dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Starosta Prahy 1 Lomecký vzal pokutu za pomník letcům na sebe, zaplatil 150 tisíc
Okřídlený lev na Klárově se nelíbil památkářům. Foto: MČ Praha 1

Starosta Prahy 1 Lomecký vzal pokutu za pomník letcům na sebe, zaplatil 150 tisíc

Městská část Praha 1 přijala verdikt ministerstva kultury včetně potvrzení platnosti pokuty v kauze pomníku připomínajícího hrdinství československých letců, který byl loni v červnu slavnostně odhalen na Klárově.

Starosta „jedničky" Oldřich Lomecký (TOP 09) navíc z vlastních prostředků kompenzoval městské části pokutu ve výši 150 tisíc korun, protože prosazení výstavby pomníku bylo především jeho politickým rozhodnutím.

„Za výstavbu pomníku – okřídleného lva – jsem svého času svedl velký boj, kdy zejména památkáři ostře vystupovali proti pomníku v této lokalitě i jeho konkrétní podobě. Byl jsem však od počátku přesvědčen, že symbolika pomníku dalece převyšuje formalismus spojený s jeho zřízením. V tom mne utvrzovala pozitivní stanoviska nejen našich válečných veteránů, ale také britské velvyslankyně a představitelů státu včetně samotného ministra kultury,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Rozhodnutí ve věci odvolání o udělení pokuty bylo očekávaným aktem, neboť orgány státní správy nemohly postupovat jinak. Stopadesátitisícovou pokutu udělil městské části odbor památkové péče pražského magistrátu. Podle něj, což posléze v odvolacím řízení potvrdilo ministerstvo kultury, se Praha 1 dopustila správního deliktu podle příslušného ustanovení zákona o státní památkové péči.

lev-pomnik-odhaleni-nahled Byli to právě váleční veteráni, kteří starostu Prahy 1 před rokem a půl oslovili s žádostí o zřízení pomníku. Jejich přáním bylo, aby pomník stál na dostatečně významném místě v Praze; finance nutné na jeho pořízení pocházely ze sbírky konané v Anglii. Ještě předtím byli se stejnou prosbou na pražském magistrátu – tam však nepochodili, jelikož jim úředníci nabídli místa, která byla pro umístění pomníku naprosto nevhodná.

Vzhledem k tomu, že hrozila mezinárodní ostuda a pomník by nemohl být včas postaven do plánovaného termínu, tedy významného dne letecké bitvy o Anglii, Praha 1 vzala výstavbu „na sebe“. „Vše jsem od začátku konzultoval nejen s památkáři, ale také s představiteli ministerstva kultury, s ministry, předsedou Poslanecké sněmovny a dalšími, kteří se o problém živě zajímali. K nabobtnání celé kauzy však nemuselo vůbec dojít, kdyby památkáři včas posvětili plán výstavby pomníku. Když stavební úřad zahájil stavební řízení ohledně podstavce pomníku, který Praha 1 objednala, městská část zároveň požádala památkáře, aby se do třiceti dnů k záměru vyjádřili. Pokud by tak učinili, stavba by se stihla v požadovaném termínu. Památkáři nicméně dvacátý devátý den této lhůty sdělili, že rozhodnou do šedesáti dnů. To by samozřejmě znamenalo, že původní termín odhalení pomníku nelze stihnout. Proto jsem – se všemi riziky, které z toho vyplývaly – prosadil, aby byl pomník postaven i bez souhlasu památkářů, zvláště když ministerstvo kultury místo pro pomník, tedy Klárov, nerozporovalo,“ vysvětluje Lomecký.

Rada MČ Praha 1 vzala na vědomí rozhodnutí ministerstva kultury, které dodatečně schválilo umístění pomníku na Klárově, ale nerozporovalo uložení pokuty uložené odborem památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy. Starosta Lomecký poté 6. května částku ve výši 150 tisíc korun uhradil ze svého.


Další články
Nahoru