dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
12°C
Staroměstskou radnici navštívilo loni nejvíc turistů v historii
Turisté si oblíbili Staroměstskou radnici, nejvíce chodí na radniční věž. Foto: archiv Prague City Tourism

Staroměstskou radnici navštívilo loni nejvíc turistů v historii

Rekordní množství turistů navštívilo v průběhu loňského roku Staroměstskou radnici. Celkový počet návštěvníků byl 739 000, většina z nich si ale zaplatila vstup pouze na radniční věž. Nejvytíženějším měsícem byl pro kustody a průvodce srpen, kdy si radnici prohlédlo 73 000 turistů, nejméně lidí naopak přišlo v únoru, a to 40 000. Meziroční nárůst návštěvnosti činil přibližně 50 000 osob.

„Výsledky jasně ukazují, že je Staroměstská radnice jedním z nejpopulárnějších cílů turistů v Praze. Po Pražském hradě a ZOO je tak turisticky nejvytíženějším objektem. Výsledek reflektuje nejen atraktivitu zdejších historických sálů a vyhlídky z věže, ale také kvalitu služeb, kterou turistům poskytujeme,“ hodnotí statistiku ředitelka Prague City Tourism Nora Dolanská.

Návštěvníci si mohou zvolit ze dvou prohlídkových okruhů. První z možností je individuální výstup na 69,5 metrů vysokou středověkou věž, která skýtá jeden z nejkrásnější výhledů na historické jádro města. Druhou variantou je pak prohlídka s průvodcem.

Zahrnuje gotickou kapli z konce 14. století, ze které je možné zblízka spatřit figury apoštolů orloje, primátorský salónek, cennou radní síň s výpravnou architekturou a výzdobou, secesní Brožíkův sál, dnes sloužící ke slavnostním aktům městské reprezentace, a Jiříkovu síň.

Součástí komentované prohlídky je i sestup do románsko-gotického podzemí radnice, které návštěvníky vrátí do doby počátků Starého Města pražského. Jednotlivé okruhy lze také různě kombinovat.

Vstupné na věž pro dospělého činí 110 korun, prohlídka historických interiérů stojí 100 korun. Komplexní vstupenka pak vyjde na 160 korun.


Další články
Nahoru