Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Stanice metra Malostranská se dočká nové vzduchotechniky
Stanice metra Malostranská. Foto: Jaroslav Vosáhlo / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Stanice metra Malostranská se dočká nové vzduchotechniky

Stanice pražského metra A Malostranská se dočká nové vzduchotechniky, která zajišťuje větrání služebních, provozních i veřejných prostor stanice. Důvodem výměny je stáří zařízení a rovněž úspora energie. Město bude modernizovat rovněž další stanice. Z evropských fondů na ně dostane 23 milionů korun. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pražští radní na svém pravidelném pondělním zasedání schválili podporu pro další modernizaci pražského metra. Stanice metra Malostranská dostane nový a energetický efektivní systém větrání s rekuperací odpadního tepla. Většinu potřebných prostředků poskytne pražský operační program.

Mezi systémy, které cestující pražského metra přímo nevidí, ale přesto jsou pro chod metra životně důležité, patří i systém vzduchotechnických zařízení.

V současné době je v systému metra provozováno 638 strojoven staniční vzduchotechniky, z nichž na lince A je celkem 164 těchto strojoven s 832 ventilátory. Větrání ve stanici metra Malostranská, otevřené v roce 1978, je zastaralé a má vysokou spotřebu energie.

„Díky modernizaci vzduchotechniky, která bude dokončena v září letošního roku, dojde ke snížení roční spotřeby primární energie o 24,5 procent, což představuje pokles o téměř 400 MWh za rok. Nejen v souvislosti s neustálým zvyšováním cen energií je to žádoucí výsledek. Výměna vzduchotechniky přinese i pozitivní dopad na životní prostředí – emise skleníkových plynů se sníží ročně o 126 tun CO2,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Mezi další projekty pražského metra zaměřené na úspory energií a používání úsporných technologií, které byly podpořeny Operačním programem Praha – pól růstu ČR, patří modernizace eskalátorů ve stanicích Palmovka, Skalka, Náměstí republiky, Karlovo náměstí a Anděl.

Dále se jednalo o modernizace osvětlení ve stanicích Dejvická, Háje, Jinonice, Opatov nebo právě modernizovaná vzduchotechnická zařízení ve stanicích Náměstí Republiky, Smíchovské nádraží a Dejvická.

Tento projekt byl předložen v rámci výzvy zaměřené na energetické úspory v městské veřejné dopravě s celkovou alokací 507 milionů korun. Podpora Operačního programu Praha – pól růstu ČR činí 23 milionů, spoluúčast pražského dopravního podniku je ve výši 15 procent, což odpovídá 3,5 milionu korun.


Autor: ČTK

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Větší bezpečnost v okolí Táborské ulice

7. června 2024 v 08:59

Připravované změny v Táborské ulici zajistí větší bezpečnost pro chodce, a především pro školáky. Na veřejném setkání představila radnice Prahy 4 obyvatelům základní změny, které v místě a blízkém okolí přispějí k lepší přehlednosti na komunikacích, a přinesou tak větší...

Další články
Nahoru