dnes
Sobota - zatazeno
12°C
zítra
Neděle - skorojasno
12°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
11°C
Starosta Prahy 8 Gros: Rozpočet musí být úsporný, jinou možnost jednoduše nemáme
Ondřej Gros byl loni v listopadu zvolen starostou Prahy 8. Foto (2x): archiv

Starosta Prahy 8 Gros: Rozpočet musí být úsporný, jinou možnost jednoduše nemáme

Už z opozičních lavic upozorňoval v minulém volebním období zastupitel Ondřej Gros z ODS na potřebu výrazně šetřit. Od svého loňského zvolení starostou Prahy 8 několikrát zopakoval, že hospodaření městské části se musí výrazně uskrovnit. V čem se to bude projevovat? Na co naopak radnice výdaje snižovat nechce? Jak bude vypadat rozpočet na rok 2019? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot. 

gros-clanek-1 V jaké fázi je příprava rozpočtu Prahy 8 na letošní rok a kdy bude schválen?
V tuto chvíli řešíme škrty v běžných výdajích, což samozřejmě není jednoduché. Věřím však, že všichni chápeme nutnost chovat se maximálně úsporně. Byl bych rád, kdyby se rozpočet podařilo schválit na březnovém zastupitelstvu.

V jakých základních parametrech se bude rozpočet lišit od toho předchozího?
Především v tom, že běžné či provozní výdaje budou maximálně ořezány a potom také v tom, že zaplatíme pouze nutné investice. Roky rozpočtové rozdávačnosti skončily.

Od svého vytvoření koalice v Praze 8 opakovaně tvrdí, že finance městské části nejsou v dobré kondici. Proč?
Není můj styl neustále řešit minulost. Je pravda, že v posledním volebním období se výdaje rozpočtu nebezpečně zvýšily. Na toto jsme upozorňovali už v opozici, bohužel marně. My teď musíme situaci vyřešit, jinou volbu nemáme.

Jak se prázdná „kasa“ projevuje na hospodaření Prahy 8? Kde se musely nejvíce utahovat opasky?
Nelze vypíchnout jednu oblast, v naprosté většině kapitol půjdou výdaje dolů. Nelze šetřit pouze ve výdajích, které bych nazval obligatorní.

Můžete být konkrétnější?
Nelze příliš ušetřit na platech zaměstnanců, to je asi jasné. V sociálních službách také ne. A rozhodně si nepřeji, aby se krátily finance na úklid, zeleň a zimní údržbu. Takový rozpočet bych předložit nemohl. V pořádku na ulicích nyní Praha 8 zaostává a to musíme změnit.

Daří se vám snižovat běžné výdaje na chod radnice?
To teprve uvidíme, jelikož v současnosti fungujeme v rozpočtovém provizoriu. Ale snažíme se o maximální úspornost.


Přehodnotili jste kvůli nedostatku financí některé projekty a hledali cestu, jak je učinit levnějšími?
Ano, některé projekty byly zrušeny, některé odloženy. Například revitalizace Ládví musí projít změnou, abychom se dostali k poněkud střízlivějším číslům.

Bude Praha 8 pokračovat v participativním rozpočtu a bude se měnit částka, kterou na něj městská část vyčlení?
Byli bychom rádi, aby pokračoval, ale v menším objemu, takže se dostane především na menší projekty občanů, než tomu bylo v minulosti (pro rok 2018 vyčlenila Praha 8 na projekt participativního rozpočtu MOJE OSMIČKA celkem 10 milionů korun, pozn. aut.).

Jaké je aktuální dění kolem centra Nová Palmovka?
Okolo Nové Palmovky je situace složitá, jelikož Metrostav vypověděl smlouvu o výstavbě. To se stalo ještě před ustavením současné rady. Praha 8 výpověď rozporuje jako neplatnou. Ale to je téma na celý samostatný rozhovor. Snad budeme za pár týdnů moudřejší.


Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Praha 1 vstoupila do spolku Otevřená města

31. ledna 2019 v 19:34

Úterním rozhodnutím zastupitelů Prahy 1 se tato městská část připojila k 11 městům a městským částem a vstoupila do spolku Otevřená města z. s. Ten usiluje o větší otevřenost radnic, vstřícnost k občanům, efektivnější využívání dat a sdílení zkušeností mezi...

Další články
Nahoru