Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Staroměstská radnice má zrekonstruované přízemí
Přízemí Staroměstské radnice po rekonstrukci. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Staroměstská radnice má zrekonstruované přízemí

Praha společně s městskou organizací Prague City Tourism (PCT) otevřela zrekonstruovanou spodní část Staroměstské radnice a nový turistický provoz. Jeho součástí je turistické informační centrum, průvodcovské služby Guides&Tours a první kamenný obchod s kultivovanými suvenýry, na kterých PCT spolupracuje výhradně s lokálními tvůrci. Pražanům se nově otevírá i kamenný průchod, který spojuje Staroměstské náměstí s Mikulášskou uličkou. Rekonstrukce město stála 40 milionů korun. Informoval o tom mluvčí pražské magistrátu Vít Hofman. 

„Pražanům díky citlivé rekonstrukci otevřel kamenný průchod vedoucí z prostoru před orlojem do zadní části za Staroměstskou radnicí. Byla též restaurována středověká křížová klenba v přízemí radnice,” řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

Díky proběhlé rekonstrukci vzniklo v prostorách Staroměstské radnice nové turistické informační centrum a kamenný obchod se suvenýry. Vedle turistického provozu se veřejnosti otevírá nová průchozí kamenná chodba mezi Staroměstskou radnicí a Mikulášskou uličkou.

Ta navazuje na průchod, který podle nejstarších dochovaných fotografií z roku 1969 už pravděpodobně v té době nesloužil veřejnosti. Nyní však bude průchod veřejnosti celý zpřístupněný. Zadní část průchodu navíc zajistí zcela bezbariérový vstup do radnice.

„Investice do významných pražských památek je naprosto zásadní pro kultivaci cestovního ruchu v metropoli. Nejen, že nový turistický provoz zajistí komfort jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance, ale umožní Pražanům projít ze Staroměstského náměstí do prostor za radnicí, kterou nebudou muset obcházet,” řekl náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09). 

K interiéru podle něj architekti přistoupili velmi minimalisticky, aby nekonkuroval již tak dominantnímu historickému objektu.

„Jsem velmi rád, že se podařilo rozšířit turistický provoz radnice o další prostory v místech středověké Křížové chodby. Přeci jenom se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších pražských památek, kterou průměrně za rok navštíví na půl milionu zájemců z celého světa,” doplnil předseda dozorčí rady PCT Jan Wolf (KDU-ČSL). 

Staroměstská radnice během posledních let prochází postupnou revitalizací. Po radniční věži a prostoru v přízemí se město podle Wolfa v následujících letech zaměří na její románsko – gotické podzemí, které je starší než radnice samotná. 

Vedle nového turistického informačního centra a zpřístupnění průchodu mohou návštěvníci zavítat do zbrusu nové prodejny se suvenýry. „V rámci nových prostor otevíráme i první kamenný obchod s našimi kultivovanými suvenýry, které mají důstojné místo pro svůj prodej. Turistické informační centrum zajistí vyšší návštěvnický komfort a celkový dojem. Je to další konkrétní krok, kterým naplňujeme Koncepci příjezdového cestovního ruchu,“ uzavřel František Cipro, předseda představenstva PCT.

Rekonstrukce přízemí Staroměstské radnice začala v březnu roku 2022 a byla dokončena v srpnu 2023. Hlavní město Praha na rekonstrukci vyčlenilo 40 milionů korun.

Za architektonickým ztvárněním mobiliáře stojí společnost Olgoj Chorchoj a stavební práce mělo na starosti architektonické studio SGL Projekt, generální projektantem stavby bylo VPÚ Deco Praha, dodavatelem stavby byla společnost POHL CZ. 

Návštěvnost Staroměstské radnice 

Staroměstská radnice patří k nejoblíbenějším pražským památkám. V roce 2022 byla 7. nejnavštěvovanější památkou v Praze.  

V roce 2023 ji do konce srpna navštívilo 325 384 hostů.  

Ve stejném období ji od ledna do srpna v roce 2022 navštívilo 199 145 hostů a v roce 2019 to bylo 445 410 hostů. 

Zdroj: Prague City Tourism


Autor: Jan Puci

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru