dnes
Pátek - polojasno
18°C
zítra
Sobota - skorojasno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
22°C
Starosta Prahy 11: Vytvoření obce z městské části? Krajní řešení
Letecký pohled na Jižní Město. Foto: Hynek Moravec / Wikimedia Commons

Starosta Prahy 11: Vytvoření obce z městské části? Krajní řešení

Podle starosty Prahy 11 Jiřího Štylera (Hnutí pro Prahu 11) je vytvoření obce z městské části, o kterém se spekuluje v médiích, jen krajní řešení. V čem se skrývá nespokojenost jedenácté městské části? Vedení Prahy podle Štylera dlouhodobě odmítá jednat o změně Statutu hlavního města Prahy.

Zmiňovaný Statut je obecně závazná vyhláška, kterou metropole na základě zákona o hlavním městě Praze upravuje své vnitřní poměry. Praha tak fakticky je statutárním městem, třebaže nepodléhá obecnému zákonu o obcích.  Statut hlavního města Prahy (SHMP) upravuje zejména vztah mezi městem a městskými částmi a zásady hospodaření.

Loni v září se sešlo 57 starostů městských částí a jednali o požadavcích směrem k vedení metropole – Radě hl. m. Prahy. Jedním z bodů usnesení starostů byl požadavek na jednání o změně SHMP. „Nebyl vyslyšen,“ uvedl starosta Prahy 11 Jiří Štyler.

„Městské části Prahy nemají stejná práva jako obce jinde v republice. Nemůžeme vydávat vyhlášky, řešit parkování, volné pobíhání psů, herny, hluk, rušení nočního klidu a další důležité aspekty správy obce,“ postěžoval si Štyler v dnes vydaném tiskovém prohlášení.

„Máme řešení systémem rezidentského parkování, ale nemůžeme vydat vyhlášku, neumožňuje to zastupitelstvu Prahy 11 Statut hlavního města Prahy. Z diskuze vyplývá, že jednou z možností řešení situace je vytvoření obce z městské části,“ pokračoval.

Takový postup však pokračuje za krajní řešení. „Bude se magistrát s 57 starosty městských částí Prahy o změně Statutu bavit? Vše, co z pozice starosty konám, konám jen a pouze ve prospěch Prahy 11 a jejích obyvatel,“ dodal Jiří Štyler.


Praha 6 nakoupí respirátory a roušky

Včera ve 22:43

Radnice šesté městské části nakoupí dalších více než 6 tisíc kusů respirátorů a přes 200 tisíc kusů jednorázových roušek. Reaguje tak na prodloužení nouzového stavu do konce dubna a zároveň na možnost otevření škol a školek. Nákup dnes schválili radní.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny agendy CzechPOINT

Včera v 07:37

Od středy 8. dubna radnice Prahy 6 rozšířila úřední hodiny agendy CzechPOINT.

Magistrát rozšiřuje úřední hodiny kontaktních míst veřejné správy Czech POINT

8. dubna 2020 v 07:45

S platností od 8. dubna zavádí Magistrát hl. m. Prahy rozšířenou provozní dobu odboru služeb pro agendy Czech POINT, ověřování, evidence vozidel taxi a hlavní podatelny ve Škodově paláci. 

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude ve středu uzavřen

7. dubna 2020 ve 23:02

Virus napadl počítačovou síť radnice Prahy 3. Lidé se proto nemohli s úřadem elektronicky spojit. Radnice bude kvůli kybernetickému útoku ve středu uzavřena, technici třetí městské části stále pracují na nápravě.

Další články
Nahoru