dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Stánky obchodníků v holešovické tržnici stály načerno, Praha je odstraňuje ze svého. Stát to bude miliony
Demolice stánků v Pražské tržnici. Stav k 1. srpnu 2019. Foto (4x): JP

Stánky obchodníků v holešovické tržnici stály načerno, Praha je odstraňuje ze svého. Stát to bude miliony

V Pražské tržnici v Holešovicích donedávna stálo 115 stánků převážně asijských obchodníků, pouze za osmnáct z nich platili provozovatelé nájem. Metropole nyní stánky, které nebyly nikdy odsouhlaseny stavebním úřadem a jsou to tedy černými stavbami, postupně odstraňuje na vlastní náklady, které nakonec dosáhnou výše několika milionů korun. Podle zjištění serveru Pražský patriot by mělo být hotovo do konce září.
holesovicka-trznice-stankyy

Některé stánky ještě v tržnici stojí

Více než stovka převážně asijských stánkařů v holešovické tržnici dostala výpověď ke konci letošního ledna. Následně město prodloužilo lhůtu pro vyklizení stánků do konce února a potom až do konce března. Stánkaři prodávali i na začátku dubna. Nakonec si dali říct a stánky vyklidili. K jejich odstranění se však už neměli.

„Rozhodli jsme se se stánkaři namísto nějaké velké demoliční akce komunikovat, to je vždycky rozumnější způsob. I za cenu delší doby trvání celé akce je lepší se slušně domluvit. V areálu stánky odstraňujeme průběžně, aby bourání neomezilo ostatní chod tržnice, a předpokládáme, že práce dokončíme do konce září. Společně s bouráním zároveň prostor pod bývalými stánky hned nově předlažďujeme,“ sdělil serveru Pražský patriot náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

holesovicka-trznice-korzo

Prostranství, kde donedávna stály stánky

Odstraňování probíhá kompletně na náklady města, podle Vyhnánka je to z důvodu, aby se celý proces urychlil. „Jde o černé stavby s neprůhlednými majetkovými vztahy, jiný způsob by znamenal zdržení v řádu několika let a případné desítky soudních sporů trvající mnoho let. V mezičase by městu vznikla neporovnatelně vyšší škoda díky nemožnosti renovace centrální části tržnice,“ pokračoval Vyhnánek.

Celkové náklady na odstranění stánků se ještě budou upřesňovat, ale Vyhnánek připustil, že se budou pohybovat v řádu jednotek milionů korun. Tyto finance se do pražského rozpočtu asi nevrátí. „Co se týká vymáhání, avizovali jsme, že tuto variantu zvolíme, pokud by nedošlo k dohodě se stánkaři a městu tak vznikaly další návazné škody,“ sdělil Vyhnánek. Se stánkaři ale podle něj probíhá rozumný dialog. Před pár měsíci přitom ještě tvrdil, že soudní náklady, ale i náklady na odstranění stánků, „půjdou“ za prodejci.

holesovicka-trznice-hala-13

Interiér haly číslo 13

Stánkařům se původně moc nechtělo stěhovat do haly číslo 13, postupně ji skoro zaplnili. Ze čtyřiceti prodejních míst jich je obsazeno třicet. I když jsou stánky, které mnoho let nabízely oblečení a další zboží, už prázdné a některé i odstraněné, v tržnici stále funguje několik stánků s občerstvením. I ty však stojí načerno. Fungovat budou do té doby, dokud k nim nepostoupí bourací práce. Některá občerstvení zůstanou zachovaná, jen na jiném místě tržnice.

Ještě letos bude zahájena renovace několika fasád hal, před kterými bude vytvořeno posezení s výhledem na tyto historické industriální budovy. „Během podzimu pozveme i na spoustu kulturních a gastronomických akcí a já se velmi těším, že lidé díky uklizenému korzu vůbec poprvé uvidí, jak je Pražská tržnice krásné místo,“ pokračoval náměstek Vyhnánek.

Co se týká dalších plánů v tržnici, nyní magistrát ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje připravuje ověřovací studii, která ukáže směr proměny Pražské tržnice. Z přípravy větších rekonstrukcí je dokončována dokumentace pro vydání stavebního povolení na opravu haly číslo 4, bývalé burzy masa, která se tím nejvíc přiblíží obnově z celého areálu tržnice. Budova je prázdná a ve špatném stavu. Práce by mohly začít příští rok.

Kromě toho jsou zpracovány studie využitelnosti na dvě další haly. Město už má hotovy studie na některé další budovy. Například na halu číslo 22, ve které je zelinářský trh. S jeho zachováním se nadále počítá. Studie řešily už také haly 25 a 36. Je hotova energetická studie na zásobování tržnice chladem a teplem.

U jižního vstupu do tržnice stále funguje v jedné z hal erotický podnik. Město přitom už roky tvrdí, že „již brzy“ se toto místo určené pro potěšení mužů podaří vyklidit. Provozovatel užívá prostory na základě podnájemní smlouvy se společností Delta Center. Byl opakovaně vyzván k vyklizení prostor už v minulém volebním období, současné vedené metropole v tomto duchu podalo žalobu.

„Teď nemůžeme tedy dělat nic jiného, než počkat na výsledek soudního sporu. Doufám, že to bude co nejdříve, k její budoucnosti tržnice nevěstinec rozhodně nepatří, dodal náměstek primátora Pavel Vyhnánek. Revitalizace Pražské tržnice bude trvat roky a celkové náklady zatím nelze vyčíslit. Podle hrubého odhadu to má být přes miliardu korun.

Areál původně pražských jatek byl založen v roce 1895. Jako jatka fungoval až do 80. let minulého století a začal se měnit na tržnici. Je prohlášen kulturní památkou. Od 90. let byla tržnice pronajata, a to na 50 let. Nyní má areál v pronájmu společnost Delta Centre, které město vypovědělo ke konci roku 2011 smlouvu. Výpovědní lhůta trvala rok. Praha navíc požadovala čtvrt miliardy korun.

Společnost se však nevystěhovala a výpověď nájmu označila za neplatnou s tím, že hlavnímu městu nic nedluží. Od té doby trvá soudní spor. Předchozí pražská koalice v roce 2016 zvažovala, že se pokusí o mimosoudní vyrovnání, nakonec od tohoto zájmu ustoupila a Praha se soudila dál. Na začátku letošního března Obvodní soud pro Prahu 7 rozhodl, že Delta Center musí metropoli doplatit 246 milionů korun za nájemné, které městu dluží za roky 2010 až 2012. Rozhodnutí zatím není pravomocné.


Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

Včera v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

Včera v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

Včera v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

27. října 2020 v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Další články
Nahoru