Dnes Středa - skorojasno 26°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 26°C
Středa 10. 8. 2022
Svátek má Vavřinec
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Starosta Prahy 22 Zelenka odvolán, v tajné volbě jeho konec v čele radnice podpořila i část koalice
Vojtěch Zelenka už není starostou. Foto: MČ Praha 22

Starosta Prahy 22 Zelenka odvolán, v tajné volbě jeho konec v čele radnice podpořila i část koalice

Zastupitelé Prahy 22 na jednání ve středu večer odvolali v tajné volbě starostu Vojtěcha Zelenku (STAN a Svobodní) na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS). Pro hlasovala těsná většina 13 hlasů. Vedení radnice byly vytýkány špatně řízené investice. Podle Langmajera vznesla opozice na starostu před pár dny dotazy týkající se školství, které nebyly zodpovězeny, proto navrhl odvolání, které předem ohlásil.

Včerejší jednání zastupitelstva Prahy 22 se protáhlo přes půlnoc. Důvodem bylo hlasování o odvolání starosty Vojtěcha Zelenky. Pro jeho konec v čele městské části se vyslovilo třináct zastupitelů, jedenáct jich pak hlasovalo proti. Jeden člen 25členného zastupitelstva v tajné volbě nehlasoval.  

Hlasy opozičních stran, které tvoří hnutí Pro Prahu 22, ODS a ANO 2011, by za normálních okolností na odvolání starosty početně nestačily. Poměr hlasů opozice vs. koalice je v Uhříněvsi 11:13. Návrh tak museli v tajné volbě podpořit i dva členové stávající koalice STAN s podporou Svobodných a Praha 22. Naše Město (TOP 09, Pirátská strana a KDU-ČSL).  

Opozice starostu dlouhodobě kritizovala. „Vojtěch Zelenka selhal jako manažer a nezvládl ani roli řádného hospodáře. Dlouhodobě jsme kritizovali megalomanské projekty, stagnaci městské části a podle nás netransparentní způsob zadávání veřejných zakázek. Symbolem tohoto přístupu byl projekt podzemní mateřské školky V Bytovkách. Ta je jednak neskutečně drahá, jednak se ji starosta pokoušel protlačit navzdory odporu obyvatel dané lokality," popisuje některé důvody pro odvolání Jiří Knotek (Hnutí Pro Prahu 22), který byl v letech 2014 až  2018 místostarostou městské části.  

Opozice během včerejšího zasedání nejprve „grilovala“ vládnoucí koalici za neutěšený stav školské infrastruktury. Hlasování o odvolání přišlo na řadu po půlnoci. Vojtěch Zelenka se stal prvním starostou v historii městské části složené z Uhříněvsi, Hájku a Pitkovic, který byl odvolán.  

„Důvodům v tuto chvíli moc nerozumím, nikdo moc neví, co se děje. Zřejmě v tom je něco osobního. Mrzí mě, že dva hlasy dodali členové stávající koalice. Kteří, to nevím, což vytváří celou řadu spekulací, proč se tak stalo," řekl ČTK Zelenka. 

Koalice STAN s podporou Svobodných a Prahy 22. Naše Město zatím pokračuje. Agendu starosty prozatím přebírá první místostarostka Kateřina Erbsová (Praha 22. Naše Město). 

Podle Langmajera se ODS nebude snažit vstoupit do vedení městské části. „Tato koalice by měla dojíst dort, který si upekla. ODS s tím dortem nemá nic společného, nezadělávali jsme ošizené těsto, nebyli jsme ani u toho, když se seschlý dort připaloval. ODS Prahy 22 bude nadále a stejně jako dosud konstruktivní opozice,“ sdělil. 

O dalším dění v Praze 22 se bude nyní v koalici jednat. Podle Zelenky by se měli zástupci koalice sejít v neděli.


Autor: Jan Puci

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Další články
Nahoru