dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Stánky s klobásami z Václaváku zmizely, jejich nástupci jsou v nedohlednu
Dva stánky s klobásami zůstaly v dolní části Václavského náměstí. I ty letos zmizí. Foto: autorka

Stánky s klobásami z Václaváku zmizely, jejich nástupci jsou v nedohlednu

Ještě minulý rok bylo na Václavském náměstí přes dvacet stánků. Novelou tržního řádu město zredukovalo jejich počet na sedm, přičemž občerstvení s tradičními klobásami nabízí již jen dva. Odstraněné stánky měly být v redukovaném počtu nahrazeny moderními prostory. Jak se věci mají čtvrt roku po „stánkové čistce“? Nová prodejní místa jsou v nedohlednu, takže na příjmech z pronájmu stánků na náměstí přichází městská kasa v porovnání s minulostí o statisíce měsíčně.

Co se týče oněch dvou stánků s občerstvením, byl jim pouze prodloužen provoz do 30. června (Václavské náměstí 1) a 30. prosince letošního roku (Václavské náměstí 42).

Do konce června bude fungovat i stánek s tiskem a tabákem (Václavské náměstí 1) a stánek s květinami (Václavské náměstí 49).

A proč jiné stánky už fungovat nemohou? Nabízí se úvaha, že již odstraněné stánky mohly zůstat na náměstí do výroby a instalace nových, a tím přinášet slušné částky z nájmu do pražského rozpočtu.

„Jde o rozhodnutí, jehož cílem je zlepšit podobu náměstí, jde o další krok v jeho revitalizaci,“ uvedla tisková mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Na otázku, zda a kolik peněz tímto krokem město prodělává na neplaceném nájmu, odpověděla, že „takto položená otázka je zavádějící a tento údaj nemáme“.

Petici podepsaly desítky tisíc lidí

Vznikla petice, která s rušením stánků nesouhlasí. Petenti připomínají, že tradice pouličního prodeje občerstvení na Václavském náměstí vznikla již za první republiky, kdy se párky, kaštany a zmrzlina prodávaly z pojízdných vozíků. Po 2. světové válce se prodej občerstvení soustředil do pevných stánků.

V petici je dále uvedeno, že od roku 1991 provozují na Václaváku stánky manželé Jiřina a Milan Janečkovi, od roku 2004 tak činí prostřednictvím jimi vlastněné společnosti D.M.J. Petici podepsalo již více než 30 tisíc lidí.

Janečkovi nyní mají na Václavském náměstí dočasně v provozu už jen dva stánky s občerstvením, o kterých informujeme výše. Provoz šesti jim magistrát zrušil.

Město přichází o velké peníze

„Praha 1 je stále na naší straně, rada města ale loni bez udání důvodů rozhodla v náš neprospěch. Poskytli jsme přitom garanci, že bychom zajistili odklid stánků třeba měsíc předtím, než by tam byly případně nové provozovny,“ řekl Milan Janeček.

Zatím nebylo ani vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele nových stánků, natož na jejich provozovatele. Vše se může podle Janečka protáhnout třeba i na rok a půl, takže město za tu dobu může přijít o miliony.

Stánky manželů Janečkových jsou velké 12 až 15 metrů, za pronájem jednoho stánku platí zhruba 90 až 100 tisíc korun. Tím, že jich bylo už šest zrušeno, přichází město o více než půl milionu korun měsíčně, z nichž část připadala městské části Praha 1.

„Nové stánky mají mít velikost 20 metrů, pronájem by měl činit asi 150 tisíc měsíčně. Kdyby se na tyto metry přepočítaly naše stánky, vyšlo by to na 130 tisíc. Nás se ale nikdo nezeptal, zda bychom třeba souhlasili s navýšením ceny,“ dodal Janeček.

O rušení se hovořilo už v roce 2008

Prahu by to podle něj vyšlo levněji, než výroba nových stánků, které bude muset město spravovat a udržovat.

O tom, že z Václavského náměstí zmizí stánky s občerstvením, se diskutovalo léta. Pražský magistrát však vždy dospěl k názoru, že by to nebyl dobrý krok. Provoněné stánky s klobásami, hamburgery či smaženými sýry prostě ke koloritu Václaváku tak nějak patřily.

V roce 2008, kdy se o rušení stánků hovořilo, vznikla petice proti případnému záměru stánky zlikvidovat. Město k rušení nakonec nepřistoupilo.


Autoři: Eva Himlová, Redakce

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru