dnes
Pátek - obcasny-dest
12°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
13°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Stánky na Václavském náměstí dostaly výpověď před lety, poslední se podařilo odstranit až nyní
Minulý týden ještě na Můstku zůstával poslední stánek, i ten už zmizel. Foto: JP

Stánky na Václavském náměstí dostaly výpověď před lety, poslední se podařilo odstranit až nyní

Ze spodní části Václavského náměstí byly odvezeny stánky s občerstvením. Magistrát dal provozovateli výpověď z nájmu před osmi lety, stavby se podařilo odstranit až nyní díky začínající rekonstrukce náměstí, která potrvá do konce příštího roku a z městského rozpočtu ukrojí zhruba 327 milionů korun.
odstraneny-stanek

Plocha po odstraněném stánku

Když pražský magistrát vypověděl smlouvu stánkům na Václavském náměstí, začalo mezi radnicí a provozovatelem vleklé období sporů. Ty se přenesly i na soudní půdu a trvaly až do současnosti. I po zrušení nájemních smluv kvůli plánované rekonstrukci náměstí několik stánků pokračovalo v prodeji.

Firma Hochtief CZ, která rekonstrukci náměstí provede, ještě letos v únoru připouštěla, že kdyby stánky na náměstí zůstaly, mohlo by to znamenat, minimálně z pohledu logistiky prací, jisté komplikace.

„Stánky s občerstvením jsou určitým specifikem, které mohou mít vliv na stavební logistiku, nicméně věřím, že situaci vyřešíme ve spolupráci s pražským magistrátem ke spokojenosti všech,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí společnosti Michal Talián.

Stánky na Václavském náměstí od začátku devadesátých let provozoval, nyní už lze použít minulé číslo, Milan Janeček. Po rekonstrukci by se na náměstí rád vrátil, metropoli podle svých slov dává různé návrhy pro další spolupráci. Do plánů magistrátu však tento typ stánků nezapadá. „Stánky byly odstraněny i z horní části, na náměstí se již zřejmě vracet nebudou,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě.

„Město vedlo spory s provozovateli často kritizovaných stánků. Již v roce 2012 rozhodlo, že je zde dále nechce. Nicméně symbolicky až nyní, kdy začíná rekonstrukce náměstí, dochází k jejich odstranění,“ sdělil pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr.

Na Václavském náměstí se dříve nacházelo celkem šest stánků s občerstvením. S každým z provozovatelů nicméně hlavní město vedlo spory kvůli dluhům, některé skončily u soudu a následnou exekucí. Celkem se jednalo o částky v řádech desítek milionů korun.

Ve spodní části náměstí rekonstrukce rozšíří prostor pro pěší na úkor automobilů, přibýt mají pítka a zeleň. V budoucnu se promění i vzhled horní části Václavského náměstí, na kterou se podle plánů vedení města mají vrátit tramvaje.

Nově budou vydlážděny povrchy náměstí a osazen nový mobiliář, dále se plánuje vysazení dvouřadého stromořadí po obou stranách náměstí včetně zajištění mechanismů pro zavlažování stromů.

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Na náměstí přibude druhé stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor.

Pražský magistrát nechá při rekonstrukci horní části vybudovat podzemní nádrž na dešťovou vodu. Nádrž má mít dvě části. První bude sloužit pro zachycení dešťové vody z povrchu náměstí a střech domů. Vodu město využije k závlaze zeleně na náměstí. Druhá část nádrže, takzvaně akumulačně-retenční, by při dešti snižovala přetížení stokové sítě.

Město nyní nechá vypracovat dokumentaci nutnou pro získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Stavět se má začít v roce 2022, hotovo by mělo být o tři roky později.


Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

Včera ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

28. října 2020 v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Další články
Nahoru