dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Stanou se hrobaři Ďolíčku? Pražští radní neprojednali směnu, majiteli došla trpělivost!
Klokan patří do Ďolíčku. Nyní mu hrozí ztráta domova. Foto: Dimír Šťastný / bohemians.cz

Stanou se hrobaři Ďolíčku? Pražští radní neprojednali směnu, majiteli došla trpělivost!

Budoucnost fotbalového klubu Bohemians Praha 1905 je ohrožena. Prvoligový celek dostal k 30. listopadu letošního roku výpověď z nájemní smlouvy k Ďolíčku od majitele stadionu společnosti Bohemians Real. Problémem prý je, že stále nedošlo k naplnění dohody o výměně stadionu za sousední pozemky mezi Prahou 10 a majitelem arény. Podle starosty Prahy 10 Bohumila Zoufalíka se jedná o pochybení magistrátu.

„Jestliže se nepodaří situaci zachránit, budeme se muset vystěhovat, v tuto chvíli samozřejmě netušíme kam," uvedl pro ČTK předseda představenstva Bohemians 1905 Dariusz Jakubowicz.

Podle klubu majitel stadionu sice ve výpovědi neuvedl konkrétní důvod, ale problémem je, že dosud nebyla naplněna květnová dohoda o výměně Ďolíčku za sousední pozemek mezi Prahou 10 a Bohemians Real.

Koupi tohoto legendárního vršovického sportovního stánku přitom od majitelů nedávno schválili zastupitelé Prahy 10 a „klokani“ tak měli mít v budoucnu zajištěné své působiště na tomto novém městském stadionu. I přesto, že se stadion kupuje z peněz, které na něj má vyčleněna přímo Praha 10, koupi musí vzhledem k hodnotě transakce ještě potvrdit přímo pražský magistrát. Ten se ke koupi měl dle lhůt stanovených ve Statusu hl. m.P rahy vyjádřit do 31. července, do dnešního dne to však stále neučinil.

Radní měli osmdesát dní na projednání směny

Tento týden poslal starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík dopis primátorovi, ve kterém, mimo jiné, připomíná, že desátý městská část obdržela již v první polovině srpna od magistrátu informaci, že si Praha zadala vypracování vlastních znaleckých posudků směňovaného majektu, a že „volené orgány projednají návrh směny až po jejich vyhotovení“.

„Do dnešního dne znalecké posudky vypracovány nejsou a záměr v Radě hl. m. Prahy projednán nebyl ani po osmdesáti dnech od jeho předložení,“ píše Zoufalík v dopise Hudečkovi.

„Pro nás je to už vážně tragické. Sotva jsme díky vstřícnosti a pochopení Prahy 10 vykřesali naději na rozumné řešení, úřední průtahy všechno zhatí. Magistrát obdržel veškeré potřebné podklady a měl na to 45 dní. Nechápu, proč to ještě není vyřízené," řekl Dariusz Jakubowicz. „Vlastně se ani majiteli stadionu nemůžu divit, že mu došla trpělivost,“ dodal. Podle informací klubu majitel stadionu už jedná s dalším zájemcem, údajně významným zahraničním developerem. Hrozí tak zánik fotbalu v Ďolíčku.

Panenka: Klokaní rodina nezapomíná

„Vyzýváme odpovědné činitele Prahy 10 a zejména magistrátu, aby situaci urychleně projednali a pokud možno vyřešili. Jestliže dopustí, aby kvůli jednomu razítku zanikla obrovská tradice a aby sportovcům a fanouškům zbyly oči pro pláč, bude to obrovská ostuda. A klokaní rodina jim to jen tak nezapomene," sdělil prezident klubu Antonín Panenka.

„Po magistrátu jsme jejich vyjádření několikrát bezúspěšně urgovali. Je ostudné, že nedodržují Status hlavního města, který je vlastně jakousi pražskou ústavou. Kvůli nečinnosti magistrátních politiků nyní reálně hrozí, že Bohemka nebude mít kde hrát a Ďolíček, na který máme peníze a jehož koupi jsme schválili, prodá vlastník jinému, komerčnímu zájemci. Magistrát by se tak prakticky stal hrobařem nejen legendárního pražského fotbalového týmu, ale i stadionu, na kterém se psaly dějiny,“ varoval dnes emotivně starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nezávislí pro Prahu 10).


Další články
Nahoru