dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražská doprava

Starému Spořilovu by zóny placeného stání uškodily, odmítá magistrátní návrh Praha 4

Praha 4 požaduje vyjmutí lokality v části Spořilova, která je vymezena ulicemi Hlavní, Jižní XVII, Čtyřdílná, Jižní XV, 5. května, Jihovýchodní VIII, Jižní III, Jihovýchodní IX a Lešanská z navržených zón placeného stání (ZPS).

„I když jsme jako městská část od hlavního města dodnes nedostali návrh připravovaných zón placeného stání, je z podkladů, které jsou veřejně k dispozici, zcela zřejmé, že zavedení zón v části Spořilova není ku prospěchu, ale naopak ke škodě,“ uvedl zástupce starosty Zdeněk Kovářík (ODS).

Na území Prahy 4 mají být zavedeny zóny placeného stání od května 2016. V požadavcích a podkladech, které městská část předala magistrátu před započetím projekčních prací na parkovacích zónách, nebyla tato lokalita v 1. etapě uvedena, Praha 4 realizaci zón v této lokalitě nepožadovala.

Odbor životního prostředí a dopravy Úřadu MČ Praha 4 situaci v této lokalitě opakovaně prověřoval a zjistil, že zde parkují v naprosté většině místní obyvatelé. Vozidla zde odstavená lidmi dojíždějícími v pracovních dnech do Prahy, kteří zde zaparkují a dál pokračují do zaměstnání či na MHD, tato lokalita zatím pokaždé bez komplikací absorbovala.

Dosavadní režim parkování je rovnoměrně rozmístěn v celé lokalitě, je ustálený a obyvatelé i návštěvníci mají tento režim dlouhodobě zažitý, a nedochází zde tedy ke komplikacím a ani ke stížnostem.

Zavedení zón placeného stány v této lokalitě by naopak podle radnice přineslo závažné zhoršení dosavadního parkování i dopravní situace.  Podle odhadu se minimálně třetina využívané parkovací kapacity v oblasti nachází v ulicích, které svou šířkou neumožňují vyznačení parkovacích stání podle současných zákonných požadavků a norem.

V navrženém systému zón tak nebude podle radnice možné tato místa vyznačit a nadále užívat, čímž dojde k významnému úbytku parkovací kapacity a následně také ke značným komplikacím v dopravní situaci na celém území Spořilova.

„Jsem přesvědčen, že samotná myšlenka zón placeného stání v Praze 4 je chybně postavena, protože neřeší problém dopravy v klidu a slouží pouze k posouvání tohoto problému z jednoho místa na druhé,“ uzavřel zástupce starosty Zdeněk Kovářík.


Další články
Nahoru