dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Starosta Prahy 1 Lomecký: Pozor na ty, kteří se nyní tváří jako nejobětavější politici na světě
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: archiv

Starosta Prahy 1 Lomecký: Pozor na ty, kteří se nyní tváří jako nejobětavější politici na světě

Jak se „topce“ v Praze 1 spolupracuje v radniční koalici se sociální demokracií? Proč by rád po podzimních volbách pokračoval ve vedení městské části? Jaké jsou vztahy „jedničky“ s magistrátem? Změnil se jeho pohled na diskutovaný návštěvní řád Střeleckého ostrova, který od začátku hájil? Server Pražský patriot si povídal se starostou Prahy 1 Oldřichem Lomeckým (TOP 09)

Ing. Oldřich Lomecký

Narodil se  9. ledna 1957.

Je absolventem Fakulty elektrotechniky ČVUT.

Starostou Prahy 1 je od listopadu 2010, vede koalici TOP 09 a ČSSD.

V podzimních komunálních volbách bude opět kandidovat.

Jak funguje koalice TOP 09 a ČSSD na radnici Praha 1? Na celostátní úrovni je to spojení takřka nepředstavitelné…
V komunální sféře jde spíše o ony pověstné „chodníky a kanály“ než o velké politické ideje, to je známá věc. Takže TOP 09 vedla s ČSSD především věcný dialog. Pokud byly problémy, týkaly se pracovitosti jednotlivých členů Rady Městské části Praha 1. V tomto směru mi velmi vadí, když se někdo tři a půl roku takzvaně veze, načež půl roku před volbami zahájí velký lov na voliče.

Jistě pochopíte, že jako starosta různorodě složeného vedení městské části nemohu být konkrétní, ale věřím v soudnost obyvatel Prahy 1, kteří dobře vidí, kdo skutečně vytrvale a každodenně s plným nasazením – třeba i za cenu občasných chyb – pracuje a komu jde naopak jen o důležité postavení, i když se v každém volebním období zhruba poslední půl rok před komunálními volbami tváří jako nejobětavější politik na světě.

Současný stav Václavského náměstí je neudržitelný

Když jste odůvodňoval rozhodnutí pokusit se znovu kandidovat na starostu Prahy 1, odůvodňoval jste to, mimo jiné, tím, že nechcete odcházet od rozdělané práce. Pokud budete do funkce starosty po podzimních volbách opět zvolen, v jakých rozpracovaných projektech byste rád pokračoval?
Za největší úkol považuji revitalizaci Václavského náměstí, jehož současný stav je skutečně již neudržitelný. Jak známo, památkáři jsou ostře proti zbudování vjezdů – ramp do podzemních garáží pod „Václavákem“, čímž realizaci tohoto projektu odložili do doby, než uznají, že do garáží, se kterými sice souhlasí, ale vjezdové rampy nechtějí, je potřeba se nějak dostat.

Bez adekvátních možností parkování si totiž můžeme nechat jen zdát o příjemném pěším bulváru, jak jej navrhuje vítězná architektonická studie.

Připomínám, že jsem svedl v tomto směru poměrně velkou „bitvu“ s magistrátem, kde si představovali návrat tramvají po celé délce Václavského náměstí – naopak Praha 1 nakonec prosadila pouze napojení tramvaje Washingtonovou ulicí a dále kolem Hlavního nádraží. To bude mít další druhotné efekty pro celou oblast, přičemž Václavské náměstí dostane možnost být skutečně pěším bulvárem.

Co podle vás skutečně trápí občany Prahy 1 a jaká nabízíte řešení?
Občany Prahy 1 trápí to, co obyvatele centra každé evropské či světové metropole. Je třeba skloubit každodenní potřeby místních lidí s faktem, že jejich město je vděčnou turistickou destinací. My v Praze 1 například velmi dlouho řešíme, jak by si lidé mohli nakoupit potraviny a základní potřeby a nemuseli přitom do předražených večerek, které jsou sortimentem a cenami orientovány hlavně na turisty.

Ptal jste se na spolupráci TOP 09 a ČSSD – kupříkladu toto téma je výsostně věcné a není mezi námi o něm sporu. TOP 09 se pouze domnívá, že když ČSSD měla na vyřešení tohoto problému dvě volební období, mohlo se dříve udělat více.

Odlišné zájmy od záměrů magistrátu

Často se hovoří o komplikovaných vztazích jednotlivých radnic a magistrátu. Jak je to v Praze 1? V čele „velké“ i „malé“ radnice stojí TOP 09, tak je to o to jednodušší?
Jsem starostou Prahy 1, nikoli primátorem či radním hlavního města, a proto logicky hájím zájmy obyvatel naší městské části. Ty jsou v některých věcech odlišné od záměrů magistrátu. Obecným problémem je, že Praha 1 je v městských orgánech mnohdy vnímána jako středobod pro všechny plány a projekty.

Příkladem může být známé středisko Drop In. Praha 1 trvala na vytvoření více takových center v jednotlivých městských částech, aby byla péče o drogově závislé jedince rozložena napříč městem; to se však „nahoře“ nelíbilo, takže jsme nakonec museli dát středisku Drop In výpověď z nájmu, aby do Prahy 1 nejezdili „všichni“ lidé závislí na drogách.

Jaké akce jste pro Pražany připravili na léto?
Ve spolupráci s Malostranskou besedou jsme na léto připravili akci Letňák – pestrý program pro všechny věkové generace. Letňák probíhá na zrekonstruovaném Střeleckém ostrově.

Rekonstrukce Střeleckého ostrova se povedla

Návštěvní řád Střeleckého ostrova byl zpočátku přijímán rozpačitě, především fakt, že ostrov je na noc zavírán. Nyní se zdá, že kritické hlasy ustaly a je spíše oceňováno, že se na něm nezdržují bezdomovci, že je ostrov bezpečnější. Jste se současnou podobou „Střeláku“ spokojen?
Jsem velmi spokojen, protože rekonstrukce ostrova se opravdu povedla. Navíc jde – vzhledem k jeho poloze – vlastně o jediné místo v Praze 1, kde lze být výjimečně, v rámci organizované akce, i po dvaadvacáté hodině trochu hlučnější.

Werichova vila je mediálně vděčné téma. Jaké je aktuální dění kolem ní a kdy se dočká nájemce?
Všechny došlé projekty na budoucí využití Werichovy vily jsou kvalitní. Zastupitelé Prahy 1 se právě kvůli této rovnosti kvality nedokázali na žádném z nich většinově shodnout, a proto vítězný projekt pomohou určit občané ve velké dotazníkové akci.

Na závěr se vraťme k podzimním volbám. Plánujete kontaktní kampaň? Kdy a kde budou mít lidé možnost se s vámi setkat osobně?
Před lidmi jsem se nikdy neschovával. Pokud vím, tak jsem byl první starosta, který zavedl pravidelná setkávání s občany během měsíčně pořádaných „Setkání se starostou“. V mém případě tedy nepůjde o kontaktní volební kampaň, nýbrž o přirozené pokračování běžné praxe.


Další články
Nahoru