Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Starosta Prahy 11: Vytvoření obce z městské části? Krajní řešení
Letecký pohled na Jižní Město. Foto: Hynek Moravec / Wikimedia Commons

Starosta Prahy 11: Vytvoření obce z městské části? Krajní řešení

Podle starosty Prahy 11 Jiřího Štylera (Hnutí pro Prahu 11) je vytvoření obce z městské části, o kterém se spekuluje v médiích, jen krajní řešení. V čem se skrývá nespokojenost jedenácté městské části? Vedení Prahy podle Štylera dlouhodobě odmítá jednat o změně Statutu hlavního města Prahy.

Zmiňovaný Statut je obecně závazná vyhláška, kterou metropole na základě zákona o hlavním městě Praze upravuje své vnitřní poměry. Praha tak fakticky je statutárním městem, třebaže nepodléhá obecnému zákonu o obcích.  Statut hlavního města Prahy (SHMP) upravuje zejména vztah mezi městem a městskými částmi a zásady hospodaření.

Loni v září se sešlo 57 starostů městských částí a jednali o požadavcích směrem k vedení metropole – Radě hl. m. Prahy. Jedním z bodů usnesení starostů byl požadavek na jednání o změně SHMP. „Nebyl vyslyšen,“ uvedl starosta Prahy 11 Jiří Štyler.

„Městské části Prahy nemají stejná práva jako obce jinde v republice. Nemůžeme vydávat vyhlášky, řešit parkování, volné pobíhání psů, herny, hluk, rušení nočního klidu a další důležité aspekty správy obce,“ postěžoval si Štyler v dnes vydaném tiskovém prohlášení.

„Máme řešení systémem rezidentského parkování, ale nemůžeme vydat vyhlášku, neumožňuje to zastupitelstvu Prahy 11 Statut hlavního města Prahy. Z diskuze vyplývá, že jednou z možností řešení situace je vytvoření obce z městské části,“ pokračoval.

Takový postup však pokračuje za krajní řešení. „Bude se magistrát s 57 starosty městských částí Prahy o změně Statutu bavit? Vše, co z pozice starosty konám, konám jen a pouze ve prospěch Prahy 11 a jejích obyvatel,“ dodal Jiří Štyler.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru