dnes
Pátek - prehanky-dest
16°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
10°C
pozítří
Neděle - zatazeno
13°C
Starosta Prahy 11 Dohnal: Chceme hledat vhodné lokality pro bytovou výstavbu
Radnice Prahy 11. Foto: archiv

Starosta Prahy 11 Dohnal: Chceme hledat vhodné lokality pro bytovou výstavbu

Nové vedení Prahy 11 chce do této části metropole přitáhnout mladé lidi. Nejen o způsobech, jak toho dosáhnout, hovořil v rozhovoru pro server Pražský patriot starosta jedenácté městské části Jiří Dohnal (Piráti). Sdělil například také, jak radnice může ovlivnit, aby byl developerský projekt přínosný pro obyvatele okolních domů a lokalit.
jiri-dohnal-praha-11-starosta

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal

Po volbách jste prohlásil, že nové vedení radnice by mělo reagovat na stárnutí populace Prahy 11. Máte už konkrétní plán, jak toho dosáhnout?
Pravdou je, že podle demografických studií Jižní Město stárne. Patří mezi městské části, kde podíl osob v seniorském věku je nejvyšší a dá se předpokládat, že stárnutí populace bude pokračovat. Naší povinností je zajistit seniorům dostatečnou péči v sociální oblasti i dostupnost bydlení. Chceme také přitáhnout na Jižní Město mladé lidi.

Jak?
Několika způsoby. Umožnit starším lidem přestěhovat se do menších bytů, což jim přinese snížení nákladů na bydlení. Například v ubytovně Sandra může vzniknout velké množství bytů, ve kterých budou moci například senioři nalézt možnost dostupného bydlení. A následně uvolněné prostornější byty po seniorech nabídnout mladým rodinám. Dále hodláme hledat vhodné lokality pro výstavbu nových městských bytových projektů. V tuto chvíli nemáme žádný projekt, kde by dalo stavět takzvaně na zelené louce. Snažíme se nyní v koalici dohodnout a nastavit parametry, jak by takové projekty měly vypadat. Financování by muselo jít z hlavního města, sami na to prostředky nemáme. Dále se budeme snažit najít vhodná rozvojová území, kde by mohli budovat bytové domy soukromí investoři.

Opozice vám vyčítá, že jdete developerům moc na ruku…
Jsme ve vedení radnice jen něco málo přes měsíc, žádné dosavadní usnesení radních nebylo prodeveloperské, jak nám vyčítá opozice. Chceme především vypracovat taková pravidla a podmínky pro spolupráci, aby vše bylo transparentní. Když například stavebník přijde s konkrétním návrhem projektu, měl by být prospěšný obyvatelům Prahy 11.

Jak konkrétně může radnice ovlivnit, že developerský projekt bude přínosný pro obyvatele okolních domů a lokalit?
Můžeme uzavírat smlouvy o spolupráci, ve kterých se stavebník zaváže, že přispěje na infrastrukturu, nebo nějaký konkrétní projekt, ze kterého v daném místě budou mít prospěch všichni. Typickým příkladem je třeba investice na vylepšení školky, nebo vybudování hřiště či sportoviště. O tom, jaké požadavky budeme klást, nyní jednáme v koalici.

Co se za krátké dosavadní působení v čele radnice podařilo realizovat a jaké jsou priority na letošní rok?
S koaličními partnery jsme nastavili pravidla spolupráce tak, aby koalice dobře fungovala po celé volební období. Už také proběhly schůzky se subjekty, které se podílí na chodu městské části. Mám na mysli například spolky, hasiče, policisty, strážníky. Pracujeme na programovém prohlášení, které veřejnosti, jak jsme slíbili při podepsání koaliční smlouvy, představíme na konci dubna. Za mne osobně kladu důraz na to, aby v prohlášení byl slib na zlepšení veřejné vybavenosti, údržbu zeleně a také důraz na již zmíněné hledání dohod s developery.

Jak byste chtěl zajistit udržitelný rozvoj Prahy 11?
Udržitelný rozvoj vnímám jako termín, kdy vznikají stavby s potřebami obyvatel. Když se objeví velká nevole proti budování nových domů, tak vedení Prahy 11 se shodne na tom, že projektu nedá kladné stanovisko. Neznamená to automaticky, že stavba nevznikne, ale nebude to za souhlasného přikyvování radnice. Ta se naopak bude snažit negativní dopady zmírnit. Udržitelný rozvoj totiž musí být v souladu s reálnými potřebami obyvatel Prahy 11. Preferujeme smíšenou funkci, v rámci které vzniká veřejná vybavenost, služby a bytová výstavba.

Po zvolení do funkce starosty jste řekl, že byste byl rád, aby se Praha 11 více otevřela občanům. Jak toho chcete dosáhnout?
Chceme získávat zpětnou vazbu od lidí na projekty, které budou vznikat ve veřejném prostoru. V horizontu měsíců chceme v rámci koalice dohodnout pravidla pro participaci občanů. Pro informaci také uvádím, že v současné době mají nyní již jednotliví radní stanovené hodiny pro občany a veřejnost.

Máte pocit, že lidé z Prahy 11 mají o participaci zájem?
Myslím, že ano. Například 1. dubna jsme odstartovali projekt pro participativní rozpočet, na který je vyčleněna částka šest milionů korun. Pevné doufám, že se lidé co nejvíce zapojí a radnice jim v tom bude k dispozici a nápomocna.


Zasedání zastupitelů Prahy 4 se bude konat ve středu. Jaký je program?

21. září 2020 v 11:50

Jedenácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 23. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice v Táborské ulici (sál 301).

Další články
Nahoru