Dnes Neděle - polojasno 11°C
Zítra Pondělí - bourky 9°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Stanice metra Jiřího z Poděbrad se kvůli výměně eskalátorů na 10 měsíců uzavře
Opravy se dočká i obložení stanice. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Stanice metra Jiřího z Poděbrad se kvůli výměně eskalátorů na 10 měsíců uzavře

Stanice linky metra A Jiřího z Poděbrad se pro cestující na zhruba deset měsíců uzavře. Důvodem je plánovaná výměna eskalátorů. Kdy se tak přesně stane, zatím není jasné. Dopravní podnik (DPP) zároveň s tím vybuduje bezbariérové výtahy a zrekonstruuje stanici včetně vestibulu. Náklady jsou odhadovány na 1,3 miliardy a DPP nyní vypíše tendr na zhotovitele projektu.

Připravuje se kompletní modernizace stanice metra Jiřího z Poděbrad, která bude zahrnovat tři etapy: bezbariérové zpřístupnění stanice, revitalizaci samotného vestibulu i nástupiště a výměnu stávajících eskalátorů za nové.

DPP v těchto dnech vypsal veřejnou zakázku na zhotovitele celého projektu. Očekává se vyhlášení vítěze tendru na konci letošních letních prázdnin. Stavební práce ve stanici začnou ještě letos v listopadu, potrvají více než dva roky do poloviny března 2023. Stanice bude uzavřena pouze při výměně eskalátorů.

Modernizaci stanice metra Jiřího z Poděbrad zahájí DPP budováním výtahů. První dvojící se cestující vyvezou z nástupiště do zhruba 60 metrů dlouhé přestupní chodby, na jejímž konci bude druhá dvojice výtahů, která cestující dopraví do uliční úrovně. Kolem obou dvojic výtahů vzniknou úniková schodiště.

Výtahy na Jiřího z Poděbrad budou mít obdobný model, jako bezbariérové zpřístupnění, které se v současnosti buduje na Karlově náměstí. Rozdíl bude pouze ve vyústění do uliční úrovně. Zatímco na Karlově náměstí budou výtahy končit v domě ve Václavské ulici, na Jiřího z Poděbrad dle návrhu architektů vybuduje DPP pro vyústění výtahů samostatný kiosek ve Vinohradské ulici za chodníkovou obrubou. Stanice Jiřího z Poděbrad tak dostane samostatný bezbariérový výstup.

Naprostá většina prací na budování bezbariérového zpřístupnění bude na Jiřího z Poděbrad probíhat za plného provozu stanice, pouze s lokálním záborem na nástupišti, ve vestibulu či uliční úrovni. Pouze při prorážce stropu stanice bude provoz metra ve stanici omezen na nezbytně dlouhou dobu.

Nové osvětlení, vzduchotechnika, rozvody 

Kromě budování výtahů čeká celou stanici rozsáhlá revitalizace. DPP v rámci ní plánuje zrekonstruovat či vyměnit silové rozvody a veškeré osvětlení. Dále budou opraveny všechny průsaky v celém rozsahu stanice a kompletně vyměněna veškerá vzduchotechnika. Opravy se dočkají i poškozené části obkladů a dlažby stanice.

„V případě revitalizace stanice Jiřího z Poděbrad nově klademe větší důraz na design, intenzivně v této věci spolupracujeme s týmem architektů. Novinkou na Jiřího z Poděbrad například je, že svítidla na nástupišti již nebudou na samostatných závěsech, ale nově integrována do obkladu stanice,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„Připravovaná modernizace stanice metra Jiřího z Poděbrad je co do rozsahu a délky prací i velikosti investic jednou z největších, do kterých jsme se za posledních několik let pustili. Bezbariérové zpřístupnění stanice je i kvůli místním podmínkám dokonce historicky nejrozsáhlejší. Rozsahu prací odpovídají náklady celého projektu, do modernizace stanice plánujeme investovat až 1,3 miliardy korun,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Třetí etapou modernizace stanice metra Jiřího z Poděbrad je výměna stávajících eskalátorů za nové. Vzhledem k tomu, že Jiřího z Poděbrad je stanice s jedním vstupním vestibulem, v době od odstranění současných pohyblivých schodů až do zprovoznění nových eskalátorů nebude možný vstup z vestibulu na nástupiště a naopak. Po tuto nezbytně dlouhou dobu, která by neměla překročit 10 měsíců, budou soupravy metra stanicí pouze projíždět. Kdy přesně bude stanice uzavřena, podnik zatím neuvedl.

Podnik v uplynulých letech opravil například eskalátory ve stanici metra B Karlovo náměstí směrem na Karlovo náměstí a zrekonstruována byla stanice Jinonice. Naplánována je oprava výstupu ze stanice metra B Anděl směrem Na Knížecí.


Na Vltavě se zastavily přívozy

Včera ve 14:02

V metropoli je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích.

Ve čtvrtek v noci neprojedete Bubenečským tunelem

11. května 2021 v 18:24

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel od čtvrtka 13. května od 23 hodin do pátku 14. května do 5 hodin uzavřen.

Anketa k řešení dopravy a mobility v Praze 13

10. května 2021 v 19:17

Praha 13 se před časem obrátila na obyvatele a požádala o vyplnění krátkého dotazníku, týkajícího se pohybu po městské části, dopravy nebo parkování.

Tunelem Mrázovka neprojedete ze středy na čtvrtek v noci

10. května 2021 v 18:19

Z důvodu kontroly technologie a čištění kamer bude tunel Mrázovka od středy 12. května od 23 hodin do čtvrtka 13. května do 5 hodin uzavřen.

Most v ulici Za Černým mostem bude neprůjezdný

6. května 2021 v 15:07

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý18. května rekonstrukci mostu, který vede přes železniční trať a převádí ulici Za Černým mostem, která se dále napojuje přes komunikaci Cíglerova na Pražský okruh (Poděbradská/Chlumecká).

V noci ze čtvrtka na pátek neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

4. května 2021 ve 14:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny od čtvrtka 6. května od 23 hodin do pátku 7. května do 5 hodin.

Další články
Nahoru