Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Starosta Prahy 10 se sešel squattery, radnice se bude jejich projektem zabývat
Prázdný bytový dům v Malínské ulici, který squatteři obsadili na pár hodin v sobotu 26. listopadu: Foto: Facebook Opravdu Dobré Squaty

Starosta Prahy 10 se sešel squattery, radnice se bude jejich projektem zabývat

Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) se včera setkal se zástupci squatterů, kteří nedávno na několik hodin obsadili nevyužívaný dům ve Strašnicích a požadují po radnici, aby jim poskytla prostory pro vybudování nezávislého sociálního a kulturního centra. Starosta i zástupce squatterů Jiří Nesvačil po setkání novinářům řekli, že úřad se bude projektem zabývat a případně vytipuje vhodné prostory. Znovu se sejdou ve druhé polovině ledna

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v sobotu 26. listopadu před polednem. Na místo následně dorazili i policisté a zástupci Prahy 10, která má budovu ve správě. Po několikahodinovém vyjednávání nakonec squatteři souhlasili, že budovu opustí výměnou za schůzku se starostou, která se dnes uskutečnila.

„Přišli v poměrně konstruktivní náladě a ty věci, které nám předložili, bych řekl, že měly hlavu a patu," komentoval setkání Valovič. Dodal, že předložený projekt se v zásadě neliší od jiných komunitních center, které Praha 10 v minulosti podpořila. Úřad se jím podle něho bude zabývat a v úvahu připadá i poskytnutí prostor. „Umím si představit, že nájem může být symbolický, stojí to na tom najít prostor a shodnout se na vlastním provozu," řekl starosta.

Mluvčí squatterů Nesvačil uvedl, že jejich cílem je vytvořit centrum, které bude spojovat sociální funkci a nabídku pomoci potřebným s prostorem pro alternativní kulturu. Jeho součástí by měla být například kavárna, knihovna či dílna.

Centrum by mělo fungovat na čistě dobrovolnické bázi. „V žádném případě nechceme brát jakékoliv peníze od městské části, magistrátu, státu nebo nějakého bohatého sponzora," řekl mluvčí.

Dodal, že squatteři přistoupili na argumentaci Valoviče ohledně domu v Malinské, který je podle starosty ve velmi špatném stavu a pro účely centra nevhodný. Squatteři tak budou čekat na vyjádření radnice a nabídku jiného prostoru.

„V případě, že se shoda nenajde, ačkoliv my se maximálně vynasnažíme jít tomu naproti, tak v takovém případě budeme zvažovat další akce, a můžeme se pak bavit o dalších přímých akcích buď na Praze 10, nebo dalších městských částech," dodal Nesvačil.

Skupina ODS vznikla jako reakce na vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika v lednu 2019. Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014, později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem.

V Praze je více zanedbaných budov, které se stávají cílem squatterů. V posledních letech vedle bývalé kliniky v Praze 3 obsadili například v roce 2018 na několik dní usedlost Šatovka v Šáreckém údolí nebo o rok dříve na necelý den dvě budovy na rohu ulic Hybernská a Senovážná.

Za první pražský squat bývá označována budova Zlatá loď obsazená v roce 1990. Postupně vznikaly další, mezi nejznámější patří vila Milada v Praze 8, bývalé statky Ladronka v Praze 6 a Cibulka v Košířích či bývalá dělnická kolonie Buďánka v Praze 5. Tam všude proti squatterům zasahovala policie, řada z nich skončila před soudem.


Autor: ČTK

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru