Dnes Středa - obcasny-dest 16°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 16°C
Středa 10. 6. 2026
Svátek má Gita
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Starosta Prahy 8 Gros zaplatil za městskou část pokutu. Jinou možnost podle opozice ani neměl
Starosta Ondřej Gros. Foto: P8

Starosta Prahy 8 Gros zaplatil za městskou část pokutu. Jinou možnost podle opozice ani neměl

Pokutu 300 000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) městské části Praze 8 za nedodržení pravidel zadávání veřejných zakázek na údržbu zeleně uhradil starosta městské části Ondřej Gros (ODS) ze svých vlastních peněz. Starosta to oznámil ve čtvrtek na mimořádném jednání zastupitelů, které bylo svoláno právě kvůli vysvětlení pochybení na popud opozičních Pirátů a uskupení 8žije a Praha Sobě. Bod zastupitelé prodiskutovali ještě před hlasováním o programu, který pak neschválili.

„Pokutu ve výši 300 000 korun, kterou naše MČ Praha 8 dostala od ÚOHS, jsem zaplatil ze svého. Kvůli naprosto špatnému a byrokratickému zákonu, jsme se museli rozhodnout mezi pokračováním v péči o zeleň, nebo jít cestou naprostého chaosu v údržbě zelených ploch. Je evidentní, že nicnedělání by vedlo k totálnímu nepořádku a následným škodám na naší zeleni, které by přesáhly dnešní sankci. Nějaká péče o zeleň musela probíhat a já si byl vědom, že je to velice na hraně. Nejsem bezchybný a vím to o sobě,“ sdělil Gros.

„Cítím však politickou odpovědnost. Tušil jsem, že to může být v naší přebyrokratizované době problém, a tak se nedá nic dělat, než tuto sankci uhradit. V tuto chvíli je tato částka již uhrazena na účet městské části, rozhodl jsem si ji zaplatit z dědictví po svém otci, který odešel relativně nedávno. Tím, že je tato sankce z mé strany uhrazena, bych celou věc uzavřel. V současné době je vše v souladu s předpisy, sankcí nevznikla rozpočtu Prahy 8 škoda,“ dodal.

Antimonopolní úřad uložil osmé městské části pokutu za nedodržení pravidel zadávání veřejných zakázek, protože v letech 2021 až 2023 na základě samostatných objednávek přímo u dodavatelů pravidelně pořizovala služby jako úklid prostor a péče o veřejnou zeleň bez zadávacího řízení či jiného v úvahu připadajícího postupu podle zákona. Podle starosty měla ale městská část problémy zakázku vysoutěžit a dvakrát ji musela zrušit.

Nyní je zakázka radnice na údržbu veřejného prostranství již vysoutěžena na základě zadávacího řízení na čtyři roky za 100 milionů korun.

„Ceníme si toho, že starosta Gros oznámil, že pokutu uhradil ze svého, nicméně jiná možnost mu ani nezbývala – jinak mu hrozil osud někdejšího starosty Prahy 2 za ODS, jemuž v roce 2015 uhrazení pokuty od ÚOHS nařídil přímo soud. Především však máme za to, že to je jen střípek celého problému: nejen jen o pokutu, ale především o to, že jakmile se zakázky zadávají v otevřené soutěži, jejich ceny klesají. Není nadále možné, aby Praha 8 rozdávala veřejné zakázky jen tak z ruky jako na běžícím páse jako se tomu dělo v letech 2021 až 2023,“ uvedla opozice (8Žije/Praha sobě, Piráti) ve svém společném prohlášení.

Původně opozice ve věci podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Doporučila prověřit osoby, které za to gesčně odpovídají, odbor životního prostředí a radního pro životní prostředí, tedy starostu městské části.

„Zástupci osmičkové koalice ve složení ODS, ANO, TOP09, STAN a Patrioti měli možnost vše vysvětlit a uvést na pravou míru. Neudělali to, a většina koaličních zastupitelek a zastupitelů pouze mlčela, neřekla ani „ň” a poté neschválila navržený program jednání,“ uvedly opoziční strany v prohlášení.

Také sdělily, že měly navrženo konstruktivní usnesení, které by zavazovalo kontrolní výbor, aby jednou ročně kontrolovat zadávání veřejných zakázek a to včetně přípravných procesů a také zavázalo Radu městské části Praha 8, aby zajistila přezkoumání odpovědnosti a navrhla opatření, aby se to nestávalo.

Opoziční zastupitel a předseda kontrolního výboru zastupitelstva Prahy 8 Martin Štěrba (Piráti) i tak požaduje od starosty vysvětlení. „Uhrazení sankce starostou Grosem z vlastní kapsy vnímá opozice jako krycí manévr," uvedl. Věnovat se tomu podle něj opozice chce na dalším řádném zasedání. Další termín zasedání je 26. února.


Autor: red

Hnutí ANO povede ve volbách do zastupitelstva Prahy 6 Petr Soukal

7. června 2026 v 15:54

Krajský sněm hnutí ANO na konci minulého týdne schválil kandidátní listiny městských částí pro podzimní komunální volby včetně kandidátky v Praze 6. Lídrem v této městské části byl zvolen předseda šestkové organizace hnutí ANO a místopředseda krajské organizace Praha, předseda kontrolního výboru...

Zelení se v hlavním městě rozhodli pro spolupráci s Prahou Sobě

4. června 2026 v 15:56

Podobně jako v posledních sněmovních volbách, které pro ně dopadly návratem do dolní komory Parlamentu, i v Praze volí Zelení předvolební spolupráci. Na kandidátce Prahy Sobě jim tak připadne 8., 17., a 26. místo, celkem na magistrátní kandidátce bude 9 Zelených. Strany o tom informovaly ve...

Další články
Nahoru