dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Stanice metra Můstek se díky novým výtahům stala plně bezbariérovou
Vozíčkáři mají z nového výtahu radost. Ocení ho i senioři a matky s kočárky. Foto: PP

Stanice metra Můstek se díky novým výtahům stala plně bezbariérovou

Pražský dopravní podnik včera v doprovodu koncertu skupiny The Tap Tap slavnostně otevřel pro cestující výtahy do stanice metra Můstek. Výstavba výtahů je součástí městské koncepce odstraňování bariér ve veřejném prostoru. Celá výstavba probíhala za běžného provozu jak přímo ve stanici Můstek, tak i v přilehlých ulicích. Nově je tak bezbariérových již 43 stanic pražského metra + 1 s proškoleným doprovodem.

Vybudování výtahů do stanice metra Můstek linky A a B proběhlo mezi zářím 2014 a únorem 2016. Na jeho vybudování se podílelo 100 pracovníků Metrostavu a dalších subdodavatelských firem, kteří odvezli 300 nákladních automobilů vytěžené horniny, použili 156 tun injektážní hmoty pro zastavení podzemní vody a použili 674 metrů krychlových stavební hmoty.

Výtahy vedou z povrchového objektu situovaného na Václavském náměstí před Adamovou lékárnou do přestupní chodby. Splňují přísné protipožární normy.

Bezbariérový přístup na nástupiště linky A i B na Můstku nyní zajišťuje dvojice výtahů mezi uliční úrovní a přestupní chodbou se zdvihem téměř 24 metrů a třetí výtah mezi přestupní chodbou a nástupištěm stanic trasy A a B se zdvihem přes 16 metrů. Z přestupní chodby lze též na nástupiště trasy A sestoupit po novém schodišti.

„Osobám s omezenou možností pohybu i rodičům s kočárky chceme umožnit bezproblémové cestování po Praze. V tuto chvíli je v pražském metru již 70 procent všech stanic bezbariérových a na základě našeho loňského přepravního průzkumu víme, že je využívá přibližně 80 procent všech cestujících pražského metra. V tomto trendu budeme i nadále pokračovat,“ řekl generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

vytah-mustek-nastupiste-nahled „Nový bezbariérový přístup vítám, protože každé zlepšení přepravního komfortu je bezpochyby přínosem pro naše seniory, handicapované spoluobčany i maminky s kočárky. Na Můstku se po měsících usilovné práce završuje opravdu podařené dílo a já všem, kteří jsou pod ním podepsáni, za občany Prahy 1 vřele děkuji,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Náklady na výstavbu bezbariérového přístupu do stanice Můstek dosáhly téměř 123 milionů korun. Jde o první bezbariérové přístupy, které dopravní podnik otevřel v letošním roce. V roce 2016 kromě otevření zmiňovaného Můstku předpokládá ve 2. pololetí zahájení realizace bezbariérového přístupu do stanice Palmovka.


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru