Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - oblacno 3°C
Úterý 25. 1. 2022
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Starosta Prahy 22 Zelenka odvolán, v tajné volbě jeho konec v čele radnice podpořila i část koalice
Vojtěch Zelenka už není starostou. Foto: MČ Praha 22

Starosta Prahy 22 Zelenka odvolán, v tajné volbě jeho konec v čele radnice podpořila i část koalice

Zastupitelé Prahy 22 na jednání ve středu večer odvolali v tajné volbě starostu Vojtěcha Zelenku (STAN a Svobodní) na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS). Pro hlasovala těsná většina 13 hlasů. Vedení radnice byly vytýkány špatně řízené investice. Podle Langmajera vznesla opozice na starostu před pár dny dotazy týkající se školství, které nebyly zodpovězeny, proto navrhl odvolání, které předem ohlásil.

Včerejší jednání zastupitelstva Prahy 22 se protáhlo přes půlnoc. Důvodem bylo hlasování o odvolání starosty Vojtěcha Zelenky. Pro jeho konec v čele městské části se vyslovilo třináct zastupitelů, jedenáct jich pak hlasovalo proti. Jeden člen 25členného zastupitelstva v tajné volbě nehlasoval.  

Hlasy opozičních stran, které tvoří hnutí Pro Prahu 22, ODS a ANO 2011, by za normálních okolností na odvolání starosty početně nestačily. Poměr hlasů opozice vs. koalice je v Uhříněvsi 11:13. Návrh tak museli v tajné volbě podpořit i dva členové stávající koalice STAN s podporou Svobodných a Praha 22. Naše Město (TOP 09, Pirátská strana a KDU-ČSL).  

Opozice starostu dlouhodobě kritizovala. „Vojtěch Zelenka selhal jako manažer a nezvládl ani roli řádného hospodáře. Dlouhodobě jsme kritizovali megalomanské projekty, stagnaci městské části a podle nás netransparentní způsob zadávání veřejných zakázek. Symbolem tohoto přístupu byl projekt podzemní mateřské školky V Bytovkách. Ta je jednak neskutečně drahá, jednak se ji starosta pokoušel protlačit navzdory odporu obyvatel dané lokality," popisuje některé důvody pro odvolání Jiří Knotek (Hnutí Pro Prahu 22), který byl v letech 2014 až  2018 místostarostou městské části.  

Opozice během včerejšího zasedání nejprve „grilovala“ vládnoucí koalici za neutěšený stav školské infrastruktury. Hlasování o odvolání přišlo na řadu po půlnoci. Vojtěch Zelenka se stal prvním starostou v historii městské části složené z Uhříněvsi, Hájku a Pitkovic, který byl odvolán.  

„Důvodům v tuto chvíli moc nerozumím, nikdo moc neví, co se děje. Zřejmě v tom je něco osobního. Mrzí mě, že dva hlasy dodali členové stávající koalice. Kteří, to nevím, což vytváří celou řadu spekulací, proč se tak stalo," řekl ČTK Zelenka. 

Koalice STAN s podporou Svobodných a Prahy 22. Naše Město zatím pokračuje. Agendu starosty prozatím přebírá první místostarostka Kateřina Erbsová (Praha 22. Naše Město). 

Podle Langmajera se ODS nebude snažit vstoupit do vedení městské části. „Tato koalice by měla dojíst dort, který si upekla. ODS s tím dortem nemá nic společného, nezadělávali jsme ošizené těsto, nebyli jsme ani u toho, když se seschlý dort připaloval. ODS Prahy 22 bude nadále a stejně jako dosud konstruktivní opozice,“ sdělil. 

O dalším dění v Praze 22 se bude nyní v koalici jednat. Podle Zelenky by se měli zástupci koalice sejít v neděli.


Autor: Jan Puci

Vyrovnaný rozpočet Prahy 4 na letošní rok dosáhl výše 1,124 miliardy korun

23. ledna 2022 v 18:30

Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo 17. prosince 2021 jako jedna z prvních městských částí rozpočet na rok 2022. Praha 4 bude podle něj v příštím roce opět hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Ke schválení rozpočtu se nyní městská část vrátil v tiskové...

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

12. ledna 2022 ve 21:36

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru