dnes
Neděle - jasno
22°C
zítra
Pondělí - jasno
23°C
pozítří
Úterý - skorojasno
25°C
Starosta Prahy 13 Vodrážka znovu vede ODS do voleb. Projektů máme hodně, je na co navazovat, říká
David Vodrážka v červnu podepsal za Prahu 13 Memorandum o spolupráci v projektu s názvem Respektuj 18! uzavřené s Plzeňským Prazdrojem. Projekt se primárně zaměřuje na prevenci požívání alkoholu nezletilými.

Starosta Prahy 13 Vodrážka znovu vede ODS do voleb. Projektů máme hodně, je na co navazovat, říká

Starosta Prahy 13 David Vodrážka je lídrem kandidátky ODS ve volbách do zastupitelstva třinácté městské části. Jak hodnotí končící volební období? Co se podařilo realizovat a na jaké projekty se zaměří v následujících čtyřech letech, pokud dostane od voličů opět důvěru? Na tyto a další otázky odpovídal v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Starostou Prahy 13 jste od roku 2002, v čele městské části tedy končíte už čtvrté volební období. Jak byste jej zhodnotil?
Podařilo se nám rozjet a úspěšně dotáhnout do konce hned několik velkých investičních akcí. Za všechny bych jmenoval především projekt Domova pro seniory, který byl pojmenován po Zitě Kabátové, která v Praze 13 svého času žila. Objekt počítá se 110 lůžky, klienti zde budou mít k dispozici nepřetržitou lékařskou péči, jídelnu, kuchyni, místnosti vybavené masážními vanami, venkovní relax zónu a další služby, které seniorům zpříjemní čas, který budou v nově zbudovaném domově trávit.

Rozhodně nesmím zapomenout na další z investičních projektů, na který jsme právem hrdí  – mateřskou školu U Stromu. Ta své brány otevřela v září 2017 a navštěvovat ji mohou i dvouleté děti.

Nezapomínáme ani na velmi důležitou otázku zeleně. Mnoho občanů Prahy 13, kteří bydlí v panelákové zástavbě, dokáže ocenit Centrální park, kde mají dostatek prostoru pro své venkovní aktivity. V loňském roce pokračovala výsadba keřů a stromů v rámci rozsáhlé revitalizace parku a v roce letošním například přibylo nové griloviště.

ing-david-vodrazka-starosta-mc-praha-13 Proč jste se rozhodl znovu kandidovat a jaké by byly Vaše priority, kdybyste uspěl a opět se postavil do čela třinácté městské části?
Vždy jsem byl patriot. V Praze 13 jsem se narodil, chodil zde do školy, prožil své mládí a rozhodně nemám v úmyslu na tom cokoliv měnit. Nesmírně mě baví pracovat pro oblast, ke které mám tak srdeční vztah. Rád bych život v Praze 13 občanům co nejvíc zpříjemnil tak, aby byli hrdí, že žijí takzvaně na dobré adrese. Mám v plánu zasadit se o stavbu nového parku u Velké Ohrady a zajistit výstavbu nových startovacích bytů pro lidi v nouzi.

Část opozice vedení radnice Prahy 13 vyčítá, že prý potají připravuje projekt zástavby pozemků vedle Slunečního námětí  na sídlišti Nové Butovice… Jaký je aktuální stav?
Vedení MČ Praha 13 rozhodně nic zastavovat nechce. Naopak, to návrh Metropolitního plánu umožňuje postavit na Slunečním náměstí až dvanáctipatrovou budovu. Proto jsme nečekali, až této možnosti bude chtít někdo využít, a abychom zabránili masivní výstavbě, přišli jsme s návrhem zpracovat studii, která by počítala se stavbou multifunkčního centra. Tato budova by byla nízká a co nejméně tak narušovala prostředí Slunečního náměstí. 

Jaké projekty, které by ocenily maminky s dětmi i senioři, Praha 13 realizuje a chtěla by v budoucnu realizovat?
Určitě bychom rádi investovali do rekonstrukce stávajících a stavbě nových mateřských školek. V naší městské části se počty obyvatel rychle zvyšují, a tak nesmíme opomenout ani rozvoj základních škol, které by se měly dočkat přístaveb. Přistavovat chceme také ve Středisku sociálních služeb Lukáš, aby měli senioři co největší komfort.

Jistě se nepodařilo vše, jak jste si představoval… Co by se mělo v budoucnu dotáhnout, zlepšit?
Doprava je palčivým problémem, který všeobecně trápí okrajové městské části velkých měst. Rozhodně mne trápí, že se zpomaluje proces stavby Radlické radiály, která výrazně uleví dopravní situaci v naší městské části. Rozhodně bych se také chtěl víc zaměřit na investice do startovacích bytů, které by sloužily mladým lidem.

Pražané si často stěžují na nepořádek v ulicích. Jak se o pořádek veřejných prostranství stará radnice Prahy 13 a co by se mělo v budoucnu zlepšit?
Musím s politováním konstatovat, že lidé si kolem sebe dělají nepořádek především sami. Ročně uvolňujeme z rozpočtu městské části téměř 47 milionů korun na úklid, údržbu a péči o zeleň a to není, myslím, málo. Je to zkrátka nekonečný boj.

vodrazka-pes Problémem městských částí, a Prahu 13 nevyjímaje, je parkování. Co dělá a chtěla by dělat radnice pro zlepšení situace?
V minulém roce jsme iniciovali a podporovali výstavbu velkokapacitního parkovacího zařízení na Zličíně mezi Tescem a Globusem. Parkoviště by mělo pojmout až 5000 aut a umožní tak středočeským řidičům zaparkovat své auto zde a zbytek do centra dojet metrem. Praha 13 pak bude mít dostatek parkovacích míst pro své rezidenty.

Jednotlivé radnice volají po navýšení počtu strážníků, těch je však nedostatek. Jaký by byl ideální stav srážníků působících na území Prahy 13 a „lobbujete“ nějak za přiblížení se k tomuto stavu?
Co se počtu strážníků týče, intenzivně jednáme s hlavním městem Praha, abychom dosáhli optimálního počtu. Dle mého by stačilo mít doplněna tabulková místa.

V době hospodářské konjunktury pravicová opozice vyčítá vládě, že sestavuje deficitní rozpočet. Jak je na tom hospodaření Prahy 13?
Rozpočet máme již 16 let vyrovnaný. To je dosud neměnný fakt.


Zastupitelé Prahy 1 se mimořádně sejdou kvůli hazardu

7. září 2020 ve 22:43

Na základě žádosti členů zastupitelstva bylo na středu 9. září na 9:00 hodin svoláno do Galerie 1 (Štěpánská 47) mimořádné jednání Zastupitelstva MČ Praha 1. Všichni přítomní musí mít ochranné prostředky dýchacích cest.

Radní Prahy 5 schválili pokračování projektu, který přispívá dětem na volnočasové aktivity

6. září 2020 ve 22:33

Na základě pozitivních ohlasů, se kterými se u obyvatel Prahy 5 setkal letní mimořádný projekt Aktivní město – příspěvky na tábory, příměstské tábory a sportovní soustředění dětí do 18 let, se radní páté městské části svým souhlasným stanoviskem rozhodli pokračovat v projektu i pro školní rok...

Další články
Nahoru