se teď sociálním sítím nevěnoval, ale jedno by nemělo zapadnout, a to je schválení rozpočtu Prahy 9 na rok 2024 a některé navazující tisky.

Co je v rozpočtu nové a doufám, že se nám podaří trend udržet, že máme vyšší příjmy než provozní výdaje. Historicky to bylo tak, že Devítka musela provoz financovat z ušetřených prostředkú let minulých a ty zase vznikly z prodeje majetku. Na jedné straně jsme tedy pracovali na zvyšování „pražského” rudu (dotační vztahy) a byli mezi městskými částmi jedním z hlavních tahounů změn, které nakonec znamenaly zvýšení příjmů pro všechny městské části v Praze.

Vedle toho jsme vždy drželi provozní výdaje na uzdě a zvyšovali velmi opatrně. V zeleni a její údržbě nám ušetřil spoustu finančních prostředků nákup společnosti HORTUS (2008), kde i když máme spoustu nových hektarů zeleně a parků (vyjmenuji namátkově parky Přátelství, Zahrádky, Pod Lávkou, Srdce, okolí Rokytky, Střížkov etc…) zvyšujeme náklady velmi pozvolna. V sociálních službách se pak díky transformaci na ústav podařilo přejít na vícezdrojové financování, takže i když nabízí Devítka více služeb, stojí ji to méně.

Co nás čeká letos?

– dokončení prodlouženého parku Přátelství

– získali jsme pozemky pro školu a školku v oblasti Jarova, kde začneme připravovat stavební povolení pro školu a školku. Kapacita se právě řeší, nicméně máme ambiciózní cíl mít toto povolení do konce roku.

– zahajujeme práce na nové základní škole Elektra II, která bude v těsném sousedství ELEKTRY I, jediné základky postavené v Praze 1–22 za posledních 30 let! Stihneme ještě jednu, ať máme v číslovaných městských částech na Devítce rovnou dvě! Chtěli bychom zde ve spolupráci s Prahou a radním Klecandou postavit ještě gymnázium, na čemž začínáme pracovat. O tom, jak v Praze školy obecně chybí se asi zmiňovat nemusím…

- připravujeme další sportoviště (poslední se realizovalo v loňském roce v Podviňáku a předloni u Pragovky. Hřišť pro sport ale není nikdy dost a jedno začne vznikat u parku Zahrádky, což vychází z požadavků místních obyvatel stejně jako potřeb školy a místních sportovců. Projednání záměru plánujeme na duben a pak chceme začít!

– a nejen sportovištěm budeme pokračovat na Střížkově. Po 30 letech se podařilo významně posunout získání pozemků na Střížkovské vyhlídce, takže nás čeká v dubnu setkání s obyvateli tamtéž a navážeme tak na setkání před dvěma lety a rekultivaci zanedbaného prostoru, který byl dlouhá léta předmětem konkurzu, dokončíme a po třiceti letech sem vrátíme sport. Uznejte, že si to toto úžasné území zaslouží!

– dekády se řeší, kde bude sídlit a fungovat ZZS Praha. Sice byla v loňském roce vysoutěžena nová podoba záchranky, ale to je řešení nejdříve za 5 let a je otázkou financí. Jenže na Devítce jsme kreativní a nabídli jsme panu řediteli “záchranky” Kolouchovi pomoc a připravujeme nástavbu na pavilónu polikliniky, kde dříve sídlila pohotovost. Začneme letos a ZZS tak pomůžeme vyřešit jejich dlouholetý problém. Záchranáři v Praze nám pomáhají každý den a patří v Evropě mezi špičky. Alespoň pro jednou můžeme jako Devítka pomoci my jim!

– v sociální oblasti bychom měli získat od Prahy nový domov pro naše seniory, kde funkčnost budeme ještě upřesňovat a stejně tak se chceme posunout v projektování domova pro seniory hned vedle polikliniky Prosek, kde projekční práce běží na plno!

– stejně tak jsme před dokončením projektu na nové parkoviště vedle polikliniky Prosek (na místě stávajícího placeného parkoviště.

– co se umění v prostoru týče, připravujeme pro Vás několik překvapení, ale o těch až později.

– je řada dalších projektů a nápadů, které jsou součástí roku 2024, ale k téma se dostaneme v průběhu roku. 

Příspěvek starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka na jeho facebookovém profilu


Autor: red

Udženija: Pěstounka Hana Martinková Bojková o své zkušenosti a motivaci

Včera v 07:33

Radost z každodenních maličkostí vyváží všechny starosti. Tak o pěstounství mluví pěstounka Hana Martinková Bojková, která se s námi dělí nejen o své zkušenosti, ale také motivaci.

