Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Stanoviště pro fiakry na Staroměstském náměstí Praha zruší, důvodem je ochrana koní
Koňský povoz na Staroměstském náměstí. Foto: Antigerme / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Stanoviště pro fiakry na Staroměstském náměstí Praha zruší, důvodem je ochrana koní

O 1. ledna 2023 dojde ke zrušení stanovišť pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce. Pražští radní před týdnem schválili změnu tržního řádu, která tuto oblast upravuje. Úprava reaguje mimo jiné na občanskou iniciativu a související petici upozorňující na nevhodné podmínky, kterým musí koně ve městě čelit. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman

Hlavní město do budoucna omezí provoz koňských povozů v centru města skrze zrušení stanovišť na Staroměstském náměstí a ve Stromovce.

Praha se tak připojuje k městům, jako je Paříž, Londýn, Oxford, Barcelona, Řím, Montreal či Chicago, které na svém území koňské povozy zakázaly či omezily.

„Jsem rád, že Praha se inspirovala v zahraničí a po vzoru jiných měst rozhodla o zrušení tržních míst. Nejde o úplný zákaz koňských povozů ve městě, ale o zrušení dvou stanovišť na veřejných prostranstvích. Reagujeme tím na postupnou změnu postoje české společnosti k ochraně zvířat. Po zákazu kožešinových farem, klecových chovů slepic a postupnému konci drezury divokých zvířat v cirkusech to vnímám jako další logický krok,“ uvedl pražský radní Adam Zábranský (Piráti).

„Zastávám názor, že využívání zvířat pro zbytečný lidský rozmar by již nemělo být v 21. století tolerováno. Proto jsem loni i v reakci na kampaň Kůň není stroj přinesl na Radu hlavního města Prahy návrh omezit koňské povozy v centru Prahy. Tato turistická ‚atrakce‘, která je provozována na úkor zdraví a spokojenosti zvířat, nemá v Praze co dělat. A já jsem rád, že ke stejnému názoru nakonec dospěla i rada města,“ sdělil předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. 

„Termín zrušení od roku 2023 má zajistit možnost diskuse s provozovateli kočárů a případné nalezení nového domova pro zvířata,“ doplňuje radní Jan Chabr.

Schválení nových pravidel pro stanoviště pro koňské povozy v Praze je reakcí na několikaletou kampaň Kůň není stroj spolku Hlas zvířat. Její součástí je petice s téměř 12 tisíci podpisy, která upozorňovala na problematičnost koňských povozů ve městě.

Koně jsou podle autorů petice vystaveni znečištění vzduchu, nevhodným teplotním podmínkám a povrchu vozovek, který není uzpůsoben pro jejich chůzi.

Změna tržního řádu se týká i dalších oblastí. Trhy se podle něj nově budou dělit na farmářské, potravinové, květinové, umělecko-řemeslné, specializované, smíšené, bleší, vánoční, velikonoční a dušičkové, přičemž každý typ bude mít jasně definovaný sortiment.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru