Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Stánky na Václavském náměstí dostaly výpověď před lety, poslední se podařilo odstranit až nyní
Minulý týden ještě na Můstku zůstával poslední stánek, i ten už zmizel. Foto: JP

Stánky na Václavském náměstí dostaly výpověď před lety, poslední se podařilo odstranit až nyní

Ze spodní části Václavského náměstí byly odvezeny stánky s občerstvením. Magistrát dal provozovateli výpověď z nájmu před osmi lety, stavby se podařilo odstranit až nyní díky začínající rekonstrukce náměstí, která potrvá do konce příštího roku a z městského rozpočtu ukrojí zhruba 327 milionů korun.
odstraneny-stanek

Plocha po odstraněném stánku

Když pražský magistrát vypověděl smlouvu stánkům na Václavském náměstí, začalo mezi radnicí a provozovatelem vleklé období sporů. Ty se přenesly i na soudní půdu a trvaly až do současnosti. I po zrušení nájemních smluv kvůli plánované rekonstrukci náměstí několik stánků pokračovalo v prodeji.

Firma Hochtief CZ, která rekonstrukci náměstí provede, ještě letos v únoru připouštěla, že kdyby stánky na náměstí zůstaly, mohlo by to znamenat, minimálně z pohledu logistiky prací, jisté komplikace.

„Stánky s občerstvením jsou určitým specifikem, které mohou mít vliv na stavební logistiku, nicméně věřím, že situaci vyřešíme ve spolupráci s pražským magistrátem ke spokojenosti všech,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí společnosti Michal Talián.

Stánky na Václavském náměstí od začátku devadesátých let provozoval, nyní už lze použít minulé číslo, Milan Janeček. Po rekonstrukci by se na náměstí rád vrátil, metropoli podle svých slov dává různé návrhy pro další spolupráci. Do plánů magistrátu však tento typ stánků nezapadá. „Stánky byly odstraněny i z horní části, na náměstí se již zřejmě vracet nebudou,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě.

„Město vedlo spory s provozovateli často kritizovaných stánků. Již v roce 2012 rozhodlo, že je zde dále nechce. Nicméně symbolicky až nyní, kdy začíná rekonstrukce náměstí, dochází k jejich odstranění,“ sdělil pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr.

Na Václavském náměstí se dříve nacházelo celkem šest stánků s občerstvením. S každým z provozovatelů nicméně hlavní město vedlo spory kvůli dluhům, některé skončily u soudu a následnou exekucí. Celkem se jednalo o částky v řádech desítek milionů korun.

Ve spodní části náměstí rekonstrukce rozšíří prostor pro pěší na úkor automobilů, přibýt mají pítka a zeleň. V budoucnu se promění i vzhled horní části Václavského náměstí, na kterou se podle plánů vedení města mají vrátit tramvaje.

Nově budou vydlážděny povrchy náměstí a osazen nový mobiliář, dále se plánuje vysazení dvouřadého stromořadí po obou stranách náměstí včetně zajištění mechanismů pro zavlažování stromů.

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Na náměstí přibude druhé stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor.

Pražský magistrát nechá při rekonstrukci horní části vybudovat podzemní nádrž na dešťovou vodu. Nádrž má mít dvě části. První bude sloužit pro zachycení dešťové vody z povrchu náměstí a střech domů. Vodu město využije k závlaze zeleně na náměstí. Druhá část nádrže, takzvaně akumulačně-retenční, by při dešti snižovala přetížení stokové sítě.

Město nyní nechá vypracovat dokumentaci nutnou pro získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Stavět se má začít v roce 2022, hotovo by mělo být o tři roky později.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru