dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Starosta Prahy 4 Caldr: Prioritou je vyrovnaný rozpočet a boj proti předimenzovaným projektům
Starosta Prahy 4 Pavel Caldr. Foto: archiv

Starosta Prahy 4 Caldr: Prioritou je vyrovnaný rozpočet a boj proti předimenzovaným projektům

Starosta Prahy 4 Pavel Caldr kandiduje v barvách hnutí Pro Prahu v komunálních volbách, které proběhnou tento pátek a sobotu. Jak hodnotí uplynulé volební období a s jakými cíly by rád vstoupil do dalšího, pokud mu dají voliči důvěru? „Mojí prioritou je a bude vyrovnaný rozpočet – nechci městskou část zadlužovat, a boj proti předimenzovaným developerským projektům," říká.

Zkuste se ohlédnout za uplynulými čtyřmi roky na radnici Prahy 4. Bylo to, především zpočátku, poměrně turbulentní období, že?
Vlastně by se mohlo zdát, že poměrně neklidné byly celé čtyři roky, část opozice, konkrétně Strana zelených, se snažila házet klacky pod nohy. Ale na druhé misce pomyslných vah je toho myslím mnohem víc než politické šarvátky. Díky dobrému hospodaření máme vyrovnaný rozpočet a přitom zajišťujeme kontinuální podporu školství, zdravotnictví a sociálních služeb, staráme se o bydlení, úklid, veřejnou zeleň i dobře fungující úřad, i když z magistrátu dostáváme stále méně finančních prostředků.

Máme dostatek míst v jeslích, mateřských školách a základních školách, takže nás nezaskočil a ani nezaskočí nástup silných ročníků. Zachránili jsme Hospic v Malovické. Podporujeme sport a sportování dětí, mládeže i dospělých a nezapomínáme na aktivity pro starší občany. Našli jsme nájemce Dominikánského dvora v Braníku a podařilo se zachránit koupaliště na Lhotce.

Na jaká svá rozhodnutí i svých kolegů ze zastupitelstva jste nejvíce pyšný?
Našli jsme po dlouhých letech a několika marných pokusech nájemce Dominikánského dvora, který jej na vlastní náklady zrekonstruuje. Za hodně důležité považuji to, že se mi podařilo přesvědčit zastupitelstvo, aby schválilo koupi pozemků v areálu zaniklého koupaliště na Lhotce od soukromého investora.

Nejde totiž jen o záchranu koupaliště, i když i to je důležité, toto rozhodnutí je hlavně zárukou, že na krásných pozemcích přírodního koupaliště už nikdo v budoucnu nepostaví žádný developerský projekt.

Ať už dopadnou volby jakkoli, věříte, že se příští rok budou lidé na Lhotce koupat a že si za pár let budou moci dát pivo vařené v Braníku?
Pevně tomu věřím, jsou pro to vytvořeny všechny předpoklady a není žádný rozumný důvod, aby budoucí vedení městské části od těchto záměrů ustoupilo. Projekt revitalizace koupaliště se zpracovává, poté je třeba jej představit občanům.

Jak je to s projektem otáčivého divadelního hlediště v Krči?
Žádná plocha není zastavena. Projekt se zpracovává, tak aby mohl být představen veřejnosti. Velmi mne mrzí, že někteří kolegové nedávají při jednání pozor.

Anketa

Půjdete 10. a 11. října k volbám?

65.3%
(65.3%)
34.7%
(34.7%)
Již za pár desítek hodin začnou komunální volby. Jste nervózní?
Lhal bych, kdybych řekl, že nejsem, a já rozhodně lidem lhát nechci. Na druhé straně vycházím z toho, že našim obyvatelům nabízím své zkušenosti, kontinuitu v tom, co celé dva roky ve funkci starosty prosazuji a dělám, a svou vizi, jak by měla komunální politika vypadat. Je na voličích, aby rozhodli.

Společnost Sanep nedávno zveřejnila výsledky průzkumu, podle kterého jste nejlépe hodnoceným starostou 22 městských částí metropole. Opakoval se tak výsledek staršího průzkumu. Vlévá vám to před pátkem a sobotou optimismus do žil?
Pochopitelně, jsem rád, že mi občané věří, a velmi jim za to děkuji. Je to pro mne příjemný pocit, ale především závazek. Domnívám se, že jsem své spoluobčany přesvědčil, že jako starosta pracuji v jejich zájmu.

Samozřejmě mne potěšilo, že si více než třetina respondentů průzkumu přála, abych zůstal po podzimních komunálních volbách nadále ve funkci, toho si opravdu velmi vážím.

Proč jste se nakonec rozhodl kandidovat za hnutí Pro Prahu?
Je mi blízký program, programové priority a cíle tohoto hnutí. A je pro mne současně důležité i to, že jsou v něm lidé, které dobře znám, lidé, kteří znají problémy Prahy 4, znají komunální politiku a mají za sebou reálné výsledky práce.

Kritici hnutí vyčítají, že bude „kopat“ za zájmy developerů, především Radima Passera, jehož bratr Zdeněk je předsedou hnutí. Můžete za sebe vyloučit, za nic takového kopat nebudete?
Zdá se, že kritici mají křišťálovou kouli nebo umějí věštit z kávové sedliny. Ale vážně, já jsem v politice nikdy zájmy žádných developerů nehájil, ani neprosazoval, a nehodlám to tedy dělat ani v budoucnu. Mohu připomenout negativní stanovisko k Administrativnímu centru Budějovická a odvolání proti stavbám, které pobouřily veřejnost.

Jaký výsledek ve volbách by vás uspokojil?
Takový, aby nám umožnil pokračovat v započaté práci.

Starostou jste byl po odvolání Pavla Horálka necelé dva roky. Pokud se vám podaří pokračovat v této funkci, jaké budou vaše priority?
Mojí prioritou je a bude vyrovnaný rozpočet – nechci městskou část zadlužovat, a boj proti předimenzovaným developerským projektům. Nechci, aby se opakovaly chyby minulých let, kdy nové stavby rostly do výšky a do šířky a poškozovaly naše obyvatele.

Prioritou bude samozřejmě revitalizace koupaliště na Lhotce. Současně se chci věnovat na řešení každodenních problémů. K mé představě o politice a k mým cílům v politice patří to, aby občané měli větší váhu při řešení obecních problémů a aktivně se podíleli na rozhodování.

Ve funkci starosty jsem se naučil, jak je důležité každý den pro Prahu 4 něco konkrétního udělat, a v tom chci pokračovat i nadále.

Nelitujete rozchodu s ODS?
Zpočátku ano, teď už ne. A nikoli proto, jak ODS vinou Petra Nečase a v Praze Bohuslava Svobody dopadla, ale proto, jak se vzdálila lidem, jak přestala řešit jejich problémy a zabývala se jen sama sebou, a při tom dělala chybná rozhodnutí, která ji posouvala na politickou periférii. Že opustila své kořeny a otočila o sto osmdesát stupňů.

S kým byste si dokázal představit spolupracovat po volbách a s kým můžete spolupráci naopak vyloučit?
Já osobně vycházím z toho, že v politice je především nutné respektovat vůli voličů, a proto jsem připravený jednat s každým, kdo získal od voličů mandát, ať by to bylo jakkoli obtížné.

Takže dopředu spolupráci s nikým kromě KSČM nevylučuji. Samozřejmě si nejlépe dokážu představit budoucí spolupráci s těmi subjekty a osobnosti, se kterými máme v komunální politice stejné nebo podobné priority.


Další články
Nahoru