dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Staré Město sužují vymetači barů, radnice nasadí do boje s nočním hlukem nové zbraně
Nočních kontrol podniků se účastní pracovníci úřadu, policisté, hasiči i strážníci. Foto: archiv

Staré Město sužují vymetači barů, radnice nasadí do boje s nočním hlukem nové zbraně

Inteligentní kamery s funkcí monitorování úrovně hluku, tlak na provozovatele hlučných restaurací formou nepovolení předzahrádek a především zavedení klidové zóny s jednotnou otevírací dobou podniků ve vybraných ulicích. Těmito novými nástroji chce radnice Prahy 1 vyrukovat v boji za dodržování veřejného pořádku v nočních hodinách.

V noci často dochází v historickém centru Prahy k rušení nočního klidu. Ten je společným jmenovatelem nejen řady oprávněných stížností, ale také důvodem petice, kterou dodnes podepsalo přes 330 osob. Problémy jsou především v ulicích Dlouhá, V Kolkovně, Masná, Jakubská, Rybná, Rámová, Malá Štupartská.

Míra hlučnosti se zdá neúnosná. Důvodem jsou především stovky osob, které se pohybují mezi podniky, posedávájí na lavičkách nebo přímo na ulicích a popíjejí alkoholické nápoje zakoupené v místních nonstop provozovnách.

Celou situaci zhoršují nejen takzvané krauly, tedy organizované vymetání barů a klubů pořádané pro turisty s cílem rychlé a levné opilosti, ale také vozidla taxislužby. Ty často parkují, kde se jim zlíbí, nechávají nastartované motory a pouštějí nahlas hudbu s cílem přilákat zákazníky.

Cílem je kompromis mezi zábavou a klidem

Na opakované žádosti o navýšení počtu strážníků a policistů na základě specifik, které sebou centrum Prahy přináší, není dlouhodobě reflektováno. Zdá se, že obě složky policie tak nemohou z kapacitních důvodů výrazného zlepšení dosáhnout. Radnice Prahy 1 provádí noční kontroly a místní šetření. Těch se účastní jak kontrolní pracovníci úřadu, tak i městská či státní policie a hasiči.

„Situaci na Starém Městě považuji za neúnosnou. V rámci svých možností proto chystáme pro rok 2014 několik nových opatření. Cílem není zavedení takových represí, které by vedly k likvidaci podniků, nýbrž nalezení kompromisů, mezi noční zábavou a právem na klidný spánek občanů Prahy 1.Řešení však nevede výhradně přes Polici ČR či Městskou policii, o což se Praha 1 v minulých letech snažila ,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a veřejného pořádku Ivan Solil.

Represí ze strany Městské části Praha 1 může být například nepovolení umístění restaurační předzahrádky podniku, který prokazatelně porušuje noční klid. Dalším nástrojem by měla být instalace technologie, která umožní včasné zjištění rušení nočního klidu a efektivní zásah strážníků. Samozřejmostí pak zůstává omezení otevírací doby podniků, jejíž prostory jsou ve vlastnictví Prahy 1 do 22, respektive 24 hodin.

Zavést klidové zóny? Krajní, ale možné řešení

Krajním nástrojem by bylo zavedení takzvané klidové zóny. Ta by umožňovala nařídit zavírací dobu i těm podnikům, které nejsou v nájemním vztahu s Městskou částí Praha 1. Toto opatření je možné realizovat pouze ve spolupráci pražským magistrátem.

Právní rozbor, který se v této souvislosti nechala Praha loni udělat, však uvádí, že to možné je. Opírá se totiž o aktuální nálezy Ústavního soudu. Z nich je patrné, že obce jsou oprávněny upravovat provozní dobu hostinských zařízení v souvislosti s ochranou veřejného pořádku.

Jestliže v konkrétních případech dojde k omezení provozní doby těchto zařízení, chrání se tím, podle Ústavního soudu, nejen veřejný zájem, ale současně i právo na pokojné bydlení. Provozování hostinské činnosti lze v určitých lokalitách totiž považovat za předpolí, vytvářející předpoklady pro narušování veřejného pořádku.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru