dnes
Pátek - zatazeno
9°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
11°C
pozítří
Neděle - jasno
15°C
Staroměstskou tržnici asi opraví na své náklady budoucí provozovatel, Praha ho chce vybrat do léta
Interiér Staroměstské tržnice. Foto (3x): Jan Puci

Staroměstskou tržnici asi opraví na své náklady budoucí provozovatel, Praha ho chce vybrat do léta

Ačkoli pražské zastupitelstvo schválilo už v polovině roku 2016 rekonstrukci chátrající a zároveň památkové chráněné Staroměstské tržnice v historickém centru Prahy, práce doposud nezačaly. Původně chtělo město opravit objekt ze svého, potom přišlo s návrhem, aby se o to postaral na své náklady budoucí provozovatel, aby se nakonec vrátilo k původní myšlence. Ještě loni v létě se z pražské koalice vedené hnutím ANO ozývalo, že do listopadu bude vysoutěžena stavební firma. Po loňských volbách je zase vše jinak, stávající pražská koalice se možná přikloní ke koncesní cestě, v rámci které by šly náklady na opravu primárně za provozovatelem. Nejdříve tedy vybere provozovatele a až potom se začne opravovat.

staromestka-trznice-1 Na začátku tohoto týdne předstoupili před novináře všichni pražští radní a představili plán kroků, které chtějí ve svých gescích stihnout udělat do letních prázdnin. Radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu) uvedl, mimo jiné, že koalice provede výběr dodavatele rekonstrukce Staroměstské tržnice a navrhne způsob budoucího provozu. Samotný projekt na podobu tržnice je již hotový.

„V koalici hledáme shodu, ale já se klaním k tomu, aby se město rozhodlo pro formu koncesionářské smlouvy, kdy se koncesionář zaváže provést vlastním nákladem rekonstrukci a obnovu Staroměstské tržnice podle projektové dokumentace, kterou určí město. Koncesionář také zabezpečí využití a provoz trhu,“ uvedl Chabr.

Firma, kterou by vybralo město, by tak historickou tržnici opravila na své náklady a dalších desítky let vydělávala z jejího provozu. Příprava výběru provozovatele je podle něj nyní v plném proudu. Jméno vítěze by mělo být oznámeno do konce června. Rekonstrukce by podle radního měla začít letos a hlavní práce by probíhaly příští rok. Již dříve město odhadlo, že by se rekonstrukce měla stihnout do šestnácti měsíců od zahájení. Celkové náklady jsou odhadovány na 250 až 300 milionů korun. Výše konečné částky se bude odvíjet od spoluúčasti provozovatele.

staromestka-trznice-2 Staroměstská tržnice, která stojí mezi ulicemi Rytířská a 28. října, byla postavena na konci 19. století a ve své době byla jednou z nejmodernějších v Evropě. Její konstrukce ze zdobných litinových sloupů je technickým i estetickým unikátem. Sloupy jsou duté a sloužily jako ventilace do sklepních prostor, kde byly sklady a chladírny. Jedinečné bylo i osvětlení obloukovými lampami Františka Křižíka. Tržnici zdobí malované lunety s motivy pražských trhů a znaky českých měst.

V druhé polovině minulého století došlo k necitlivé vestavbě a tím k zakrytí stropních konstrukcí. Dnes dominuje vnitřnímu prostoru samoobsluha, jsou v něm i drobné provozovny a pár asijských restaurací.

„Chceme, aby se kde kromě nakupování na tržnici mohli lidé také setkávat, najíst se a bavit se. Tomu přizpůsobíme výběr provozovatele a cena nebude jediným kritériem posuzování nabídek,“ řek radní Jan Chabr. Tržnice zůstane průchozí.

Město si podle něj právně ohlídá, aby smlouvu s provozovatelem bylo možné v případě neplnění podmínek nájmu vypovědět a především efektivně vymáhat. Odstrašujícím případem se v tomto ohledu stala Pražská tržnice v Holešovicích.

Tu v polovině devadesátých letech Praha pronajala soukromé společnosti, která se zavázala k opravám areálu. K těm však nedošlo. Smlouvu proto město vypovědělo v roce 2011, ale do dnešní doby se nájemce nepodařilo dostat pryč. Hájí se tím, že výpověď je neplatná. V jedné z památkově chráněných budov dokonce stále funguje vykřičený dům.


Praha 1 zajistí odběry zaměstnancům radnice i svých příspěvkových organizací

Včera ve 23:28

Pracovníci Střediska sociálních služeb Praha 1, Nemocnice Na Františku, škol Prahy 1, které jsou v mimořádném provozu, a Úřadu MČ Praha 1 se podrobí preventivním odběrům na onemocnění COVID-19.

Ve společnosti Prahy 6 SNEO proběhne forenzní audit

Včera ve 20:00

Předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti SNEO Jan Sedláček svolal kvůli svým zjištěním v hospodaření společnosti mimořádnou valnou hromadu, tvořenou radou šesté městské části.

Další články
Nahoru