dnes
Úterý - zatazeno
20°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
16°C
Starosta Prahy 6 Kolář: Rekonstrukce polikliniky na Břevnově je dobrý projekt, jen se musí přestat politikařit
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Foto: archiv

Starosta Prahy 6 Kolář: Rekonstrukce polikliniky na Břevnově je dobrý projekt, jen se musí přestat politikařit

Co chystá pro obyvatele Prahy 6 tamní radnice na rok 2018? Proč ve vedení městské části nepanuje souhlas s variantou vyústění takzvaných tunelbusů na Vítězné náměstí? Jak lze hodnotit dosavadní působení koalice v šesté městské části? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). 
starosta-praha-6-kolar

Mgr. Ondřej Kolář

Jaké zásadní projekty, které zlepší život obyvatel Prahy 6, chystá na příští rok radnice?
Dále budeme rozvíjet a zlepšovat participaci a otevřenost radnice směrem k veřejnosti. Chystáme několik projektů k navýšení kapacit základních škol a školek a osobně budu velmi rád, podaří-li se nám vrátit téma břevnovské polikliniky z politikaření zpět do věcné roviny.

A čeho byste chtěl ještě do konce tohoto volebního období dosáhnout Vy osobně?
Já sám budu rád, když veřejnost přestane samosprávu a veřejnou správu vůbec vnímat jako nepřítele.

Jak hodnotíte dosavadní působení koalice v Praze 6?
Naše koalice udělala mnoho pozitivních kroků, které vedly k vyřešení, uzavření a v mnoha případech i narovnání letitých kauz, které Prahou 6 dříve více či méně „hýbaly". Bohužel jsme zaostali v komunikaci a působíme tak občas jako koalice, která nic nedělá.

poliklinika-pod-marjankou-02

Poliklinika Pod Marjánkou. Foto: ŠJů / Wikimedia

Co se zatím nepodařilo v Praze 6 zrealizovat, byť to současné vedení městské části slíbilo?
Není toho mnoho, ale mezi tím málem jsou věci, které ve velkém budí vášně. Opět se vrátím k tématu polikliniky na Břevnově. Tím, že jsme dosud nenašli cestu, jak dobře komunikovat veskrze pozitivní téma, jakým rekonstrukce významné pražské polikliniky bezpochyby je, nemohli jsme slibovanou rekonstrukci dosud provést. Byť je dle mého soudu připravena velmi dobře. V tomto ohledu – v komunikaci – musíme jednoznačně zabrat.

Proč se Praha 6 tak usilovně brání vyústění tunelbusů, tedy autobusů MHD, které pojedou tunely Městského okruhu, na Vítězné náměstí?
To je velmi prosté. Praha 6 iniciovala urbanisticko-dopravní soutěž na dokončení Vítězného náměstí. K soutěži se přihlásily jak pražský magistrát, tak IPR, které ji zaštítily. Mají své zástupce, mj. paní primátorku a tuším, že i pana Dolínka, jako členy poroty, která bude návrhy na řešení Kulaťáku posuzovat. A součástí této soutěže, a mj. i dlouhodobé koncepce Prahy 6, je dosáhnout maximálního možného vymístění autobusů z Vítězného náměstí. Další věc je, že pomyslným centrem Prahy 6 je Dejvická ulice, ohraničená z jedné strany právě Kulaťákem a z druhé strany Hradčanskou. A z obou těchto konců jsou víceméně všechny potřebné instituce skoro stejně daleko. Praha 6 tedy jen sleduje dlouhodobou koncepci, která je promítnuta do závažných materiálů, se kterými se ztotožňuje vedení hlavního města.

O budoucí podobě tohoto náměstí se diskutuje nejen v souvislosti s dopravou, ale i možnou zástavbou. Jaká by podle Vás mělo náměstí jednou vypadat?
Idealistická varianta, podle které by na Vítězném náměstí zůstal park, který by se upravil do takové podoby a fungoval by jako opravdový městský park – takový Central Park Prahy 6, je bohužel asi utopie. Ledaže by dané pozemky koupil od VŠCHT pražský magistrát a o vznik takového parku se zasadil. Doufám každopádně, že zástavba, která tam vznikne, bude respektovat jak genia loci Dejvic a daného místa, tak potřeby obyvatel Prahy 6.


V poslední době vyvolal kontroverzní reakce záměr Prahy 6 instalovat doplňkovou tabulku na pomník maršála Koněva. Kdo ho inicioval a proč zrovna nyní?
To je bohužel otázka, na kterou se nedá odpovědět stručně. Nová, respektive nové cedule na Koněvově pomníku jsou reakcí na výzvy k jeho odstranění. Myslím si, že místo toho, aby se pomníky odstraňovaly, je možné je využít jako vhodnou edukativní pomůcku. Ve chvíli, kdy veřejnosti nabídneme informace o skutečné kariéře maršála Koněva, jakoby tím lidi vyzveme, aby přemýšleli o dějinách 20. století, což je důležité.

Za necelý rok se budou konat komunální volby. Už jste se rozhodl, zda budete znovu kandidovat?
Kandidovat určitě budu a určitě budu obhajovat funkci starosty.

Co byste popřál obyvatelům Prahy 6 do roku 2018?
Zdraví a pohodu. A aby neztráceli naději.


Procházka budoucí Parkovou čtvrtí na Nákladovém nádraží Žižkov

Dnes ve 14:54

Veřejnost bude mít ve středu, 25. dubna od 17 do 18 hodin, možnost nahlédnout za brány nepřístupného brownfieldu v severní části Nákladového nádraží Žizkov. Central Group zde připravuje ve spolupráci s hlavním architektem Jakubem Ciglerem a za účastí devíti předních architektonických studií...

Kolovraty získaly hasičský speciál

Dnes v 10:32

Nový zásahový vůz převzal od města Prahy Sbor dobrovolných hasičů městské části Praha Kolovraty. O pořízení hasičského speciálu pro Kolovraty se zasadil Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, který byl předání přítomen.

Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

Včera v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

Včera ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

V Praze se koná mezinárodní konference o městské dopravě Eurocities Mobility Forum

Včera ve 13:09

Přes sto odborníků na dopravu včetně zástupců 40 velkých evropských měst si budou vzájemně předávat zkušenosti a novinky v oblasti městské nízkoemisní dopravy a multimodality. Vedle toho budou také diskutovat budoucí trendy a problematiku městské mobility. Konference se uskuteční od 23. do...

Den Země 2018 na téma Tajemný les

Včera ve 12:54

Život v noční přírodě je stejně bohatý jako ten ve dne. Právě na noc čekají některé druhy živočichů, aby se vydali na lov a staly se tak pomyslnými strážci noci pro nás lidi, kteří máme z noci často obavu. Letošní tematické zpracování stanovišť přiblíží dění v noční přírodě, naučí vás rozluštit...

Stovky lidí se účastnily pochodu proti antisemitismu

Včera ve 12:45

Stovky lidí se včera vydaly centrem Prahy v Pochodu dobré vůle, kterým si připomněly památku židovských obětí holokaustu a 70 let od založení státu Izrael. Z náměstí Franze Kafky prošel průvod částmi židovského města kolem Rudolfina směrem do Valdštejnské zahrady. Tam shromáždění vyvrcholilo...

Jste zamilovaní, ale na tradice vás neužije? Přijďte se sklouznout

Včera v 11:58

Praha 15 chystá speciální zamilované jízdy, vezměte svou přítelkyni nebo přítele a pojďte se sklouznout ve středu 2. května od 16 hodin. Radnice připravila i jednoduché soutěže o drobné dárky.

Další články
Nahoru