dnes
Úterý - polojasno
21°C
zítra
Středa - zatazeno
24°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
22°C
Starosta Prahy 8 Gros: Rozpočet musí být úsporný, jinou možnost jednoduše nemáme
Ondřej Gros byl loni v listopadu zvolen starostou Prahy 8. Foto (2x): archiv

Starosta Prahy 8 Gros: Rozpočet musí být úsporný, jinou možnost jednoduše nemáme

Už z opozičních lavic upozorňoval v minulém volebním období zastupitel Ondřej Gros z ODS na potřebu výrazně šetřit. Od svého loňského zvolení starostou Prahy 8 několikrát zopakoval, že hospodaření městské části se musí výrazně uskrovnit. V čem se to bude projevovat? Na co naopak radnice výdaje snižovat nechce? Jak bude vypadat rozpočet na rok 2019? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot. 

gros-clanek-1 V jaké fázi je příprava rozpočtu Prahy 8 na letošní rok a kdy bude schválen?
V tuto chvíli řešíme škrty v běžných výdajích, což samozřejmě není jednoduché. Věřím však, že všichni chápeme nutnost chovat se maximálně úsporně. Byl bych rád, kdyby se rozpočet podařilo schválit na březnovém zastupitelstvu.

V jakých základních parametrech se bude rozpočet lišit od toho předchozího?
Především v tom, že běžné či provozní výdaje budou maximálně ořezány a potom také v tom, že zaplatíme pouze nutné investice. Roky rozpočtové rozdávačnosti skončily.

Od svého vytvoření koalice v Praze 8 opakovaně tvrdí, že finance městské části nejsou v dobré kondici. Proč?
Není můj styl neustále řešit minulost. Je pravda, že v posledním volebním období se výdaje rozpočtu nebezpečně zvýšily. Na toto jsme upozorňovali už v opozici, bohužel marně. My teď musíme situaci vyřešit, jinou volbu nemáme.

Jak se prázdná „kasa“ projevuje na hospodaření Prahy 8? Kde se musely nejvíce utahovat opasky?
Nelze vypíchnout jednu oblast, v naprosté většině kapitol půjdou výdaje dolů. Nelze šetřit pouze ve výdajích, které bych nazval obligatorní.

Můžete být konkrétnější?
Nelze příliš ušetřit na platech zaměstnanců, to je asi jasné. V sociálních službách také ne. A rozhodně si nepřeji, aby se krátily finance na úklid, zeleň a zimní údržbu. Takový rozpočet bych předložit nemohl. V pořádku na ulicích nyní Praha 8 zaostává a to musíme změnit.

Daří se vám snižovat běžné výdaje na chod radnice?
To teprve uvidíme, jelikož v současnosti fungujeme v rozpočtovém provizoriu. Ale snažíme se o maximální úspornost.


Přehodnotili jste kvůli nedostatku financí některé projekty a hledali cestu, jak je učinit levnějšími?
Ano, některé projekty byly zrušeny, některé odloženy. Například revitalizace Ládví musí projít změnou, abychom se dostali k poněkud střízlivějším číslům.

Bude Praha 8 pokračovat v participativním rozpočtu a bude se měnit částka, kterou na něj městská část vyčlení?
Byli bychom rádi, aby pokračoval, ale v menším objemu, takže se dostane především na menší projekty občanů, než tomu bylo v minulosti (pro rok 2018 vyčlenila Praha 8 na projekt participativního rozpočtu MOJE OSMIČKA celkem 10 milionů korun, pozn. aut.).

Jaké je aktuální dění kolem centra Nová Palmovka?
Okolo Nové Palmovky je situace složitá, jelikož Metrostav vypověděl smlouvu o výstavbě. To se stalo ještě před ustavením současné rady. Praha 8 výpověď rozporuje jako neplatnou. Ale to je téma na celý samostatný rozhovor. Snad budeme za pár týdnů moudřejší.


Mimořádné zasedání zastupitelů Prahy 4 se uskuteční s organizačními opatřeními pro veřejnost

27. května 2020 v 00:33

Pro mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se uskuteční dnes od 13 hodin v jednacím sále ve třetím patře Nuselské radnice (Táborská 500), platí nadále pravidla, která upravují konání akcí v uzavřených prostorách.

Zasedání zastupitelstva Prahy 3 se neuskuteční tradičně na radnici, ale v hotelu Olšanka

25. května 2020 ve 22:15

Již 11. zasedání zastupitelů Prahy 3 v tomto volebním období se uskuteční v úterý 26. května od 15 hodin. Ne však v budově radnice na Havlíčkově náměstí, jak bývá zvykem, ale v nedalekém hotelu Olšanka v Táboritské ulici.

Slevy podnikatelům na nájmech schválili zastupitelé Prahy 4

24. května 2020 ve 21:22

Zastupitelé Prahy 4 na svém jednání v polovině května schválili možnost poskytnutí slevy na nájmu v nebytových prostorách městské části za březen a duben. Sleva se bude týkat podnikatelů, kteří kvůli krizové situaci museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz. Dosáhnout mohou na odpuštění nájmu...

Ve středu se bude konat mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4, vyžádala si ho opozice

24. května 2020 v 17:05

Ve středu 27. května se od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) uskuteční mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které bylo svoláno na základě žádosti 22 členů zastupitelstva.

Další články
Nahoru