dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Hanebnost: zničili stoletou lípu! Překážela domu
Poškozená lípa musela být v neděli dopoledne pokácena. Foto: Ivana Cabrnochová

Hanebnost: zničili stoletou lípu! Překážela domu

Mrštíkova ulice protínající park u metra Strašnická je atraktivní lokalita na bydlení. Soukromý investor zde proto plánuje výstavbu rodinného domu. Záměru však doposud „překážela“ stoletá lípa. Co s tím? Několik mužů si včera večer vědělo rady. Přijeli k velikánovi a nekompromisně ho nařízli! Poškodili ho tak, že musel být dnes odstraněn. 

Místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová (SZ) podává trestní oznámení na neznámé pachatele, kteří poškodili lípu v parku u stanice metra Strašnická. Včera v osm hodin večer přijelo do Mrštíkovy ulice několik mužů, kteří strom nařízli.

„Přijala jsem s rozhořčením zprávu o tom, že došlo k naříznutí staré lípy v Mrštíkově ulici. Strom je tak vážně poničen, že policie nařídila majiteli její pokácení. Rozhodla jsem se podat oznámení České inspekci životního prostředí a trestní oznámení policii na neznámé pachatele, kteří provedli tento otřesný čin. Člověk, který k něčemu podobnému dal příkaz, nezná význam slova morálka,“ prohlásila místostarostka Ivana Cabrnochová.

Starosta MČ Praha 10 Milan Richter (ODS) řekl: „Takový čin nesmí zůstat z naší strany bez rázné odezvy. Musí být všem jasno, že takové metody na území naší městské části jsou nepřijatelné.“

Pozemek v severozápadní části parku koupila před šesti lety firma CC Development, která zde dlouhodobě připravuje výstavbu bytového domu. V jejich záměrech jim však překážel právě strom, který byl nyní poškozen.

Petice za záchranu stromu

Do boje za statnou lípu už v minulosti vyrazili místní obyvatelé. Petici proti výstavbě a údajně necitlivému projektu rezidentního bydlení podepsalo mnoho občanů. 

Soukromý investor se hájil tvrzením, že lípa je údajně ve špatném technickém stavu.

prekazejicilipa

Sobotní poškození lípy. Foto: Zbyněk Plzák

Toto tvrzení však zastánci vzrostlého stromu považovali za účelové. Developer se snažil nespokojené občany uspokojit slibem, že vysadí dvacet nových stromů.

„Budu žádat, aby policie prověřila případnou souvislost mezi pokácením stromu a záměrem na výstavbu domu. Zároveň chci poděkovat strašnickým občanům, kteří dokázali rychle zareagovat a tento čin včetně pachatelů fotograficky zdokumentovali,“ dodala místostarostka Cabrnochová.


Autoři: Dalibor Kracík, Redakce
Další články
Nahoru