dnes
Pátek - prehanky-dest
26°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
19°C
pozítří
Neděle - prehanky-dest
14°C
Starosta Prahy 8 Gros: Rozpočet musí být úsporný, jinou možnost jednoduše nemáme
Ondřej Gros byl loni v listopadu zvolen starostou Prahy 8. Foto (2x): archiv

Starosta Prahy 8 Gros: Rozpočet musí být úsporný, jinou možnost jednoduše nemáme

Už z opozičních lavic upozorňoval v minulém volebním období zastupitel Ondřej Gros z ODS na potřebu výrazně šetřit. Od svého loňského zvolení starostou Prahy 8 několikrát zopakoval, že hospodaření městské části se musí výrazně uskrovnit. V čem se to bude projevovat? Na co naopak radnice výdaje snižovat nechce? Jak bude vypadat rozpočet na rok 2019? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot. 

gros-clanek-1 V jaké fázi je příprava rozpočtu Prahy 8 na letošní rok a kdy bude schválen?
V tuto chvíli řešíme škrty v běžných výdajích, což samozřejmě není jednoduché. Věřím však, že všichni chápeme nutnost chovat se maximálně úsporně. Byl bych rád, kdyby se rozpočet podařilo schválit na březnovém zastupitelstvu.

V jakých základních parametrech se bude rozpočet lišit od toho předchozího?
Především v tom, že běžné či provozní výdaje budou maximálně ořezány a potom také v tom, že zaplatíme pouze nutné investice. Roky rozpočtové rozdávačnosti skončily.

Od svého vytvoření koalice v Praze 8 opakovaně tvrdí, že finance městské části nejsou v dobré kondici. Proč?
Není můj styl neustále řešit minulost. Je pravda, že v posledním volebním období se výdaje rozpočtu nebezpečně zvýšily. Na toto jsme upozorňovali už v opozici, bohužel marně. My teď musíme situaci vyřešit, jinou volbu nemáme.

Jak se prázdná „kasa“ projevuje na hospodaření Prahy 8? Kde se musely nejvíce utahovat opasky?
Nelze vypíchnout jednu oblast, v naprosté většině kapitol půjdou výdaje dolů. Nelze šetřit pouze ve výdajích, které bych nazval obligatorní.

Můžete být konkrétnější?
Nelze příliš ušetřit na platech zaměstnanců, to je asi jasné. V sociálních službách také ne. A rozhodně si nepřeji, aby se krátily finance na úklid, zeleň a zimní údržbu. Takový rozpočet bych předložit nemohl. V pořádku na ulicích nyní Praha 8 zaostává a to musíme změnit.

Daří se vám snižovat běžné výdaje na chod radnice?
To teprve uvidíme, jelikož v současnosti fungujeme v rozpočtovém provizoriu. Ale snažíme se o maximální úspornost.


Přehodnotili jste kvůli nedostatku financí některé projekty a hledali cestu, jak je učinit levnějšími?
Ano, některé projekty byly zrušeny, některé odloženy. Například revitalizace Ládví musí projít změnou, abychom se dostali k poněkud střízlivějším číslům.

Bude Praha 8 pokračovat v participativním rozpočtu a bude se měnit částka, kterou na něj městská část vyčlení?
Byli bychom rádi, aby pokračoval, ale v menším objemu, takže se dostane především na menší projekty občanů, než tomu bylo v minulosti (pro rok 2018 vyčlenila Praha 8 na projekt participativního rozpočtu MOJE OSMIČKA celkem 10 milionů korun, pozn. aut.).

Jaké je aktuální dění kolem centra Nová Palmovka?
Okolo Nové Palmovky je situace složitá, jelikož Metrostav vypověděl smlouvu o výstavbě. To se stalo ještě před ustavením současné rady. Praha 8 výpověď rozporuje jako neplatnou. Ale to je téma na celý samostatný rozhovor. Snad budeme za pár týdnů moudřejší.


Polovina bodů programu zastupitelstva Prahy 4 byla přesunuta na další jednání

24. dubna 2019 ve 21:54

Jelikož dnešní jednání zastupitelstva Prahy 4 výrazně zdrželo odvolávání dosavadních členů Rady a volba jejich nástupců, odhlasovali zastupitelé, že body programu číslo 6 až číslo 12 budou přesunuty na další schůzi. Přesunuté body byly technického charakteru.

Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru