dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Stanice metra se dočkají celkových rekonstrukcí, někde se plánuje i výměna eskalátorů
Stanice metra Karlovo náměstí. Foto: Jindřich Dvořák

Stanice metra se dočkají celkových rekonstrukcí, někde se plánuje i výměna eskalátorů

Pražský dopravní podnik (DPP) se chystá investovat 378,26 milionů korun do zlepšení podmínek cestování v MHD. Dopravce opraví stanice metra, eskalátory, vybuduje bezbariérovou zastávku v Lazarské a opraví veřejné toalety. Peníze získá od magistrátu v rámci doplatku takzvaných kompenzací za rok 2012 a 2013. Přidělení peněz již schválila rada města i magistrátní finanční výbor, příští týden jej ještě musí schválit zastupitelé.

Rekonstrukční práce v metru přinesou dočasná omezení pro cestující. O jednotlivých opatřeních bude server Pražský patriot průběžně informovat.

V Lazarské ulici bude za 52 milionů upravena zastávka tak, aby byla bezbariérová, zároveň bude opravena samotná trať. „Po provedené rekonstrukci se podstatně zvýší technická úroveň tratě, která umožní bezpečný a plynulý provoz tramvají," píše se v dokumentu, který schválili radní.

Bude tak vytvořeno přestupní místo mezi metrem a tramvajemi pro vozíčkáře a matky s kočárky – u zastávky ústí výtah ze stanice metra B Národní třída. Lazarská je rovněž důležitým přestupním bodem pro noční linky.

Přibližně 30 milionů bude DPP investovat do rekonstrukcí veřejných toalet. Řada toalet je ve stavu, jak byly dokončeny v době otevření dané stanice a je tu prováděna pouze běžná údržba a nápravy havarijních situací a pouze dílčí opravy by byly nerentabilní.

Kromě kompletní rekonstrukce budou také přebudovány na bezbariérové. „Pořadí realizace zohledňuje zchátralost jednotlivých stanic i význam stanice," píše se v materiálu. Jako první budou modernizovány záchody ve stanici Můstek.

Celková rekonstrukce stanic

Ve stanicích budou potom za 103 milionů vyměňovány staré eskalátory, řada z nich je za hranicí životnosti. Původní výrobce neexistuje a některé základní náhradní díly nelze koupit ani nahradit. V roce 2014 dojde k výměně eskalátorů ve stanicích Karlovo náměstí, Smíchovské nádraží a Náměstí Republiky.

Oprav se dočkají rovněž stanice jako celky, do jejich oprav se dá zhruba 136 milionů. Nejstarší stanice jsou v provozu od roku 1974. Zejména technologie budou zmodernizovány ve stanici metra C Chodov, kde se rovněž vymění svítidla za úspornější a modernější. Tady už má dopravce zpracovaný projekt a vybral firmu, která stanici opraví.

Na Opatově vznikne bezbariérový vstup, zmodernizuje se technologické zázemí a bude opravena izolace stropní desky a vyměněny podhledy. DPP nechá odstranit stopy a následky průsaků vody do stanice a vymění svítidla. Obklady zrekonstruuje podnik na nástupišti stanice metra A Muzeum, v celé stanici vymění svítidla. Na tuto opravu je již zpracováván projekt. Na Skalce a ve stanici metra B Jinonice opraví dělníci následky průsaků vody na nástupišti i v zázemí.

Stejně jako u ostatních stanic tu dopravní podnik vymění svítidla. Pro opravu stanice metra B Invalidovna už je zpracována technická část zadání. V rámci výměny pohyblivých schodů bude vybudován z nástupiště šikmý výtah pro vozíčkáře.


Další články
Nahoru