dnes
Pondělí - jasno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
14°C
Starosta Prahy 1 Lomecký: Centrum nenafouknete, podzemní parkoviště mají opodstatnění
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: archiv

Starosta Prahy 1 Lomecký: Centrum nenafouknete, podzemní parkoviště mají opodstatnění

Oldřich Lomecký (TOP 09) je starostou Prahy 1 od roku 2010. Letos v říjnu by rád znovu uspěl a pokračoval ve vedení městské části i ve třetím období. Jaké by byly jeho priority, kdyby dostal důvěru? Jak vidí řešení dopravních problémů a proč prosazuje vznik podzemních parkovišť?

Proč máte zájem být starostou Prahy 1 i po říjnových volbách?
Chtěl bych pokračovat v rozdělané práci, dokončit stabilizaci městské části. Když jsem v roce 2010 nastupoval, Praze 1 chyběl audit, účetnictví bylo v rozkladu, po předchozím vedení jsem zdědil arbitráže. Zbavili jsme se jich a máme vyrovnané hospodářství. V rozpočtu si každoročně tvoříme rezervu ve výši zhruba 800 milionů pro případ, že by došlo ke zhoršení ekonomické situace.

Pokud by Vám dali voliči opět důvěru, jak budou Vaše priority?
Dotáhnout privatizaci. Bytů už moc není, je to méně než 10 procent celkového objemu. Jsou to spíše byty v domech, kde byly soudní spory, nebo se dodělávají půdní nástavby. Někde bránili i sousedské spory. Je to realizovatelné. Chtěl bych také pokračovat v prosazování oprav bytového fondu. Je to dobře nastartováno, ale tato oblast si zaslouží ještě větší finanční podporu z obecního rozpočtu.

Co oblast školství?
Jsem hrdý na to, že tato oblast je v Praze 1 finančně dostatečně podporována. Kdo bydlí na jedničce, nemá problém s umístěním svých dětí do škol a školek. Také bych rád zmínil, že jsme provedli několik významných rekonstrukcí škol.

Stále aktuálním tématem je doprava. Vy jste známý tím, že průběžný úbytek parkovacích míst na povrchu chcete řešit budováním podzemních parkovišť, což vyvolává velké diskuse. Proč chcete volit tuto cestu?
Veřejná prostranství se postupně mění k lepšímu, ale je pravda, že jedním z důsledků toho je redukce parkovacích míst. Tu se udělá záliv, tam zase vysadí strom. Historické centrum Prahy není nafukovací, nejsou tu prostorové možnosti vytvářet další parkovací místa na povrchu. A výstava nadzemních parkovišť v památkové rezervaci? To v centru určitě není cesta. Takže sám vidíte, že jedinou cestou je hledat parkovací místa pod zemí. Samozřejmě určená především pro rezidenty, případně podnikatele zde působící. Máme na stole pár projektů, tak uvidíme, jak vše nakonec dopadne. Je samozřejmě potřeba provést řadu úkonů charakteristických pro centrum, například archeologický průzkum.

Jedním z takových projektů je parkoviště pod Malostranským náměstím, což vyvolalo v médiích rozporuplné reakce.
My prostě chceme prozkoumat všechny možnosti. A Malá Strana problém s parkováním má. Lidé, kteří tam bydlí, mají přeci nárok na auto jako kterýkoli jiný Pražan. Auto je součástí stylu moderního člověka 21. století. Já nevidím důvod, proč bych o toto měli Malostraňáky připravovat. Námi připravený projekt má za úkol prozkoumat všechny možnosti, jak by bylo možno vytvořit územní rezervu pro parkování s ohledem na rezidenty Malé Strany.

Na hustém provozu v centru má bezesporu významný podíl tranzitní doprava. Jaká vidíte řešení?
Razantnější omezení průjezdnosti centrem bohužel mohou přijít až po dokončení Městského a Pražského okruhu. Kdyby k nim došlo dříve, k zlepšení by to nepřispělo, naopak. Ale po dokončení okruhů by určitě mělo dojít k uzavření centrální části města tranzitní dopravě. Měli by tam vjíždět jen rezidenti.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru