dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
6°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Starosta Prahy 6 Kolář: Rekonstrukce polikliniky na Břevnově je dobrý projekt, jen se musí přestat politikařit
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Foto: archiv

Starosta Prahy 6 Kolář: Rekonstrukce polikliniky na Břevnově je dobrý projekt, jen se musí přestat politikařit

Co chystá pro obyvatele Prahy 6 tamní radnice na rok 2018? Proč ve vedení městské části nepanuje souhlas s variantou vyústění takzvaných tunelbusů na Vítězné náměstí? Jak lze hodnotit dosavadní působení koalice v šesté městské části? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). 
starosta-praha-6-kolar

Mgr. Ondřej Kolář

Jaké zásadní projekty, které zlepší život obyvatel Prahy 6, chystá na příští rok radnice?
Dále budeme rozvíjet a zlepšovat participaci a otevřenost radnice směrem k veřejnosti. Chystáme několik projektů k navýšení kapacit základních škol a školek a osobně budu velmi rád, podaří-li se nám vrátit téma břevnovské polikliniky z politikaření zpět do věcné roviny.

A čeho byste chtěl ještě do konce tohoto volebního období dosáhnout Vy osobně?
Já sám budu rád, když veřejnost přestane samosprávu a veřejnou správu vůbec vnímat jako nepřítele.

Jak hodnotíte dosavadní působení koalice v Praze 6?
Naše koalice udělala mnoho pozitivních kroků, které vedly k vyřešení, uzavření a v mnoha případech i narovnání letitých kauz, které Prahou 6 dříve více či méně „hýbaly". Bohužel jsme zaostali v komunikaci a působíme tak občas jako koalice, která nic nedělá.

poliklinika-pod-marjankou-02

Poliklinika Pod Marjánkou. Foto: ŠJů / Wikimedia

Co se zatím nepodařilo v Praze 6 zrealizovat, byť to současné vedení městské části slíbilo?
Není toho mnoho, ale mezi tím málem jsou věci, které ve velkém budí vášně. Opět se vrátím k tématu polikliniky na Břevnově. Tím, že jsme dosud nenašli cestu, jak dobře komunikovat veskrze pozitivní téma, jakým rekonstrukce významné pražské polikliniky bezpochyby je, nemohli jsme slibovanou rekonstrukci dosud provést. Byť je dle mého soudu připravena velmi dobře. V tomto ohledu – v komunikaci – musíme jednoznačně zabrat.

Proč se Praha 6 tak usilovně brání vyústění tunelbusů, tedy autobusů MHD, které pojedou tunely Městského okruhu, na Vítězné náměstí?
To je velmi prosté. Praha 6 iniciovala urbanisticko-dopravní soutěž na dokončení Vítězného náměstí. K soutěži se přihlásily jak pražský magistrát, tak IPR, které ji zaštítily. Mají své zástupce, mj. paní primátorku a tuším, že i pana Dolínka, jako členy poroty, která bude návrhy na řešení Kulaťáku posuzovat. A součástí této soutěže, a mj. i dlouhodobé koncepce Prahy 6, je dosáhnout maximálního možného vymístění autobusů z Vítězného náměstí. Další věc je, že pomyslným centrem Prahy 6 je Dejvická ulice, ohraničená z jedné strany právě Kulaťákem a z druhé strany Hradčanskou. A z obou těchto konců jsou víceméně všechny potřebné instituce skoro stejně daleko. Praha 6 tedy jen sleduje dlouhodobou koncepci, která je promítnuta do závažných materiálů, se kterými se ztotožňuje vedení hlavního města.

O budoucí podobě tohoto náměstí se diskutuje nejen v souvislosti s dopravou, ale i možnou zástavbou. Jaká by podle Vás mělo náměstí jednou vypadat?
Idealistická varianta, podle které by na Vítězném náměstí zůstal park, který by se upravil do takové podoby a fungoval by jako opravdový městský park – takový Central Park Prahy 6, je bohužel asi utopie. Ledaže by dané pozemky koupil od VŠCHT pražský magistrát a o vznik takového parku se zasadil. Doufám každopádně, že zástavba, která tam vznikne, bude respektovat jak genia loci Dejvic a daného místa, tak potřeby obyvatel Prahy 6.


V poslední době vyvolal kontroverzní reakce záměr Prahy 6 instalovat doplňkovou tabulku na pomník maršála Koněva. Kdo ho inicioval a proč zrovna nyní?
To je bohužel otázka, na kterou se nedá odpovědět stručně. Nová, respektive nové cedule na Koněvově pomníku jsou reakcí na výzvy k jeho odstranění. Myslím si, že místo toho, aby se pomníky odstraňovaly, je možné je využít jako vhodnou edukativní pomůcku. Ve chvíli, kdy veřejnosti nabídneme informace o skutečné kariéře maršála Koněva, jakoby tím lidi vyzveme, aby přemýšleli o dějinách 20. století, což je důležité.

Za necelý rok se budou konat komunální volby. Už jste se rozhodl, zda budete znovu kandidovat?
Kandidovat určitě budu a určitě budu obhajovat funkci starosty.

Co byste popřál obyvatelům Prahy 6 do roku 2018?
Zdraví a pohodu. A aby neztráceli naději.


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

Dnes ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Včera ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Včera v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Včera v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

Včera v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Další články
Nahoru