dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Starosta Prahy 1 Lomecký: Snad se po volbách podaří z Václaváku udělat příjemný bulvár
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: archiv

Starosta Prahy 1 Lomecký: Snad se po volbách podaří z Václaváku udělat příjemný bulvár

„Co se týká ryze věcných témat v Praze 1, stojí před námi především revitalizace Václavského náměstí. To je můj sen a zároveň noční můra, jelikož už mělo být hotovo," říká starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09).

Jaké hlavní projekty, kterými se zlepšil život obyvatel Prahy 1 i jejích návštěvníků, se podařilo v uplynulých čtyřech letech realizovat?
Stojí za námi klíčová náprava hospodaření včetně zavedení vyrovnaných rozpočtů. Přestalo se plýtvat. Nechali jsme po desetiletích chátrání zrekonstruovat Střelecký ostrov. Pokračovala řada osvědčených projektů, jako je například takzvaný chodníkový program. Je těžké vměstnat do stručné odpovědi vše podstatné, ale obyvatelé Prahy 1 vědí, o čem mluvím.

Jak se vám pracovalo v na první pohled nesourodé koalici s ČSSD? Jak vzpomínáte na Věci veřejné, které s vámi byly zpočátku krátce ve vedení radnice?
Komunální politika není o ideologickém vidění světa, nýbrž o řešení konkrétních záležitostí, které se týkají každodenního života lidí. V tomto směru fungovala koalice s ČSSD uspokojivě. Jsem rád, že se TOP 09 povedlo v této koalici prosadit vyrovnané hospodaření.

Věci veřejné jsem považoval za solidního koaličního partnera do doby, než na veřejnost pronikly informace o jejich tehdejší člence, která byla radní Prahy 1. Ukázalo se, že v minulosti věděla o sledování politiků agenturou ABL, takže pro TOP 09 bylo nepředstavitelné, že by s touto paní mohla nadále zasedat v jedné koalici. Nabídli jsme tehdy Věcem veřejným, aby nominovaly do Rady MČ Praha 1 někoho jiného, ale ty to odmítly a koalici opustily.

Anketa

Půjdete 10. a 11. října k volbám?

65.3%
(65.3%)
34.7%
(34.7%)
Jaké jsou největší problémy, které trápí obyvatele Prahy 1?
Nadměrný hluk, busking, ale také to, že centrum jako magnet přitahuje problémové existence z celé Prahy a vlastně celé země. Bez zásadního navýšení počtu strážníků ze strany magistrátu nejsme schopni tyto problémy efektivně řešit, je to jen stále „zadržovací boj“.

Co by se mohlo udělat pro zlepšení dopravy? Jste pro zavedení nízkoemisních zón?
Nízkoemisní zóny nejsou univerzálním řešením. Postrádám ucelený koncepční materiál s několika variantami, nad nímž bychom mohli diskutovat. Každopádně i tady platí, že centrum metropole je specifické a že mnoho řidičů odjinud v Praze 1 parkuje doslova „hlava nehlava“, čímž zabírají místa našim rezidentům.

V minulosti jste vystupoval proti plánům města na uzavření Smetanova nábřeží pro osobní auta. Ruch kolem nápadu vedení města utichl, stále si myslíte, že to nebyl dobrý nápad?
Samozřejmě, že to nebyl dobrý nápad. Navážu na odpověď na předchozí otázku – jakékoli dílčí, z kontextu vytržené „řešení“ je špatné. Auta projíždějící centrem se uzavřením Smetanova nábřeží nikam nevypaří ani nikam neodletí. Pojedou jinudy a problém se jen přesune do jiné lokality.

Pokud dostanete po volbách možnost pokračovat ve funkci starosty, jaké budou vaše priority?
Priority TOP 09 jsou stále stejné, vycházejí z nezadlužování a používání zdravého rozumu. Co se týká ryze věcných témat v Praze 1, stojí před námi především revitalizace Václavského náměstí. To je můj sen a zároveň noční můra, jelikož už mělo být hotovo.

Proti projektu se ale postavili památkáři, kteří odmítají zřízení podzemních garáží pod „Václavákem“. Přitom bez těchto garáží není projekt uskutečnitelný. Snad se po volbách konečně povede nalézt společnou řeč a Václavské náměstí se dočká podoby příjemného, kultivovaného bulváru.

A pokud neuspějete, co budete dělat?
Budu se stále věnovat práci v Sokole, kde mám kořeny, a budu se snažit být vládnoucí koalici na radnici Prahy 1 přísnou, avšak spravedlivou, opozicí.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru