dnes
Středa - zatazeno
13°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
16°C
pozítří
Pátek - oblacno
18°C
Starosta Prahy 11: Vytvoření obce z městské části? Krajní řešení
Letecký pohled na Jižní Město. Foto: Hynek Moravec / Wikimedia Commons

Starosta Prahy 11: Vytvoření obce z městské části? Krajní řešení

Podle starosty Prahy 11 Jiřího Štylera (Hnutí pro Prahu 11) je vytvoření obce z městské části, o kterém se spekuluje v médiích, jen krajní řešení. V čem se skrývá nespokojenost jedenácté městské části? Vedení Prahy podle Štylera dlouhodobě odmítá jednat o změně Statutu hlavního města Prahy.

Zmiňovaný Statut je obecně závazná vyhláška, kterou metropole na základě zákona o hlavním městě Praze upravuje své vnitřní poměry. Praha tak fakticky je statutárním městem, třebaže nepodléhá obecnému zákonu o obcích.  Statut hlavního města Prahy (SHMP) upravuje zejména vztah mezi městem a městskými částmi a zásady hospodaření.

Loni v září se sešlo 57 starostů městských částí a jednali o požadavcích směrem k vedení metropole – Radě hl. m. Prahy. Jedním z bodů usnesení starostů byl požadavek na jednání o změně SHMP. „Nebyl vyslyšen,“ uvedl starosta Prahy 11 Jiří Štyler.

„Městské části Prahy nemají stejná práva jako obce jinde v republice. Nemůžeme vydávat vyhlášky, řešit parkování, volné pobíhání psů, herny, hluk, rušení nočního klidu a další důležité aspekty správy obce,“ postěžoval si Štyler v dnes vydaném tiskovém prohlášení.

„Máme řešení systémem rezidentského parkování, ale nemůžeme vydat vyhlášku, neumožňuje to zastupitelstvu Prahy 11 Statut hlavního města Prahy. Z diskuze vyplývá, že jednou z možností řešení situace je vytvoření obce z městské části,“ pokračoval.

Takový postup však pokračuje za krajní řešení. „Bude se magistrát s 57 starosty městských částí Prahy o změně Statutu bavit? Vše, co z pozice starosty konám, konám jen a pouze ve prospěch Prahy 11 a jejích obyvatel,“ dodal Jiří Štyler.


Odloženo: První Veřejné fórum Prahy 11

Dnes ve 12:42

Radnice Prahy 11 první Veřejné fórum naplánovala a připravila na 8. října do Komunitního centra Matky Terezy. S ohledem na vývoj epidemiologické situace a vládní omezení pro vnitřní akce radnice konání akce odkládá.

Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru