Dnes Sobota - zatazeno 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 4°C
Sobota 7. 12. 2024
Svátek má Ambrož, Benjamín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Knižní tipy

Stanislava Jarolímková: Pražská okénka 2

Když v roce 2022 Stanislava Jarolímková vydala knížku Pražská okénka o různých historických zajímavostech hlavního města, netušila, jak velký bude mít u čtenářů úspěch. Proto se rozhodla na ni volně navázat druhým dílem Pražská okénka 2. I tentokrát se dozvíte mnoho zajímavého i nečekaného z pražských ulic, náměstí a zákoutí, například kde se konaly zápasy za pásy, odkud zdravil Pražany nejuzenější uzenáč, jak jezuité podváděli na Malé Straně či komu nosívali pekařští tovaryši supervánočku… Vychází v nakladatelství Brána.

prazska-okenka-ii V Praze je nejen blaze, ale je zde stále co objevovat – o tom nás přesvědčí nová Pražská okénka Stanislavy Jarolímkové.

Opět se dozvíme mnoho zajímavého i nečekaného z pražských ulic, náměstí a zákoutí, například kde se konaly zápasy za pásy, odkud zdravil Pražany nejuzenější uzenáč, jak jezuité podváděli na Malé Straně, komu nosívali pekařští tovaryši supervánočku, jak maminky ošálily o Vánocích pověru, kde závodili pštrosi, jak oslavil František Křižík 1. máj roku 1890, kde v Praze bývala via longa a kaple sv. Elegia, kdy K. H. Frank plakal nad snímky svých dětí a že dnešní Karolinum nepostavil Karel IV.

Kniha tematicky navazuje na autorčinu úspěšnou publikaci Pražská okénka, která vyšla v r. 2022, a rovněž obsahuje mnohé unikátní fotografie a ilustrace.

Ukázka z knihy:

Pražské zahánění tmy

Podle historika A. Novotného si museli Pražané počkat na „prvé pravidelné, od té doby již neustavší osvětlení ulic“ až do 28. června 1723, kdy se představilo v 21 hodin. O jeho zavedení rozhodl císař Karel VI. (1711–1740; otec Marie Terezie) v předstihu před svou korunovací českým králem, která se odehrála 5. září téhož roku. Lamp bylo 120 a svítily na trase Hradčanské náměstí přes Malou Stranu, Karlův most, Staroměstské náměstí až po část Celetné.

OLEJOVÉ LAMPY A ÚPLŇKOVÉ NAŘÍZENÍ

Tyto první veřejné lampy byly knotové, naléval se do nich lněný olej a obsluhovali je lampáři, kteří chodili – vybaveni asi tři metry dlouhým žebříkem – večer rozsvěcet a brzy ráno je zhášeli. Kdo by rozbil veřejnou lampu, musel zaplatit pokutu ve výši 100 zlatých, neboť „poškodil to, co zřízeno z úcty k císaři a v zajmu všeobecného pohodlí“. Kdo nemohl takovou pokutu zaplatit, byl poslán „na čtyři neděle k šancovní práci“ (na stavbu či opravy městských hradeb; pozn. aut.). Tehdejší lampy ovšem vydávaly světlo, které „vice klamalo, než osvětlovalo“, zhášel je i lehký vánek a nic z toho nevyřešilo zvyšování jejich počtu.

Základem v mezititulku zmíněného úplňkového nařízení, které vyšlo asi v 70. letech 18. století, byl příkaz „neosvětlovati ulice vůbec v době nového měsíce nebo úplňku“. Dodržoval se tak důsledně, že svícení se řídilo „přesně fázemi měsíce, jak udávaný v kalendářích“, a to i tehdy, když byl „měsíc třeba docela schován za hustými mraky“.

Roku 1791 byla délka svícení odstupňovaná „podle délky denního světla v jednotlivých ročních obdobích“, roku 1823 se snažilo osvětlovat ulice již 1304 olejových lamp, z nichž 1050 bylo ve vlastnictví města a 254 v soukromých rukou.

Město zkoušelo již roku 1824 na Ovocném trhu a v Rytířské ulici olejové lampy s tzv. argantským hořákem (podle odborníků šlo o hořák s dutým knotem a hluboce zasunutým skleněným cylindrem), které se vyznačovaly vyšší svítivostí a nečadily. Je pochopitelné, že tato novinka postupně nahrazovala původní olejové „bludičky“. Jelikož magistrát neměl na další zlepšování peníze, snažil se třeba ještě roku 1862 šetřit tak, že polovina svítilen byla tzv. půlnoční, a ty svítily – jak název napovídá – pouze do půlnoci. 

Stanislava Jarolímková (*1947) se narodila v Praze. Po absolvování Fakulty žurnalistiky UK u své profese zůstala až do roku 1978 a opět se k ní vrátila v roce 1991. Spolupracovala jako novinářka na volné noze s předními pražskými deníky a časopisy, s televizí i rozhlasem, jimž nabízela zejména méně známé zajímavosti z řady oborů – od medicíny a techniky přes flóru a faunu až po historii.

Knihy začala psát v roce 1999 a Pražská okénka 2 jsou jejím 40. titulem.

V nakladatelství Universum vyšly autorce v poslední době např. tyto tituly: Netradiční procházky Prahou 1. a 2. (2013 a 2019), Slavné Češky (2019), Slavní Češi (2020), Pražská okénka (2022). 

Stanislava Jarolímková: Pražská okénka 2, vydává nakladatelství Universum, 256 stran, doporučená cena 399 Kč


Autor: TZ, red

Komiks Hangár představuje pět příběhů československých veteránů RAF

4. prosince 2024 v 18:29

Paměť národa ve spolupráci s nakladatelstvím ARGO připravili nový komiks o veteránech RAF s názvem HANGÁR: RAF ve vzduchu i na zemi. Služba Čechoslováků v RAF je výraznou kapitolou dějin odboje. Ze svědectví, která jsou uložena v archivu Paměti národa, byla vybrána pětici skutečných životních...

Kristina Skulínková a její Zdraví v kapse aneb Co se nestihlo v ordinaci

4. prosince 2024 v 15:24

O zdravém životním stylu sice už každý slyšel, zdaleka ne každý už jej ale viděl v běžném životě. Informací, které si mnohdy protiřečí, je navíc tolik, že se v nich snad ani nedá zorientovat.

Kniha Klopp: Pocta od FC Liverpool jako tip na dárek pro fotbalové fanoušky

4. prosince 2024 ve 13:27

V nezávislém nakladatelství Práh nedávno vyšla v českém překladu kniha Klopp: Pocta od FC Liverpool, oficiální dárková kniha od anglického fotbalového klubu FC Liverpool (LFC), která oslavuje přelomové období působení slavného trenéra Jürgena Kloppa.

Paul Newman: Neobyčejný život obyčejného muže

3. prosince 2024 v 18:09

Znovuobjevené paměti možná největší filmové hvězdy naší doby. Muže, kterého mnozí obdivovali, ale málokdo ho skutečně znal.

Daniel Polman: Rychlejší než vítěz

3. prosince 2024 v 07:01

Divoká 25 dní trvající jízda přímo z pohledu předního českého ultracyklisty Daniela Polmana, který se zúčastnil 7400 km dlouhého závodu „North Cape – Tarifa“.

Pavla Jazairová a její upřímná výpověď Venkovský zápisník

2. prosince 2024 v 19:54

Známá reportérka a spisovatelka Pavla Jazairová předkládá ve své nové knize působivou literární reportáž, v níž se prolíná osobní deník s pozorováním života v pohraniční vesnici Poustka, kde autorka nyní žije. Venkovský zápisník vydává nakladatelství Universum.

Komik Lukáš Pavlásek vydal zábavnou sbírku fejetonů

1. prosince 2024 v 11:09

V nové zábavné sbírce fejetonů z let 2021–2023 se známý komik a spisovatel podělí o svůj pohled na náš stále se měnící svět. Novinka je dvanáctou knihou z pera Lukáše Pavláska, kterou si tentokrát vydal ve svém vlastním nakladatelství Vládce všech galaxií, jenž založil v roce 2015. Obálku knihy...

Hedvika Kaplánová: Z blondýny zubařkou

30. listopadu 2024 v 10:30

Vtipná, chytrá, neotřelá a zároveň i plná zajímavých a praktických informací nejen pro zájemce o zdravý chrup – taková je kniha Z blondýny zubařkou z nakladatelství Mladá fronta (369 Kč). Knihu napsala Hedvika Kaplánová podle svého blogu Autentický deník MDDr. Bloncky: Od studia až k otevření...

Móda a životní styl 60. až 80. Let optikou Míši Zindelové v knize Takoví jsme byli…

27. listopadu 2024 ve 14:41

Jak jsme žili v šedesátkách? Jak jsme se oblékali v sedmdesátkách a kdo byly naše idoly v osmdesátkách? Tehdejší studentka, později módní redaktorka, autorka mnoha knih a sběratelka času, Michaela Zindelová, představuje módu a životní styl 60. až 80. let minulého století v knize Takoví...

Aby škola neškodila. Průvodce pro žáky, studenty, rodiče a dobré učitele

25. listopadu 2024 ve 23:34

Jak se pozná dobrý učitel? Jsou domácí úkoly povinné? Za co nikdy nesmí student dostat pětku? A jak do vzdělávacího procesu zapadají rodiče? V těchto a dalších otázkách vám teď udělají jasno oblíbení vzdělávací influenceři. Štěpánka Cimlová alias Štěkánka a Robert Čapek alias Líný učitel si...

Daniel Krejčík: HÁJEMSTVÍ – PŘÍBĚH KLUKA Z POHŘEBKY

22. listopadu 2024 v 10:37

Říká se, že děti si vybírají, do jaké rodiny se narodí. Dan si tím tak jistý není. Anebo měl jako embryo mnohem černější smysl pro humor než osud, který ho čekal. Narodil se do rodiny, kde se již po několik generací dědí pohřebácké řemeslo, v malebném městě v Českém ráji,...

Vojtěch Vrtiška: Kuchařka

20. listopadu 2024 v 11:18

Chcete se naučit, jak péct ty nejlahodnější a nejkrásnější dezerty? Vojtěch Vrtiška, vítěz populární pekařské soutěže, ve své Kuchařce (CPress, 549 Kč) připravil třicet receptů dezertů, a to ve dvou verzích. Jedna je vhodná pro začínající pekaře a jedna pro ty, kteří chtějí své pečení povýšit na...

Michal Sirotek: Zelený muž

18. listopadu 2024 v 07:07

Před rokem přišla během tragického požáru o matku. Teď se Nikol vrací z Prahy zpět do rodného města v srdci Šumavy. Minulost ale ještě neřekla své poslední slovo a znovu otevírá staré rány.

Marek Eben: Myšlenky za volantem 2

17. listopadu 2024 ve 21:58

O tom, že Marek Eben rád při řízení auta přemýšlí a ještě o tom píše úsměvné fejetony, se všeobecně ví. Tedy minimálně od velkého úspěchu jeho první knížky Myšlenky za volantem, která vyšla v roce 2020. Autor na ni nyní navazuje volným pokračováním Myšlenky za volantem 2, které opět vychází...

Jaroslav Čechura: Heinrich Franz Boblig, temná postava čarodějnických procesů

15. listopadu 2024 v 11:51

Inkvizitor mýtů zbavený. Přelomová publikace Heinrich Franz Boblig od významného českého historika Jaroslava Čechury vás při čtení nenechá v klidu..

Další články
Nahoru