Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - obcasny-dest 25°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Starosta Prahy 14 Vondra rezignuje, chce sestavit a vést novou koalici
Starosta Prahy 14 Radek Vondra (R.V). Foto: se souhlasem R.V.

Starosta Prahy 14 Vondra rezignuje, chce sestavit a vést novou koalici

Starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) se rozhodl na středečním jednání zastupitelstva městské části rezignovat. Důvodem jsou podle něj spory v koalici. „Rezignuju na post starosty, abych se pokusil sestavit novou, lepší koalici,“ uvedl, ale zároveň nesdělil, s kým konkrétně bude chtít nově městskou část na východě Prahy vést.

Ve čtrnácté městské části vládne koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Piráti. V 31členném zastupitelstvu má většinu 21 hlasů. Vondra je starostou třetí volební období za sebou.

„Nikdy jsem nelpěl na funkcích, ale o to víc mi jde o výsledky. Mnoho věcí se daří, ale bohužel vidím, že se zastavil vývoj v oblastech, které vnímám pro naši městskou část jako zásadní – školství, kultura a hledání dotačních zdrojů,“ sdělil starosta.   

„Několik měsíců jsem doufal a naléhal, aby došlo ke změně. Evidentně se ve vedení neshodneme na tom, jak se mají připravovat nové školky a školy na Praze 14, jak řídit opravy a vylepšování školských budov. Jsem jako starosta nespokojený s tím, jak vypadá oblast kultury, která byla vždycky naší výkladní skříní. Musíme udělat změny! Nové hlasování o radě vnímám jako jedinou férovou možnost,“ pokračoval.

Kultura, školství a získávání finančních prostředků z dotačních zdrojů spadají do působnosti místostarostky Zuzany Jelenové, která byla zvolena za STAN. Hnutí se zatím k záměru Vondry nevyjádřilo, nekomentovala to ani Jelenová.

Vondra se chce na dalším směřování Prahy 14 podílet, rezignací tedy neodchází do ústraní. „Pokusím se sestavit a vést novou koalici, kde místo slova nejde přijde více skutečných řešení pro lidi, kteří zde žijí,“ řekl.

Zatím nekonkretizoval, s kým konkrétně by chtěl vládnout. „Budeme hledat cestu spolupráce se všemi zastupiteli a jejich stranami, se kterými se shodneme na společných programových krocích,“ sdělil.


Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Rezignoval místostarosta Prahy 3 Mikeska

27. června 2021 ve 21:43

V Praze 3 rezignoval ke konci června na svou funkci v radě místostarosta Tomáš Mikeska (STAN), který měl na starosti finance a územní rozvoj. Zastupitelé v uplynulém týdnu na jeho místo zvolili bývalého ministra dopravy Pavla Dobeše (za STAN), který už v tomto volebním období na radnici působil...

Další články
Nahoru