V pracovišti mateřinky Nad Vodovodem se otevřela logopedická učebna

10. dubna 2024 ve 20:35

Mateřská škola Hřibská, kterou zřizuje Praha 10, se specializuje na podporu čtenářských a matematických dovedností u dětí ohrožených školním neúspěchem.

Praha 10 spustila anketu spokojenosti s úřadem městské části

7. dubna 2024 v 11:19

Průzkum spokojeni se službami Úřadu MČ Praha 10 bude probíhat během celého dubna. Cílem ankety je získat informace o kvalitě poskytovaných služeb a o možnostech jejich dalšího zlepšení, uvedla městská část na sociálních sítích.

Na Trojském mostě byla provedena kontrola svítivosti

6. dubna 2024 v 08:37

Trojský most, který byl dokončen a otevřen před deseti lety, má celkem 674 svítidel. Osvětlují mostní oblouk, vozovku, zábradlí i žebra pod mostem. Městská společnost Technologie hlavního města Prahy, která se o svítidla stará, provedla v uplynulých dnech kontrolu jejich svítivosti. Dělá to...

Praha 1 přispěje školám na výjezdy do zahraničí

31. března 2024 v 11:28

Vedení první městské části před Velikonoci schválilo finanční podporu pro dvě základní školy, jejichž žáci letos vyjedou do partnerských zahraničních měst Prahy 1. Na sociálních sítích o tom informoval 1. místostarosta David Bodeček (nez./klub Piráti a občané...

Rok 2024 bude v Praze 10 patřit Pláničkovi

23. března 2024 ve 21:30

Po čapkovských tematických letech nás tak čeká rok věnovaný sportovní legendě, která dovedla Čechoslováky téměř až na fotbalový Olymp. František Plánička byl jedním z nejlepších brankářů své éry i vzorem fair-play. Letos navíc uplyne 120 let od jeho narození.  

Udženija: Startujeme unikátní síť duševního zdraví v Praze

21. března 2024 v 08:35

Počty těch, kteří potřebují odbornou pomoc rostou, ale míst a ambulancí, kam si můžete přijít pro pomoc naopak ubývá. Slíbila jsem, že s tím něco udělám a svoje slovo plním.  

O budoucím využití Ostrčilova náměstí diskutovali obyvatelé

15. března 2024 v 07:28

V úterý proběhlo v nuselském údolí veřejné setkání s občany, kde Jan Korseska, starosta Prahy 2 společně s radním pro dopravu Tomášem Halvou, radním Prahy 2 a místostarostou pro životní prostředí Janem Recmanem, probrali s místními občany budoucí využití Ostrčilova náměstí, ze kterého vzešlo mnoho...

Praha 6: Starosta OPEN

27. února 2024 v 07:47

Starosta Prahy 6 Jakub Stárek zve na neformální povídání, kde nic není tabu. Setkání se koná 29. února od 9 hodin v Café Záhorský.

Úřad Prahy 2 nabízí volnou pracovní pozici

25. února 2024 v 10:30

Radnice Prahy 2 nabízí volné pracovní místo. Informovala o tom na sociálních sítích.

Radoměřská: Představíme harmonogram kroků pro odstranění slumu

23. února 2024 v 16:38

Praha 1 v pondělí vyzvala protivládního aktivistu Ondřeje Thora, který od loňského května táboří na prostranství před Úřadem vlády, aby z místa odstranil svoje přístřešky. Thor na to má pět dnů od převzetí výzvy, může se ještě odvolat k pražskému magistrátu. Aktivista to odmítá. Pokud budou jeho...

Stavební práce u stanice metra Černý Most mohou rušit noční klid

14. února 2024 v 15:12

S ohledem na povahu nadcházejících prací při výstavbě polyfunkčního domu u stanice metra Černý Most je velmi pravděpodobné, že během následujících dnů dvakrát – ze soboty 17. na neděli 18. února a ze středy 21. na čtvrtek 22. února, přesáhnou do doby...

Kontejnery a odpadky už nehyzdí Provaznickou ulici v centru

11. února 2024 v 17:51

Kolem kontejnerů na směsný odpad býval v Provaznické ulici v centru Prahy velký nepořádek. Kontejnery byly přemístěny do útrob tamních domů a situace se zlepšila. Na sociálních sítích o tom informovala svozová společnost Pražské služby.

Další články
Nahoru