Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Staré záběry Zoo Praha pořídil plukovník Zelinka, zahrada zjistila jeho identitu
Helena Zelinková. Zdroj: Rakouské filmové muzeum

Staré záběry Zoo Praha pořídil plukovník Zelinka, zahrada zjistila jeho identitu

Autorem záběrů z počátků pražské zoologické zahrady, které zoo získala od Rakouského filmového muzea, je plukovník Josef Zelinka. Zahradě se podařilo vypátrat jeho identitu. Že jde o Zelinku potvrdil policejní pyrotechnik Zdeněk Horák. Zoo Praha to dnes uvedla v tiskové zprávě. Snímky zachycují například zakladatele a prvního ředitele trojské zoo Jiřího Jandu, chovatele nebo zvířata.

Minulý týden Zoo Praha uspořádala tiskovou konferenci a obrátila se na veřejnost s prosbou o pomoc při pátrání po autorech amatérských filmů z let 1934 až 1937. „Nezávisle na čtvrteční tiskové konferenci mě na první stopu přivedl filmový znalec z Vojenského historického ústavu Milan Hrubý," řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Podle názoru Hrubého šlo podle Bobka o důstojníka z Vojenského technického a leteckého ústavu. „Z desítek jmen jsem na základě iniciál a data povýšení vytipoval plukovníka Josefa Zelinku," uvedl Bobek. „Definitivní potvrzení nám poskytl až policejní pyrotechnik pplk. Zdeněk Horák, který si přečetl naši výzvu," dodal.

Podle Bobka má zahrada díky Horákovi k dispozici i nekrolog autora amatérských filmů, kde zmiňuje jeho natáčení v pražské zoo. Žena, která je na snímcích často vidět, je Helena Zelinková, manželka Zelinky.

Nalezené filmy by chtěla zoo podle Bobka zpracovat a vytvořit dokument o prvních letech fungování Zoo Praha, pracovnících a jejich fungování a ukázat tehdy chovaná zvířata. Podle něj zoologická zahrada plánuje výstavu v Gočárových domech, která by evokovala dobový biograf a nabídla by fotografie a projekci částí filmů.

V Rakouském filmovém muzeu bylo v loňském roce nalezeno 13 kotoučů starých filmů z let 1934 až 1937, které zachycují z velké části Zoo Praha a ukazují tak pražskou zoologickou zahradu v prvních letech její existence. Návštěvníkům se trojská zahrada poprvé otevřela v roce 1931.


Autor: ČTK

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Další články
Nahoru