dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Staronová koalice bude v zastupitelstvu potřebovat Stropnického, ale v radě ho nechce
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický je pro pražské ANO, ČSSD a nyní i STAN překážkou pro obnovení staronové koalice. Jeho hlas ale bude potřeba. Foto: archiv

Staronová koalice bude v zastupitelstvu potřebovat Stropnického, ale v radě ho nechce

Pražské ANO, ČSSD a Trojkoalice se domluvily na programu nové pražské rady. ANO a ČSSD však opět odmítly jmenování předsedy Strany zelených (SZ) Matěje Stropnického do rady. Novinářům to dnes po koaličním jednání řekl vyjednávač ANO a místopředseda strany Jaroslav Faltýnek. Stropnického podle něj odmítly i KDU-ČSL a STAN.

Strany rovněž projednaly způsob fungování obnovené koalice, která se rozpadla loni v říjnu. „Pokud se týká programu, tak bylo vše odsouhlaseno. Jediná věc, která není dořešena, je otázka personální. Všechny strany původní koalice řekly svoje personální představy a až na jednu malou výjimku je shoda. Ta malá výjimka je Matěj Stropnický. Znovu jasně zaznělo ze strany ČSSD a ANO, že čekáme za SZ nominaci do rady někoho jiného," řekl Faltýnek. ANO má prý dva kandidáty, jejich jména ale neřekl. „To bude na rozhodnutí zastupitelského klubu," řekl.

Podle Faltýnka rovněž zástupci STAN a KDU-ČSL, které jsou součástí Trojkoalice, řekli, že čekají od SZ jiného nominanta do rady. STAN ještě před začátkem jednání vyzval Stropnického, aby se kandidatury sám vzdal. Podle informací ČTK přijala obdobné usnesení také pražská KDU-ČSL. I podle lidovců by měla SZ nominovat někoho jiného, pokud je osoba Stropnického tím, kdo blokuje vznik koalice.

Koaliční smlouvu by strany prý mohly podepsat do čtvrtka. „Doufám, že ano," řekl Faltýnek. Cíle koalice jsou údajně částečně splněny. „Zásadní změny tam nejsou. Nově je tam mechanismus, jak řešit situace, kdy dojde ke sporu v koalici," řekl Faltýnek. V rozporných situacích musí hlasovat vždy minimálně polovina radních.

Stropnický byl náměstkem primátorky pro územní rozvoj do loňského října, kdy opozice navrhla jeho odvolání. Pro tehdy hlasovali i zastupitelé za ANO a ČSSD. Následně bylo odhlasováno odvolání radních Hany Novákové, Ireny Ropkové (obě ČSSD) a Michala Haška (ANO). Jejich kompetence si rozdělili zbývající radní.

Strany se nedávno dohodly, že se pokusí koaliční projekt oživit. Dosud společně řešily program a případné další praktické fungování koalice. Pokud se strany domluví, budou mít ANO, ČSSD a Trojkoalice opět v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru