dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Pražská doprava

Stanice metra I. P. Pavlova je díky novým výtahům bezbariérová

Pražský dopravní podnik otevřel pro cestující výtahy do stanice metra I. P. Pavlova.  Do konce letošního roku budou dokončeny bezbariérové přístupy do stanic metra Můstek A/B a Anděl.

V současné době je bezbariérově zpřístupněno celkem 39 stanic metra a dvě stanice jsou přístupné s proškoleným doprovodem.

Stanice metra I. P. Pavlova je další stanicí (po stanicích Háje či Národní třída), kde byl v posledních letech dodatečně vybudován bezbariérový přístup. DPP tak úspěšně pokračuje v naplňování koncepce hl. m. Prahy, podle které by měla být pražská MHD do roku 2025 zcela bezbariérová. Společně s přestavbou tramvajových zastávek v rámci modernizací tramvajových tratí a doplňováním vozového parku výhradně nízkopodlažními vozidly je tak MHD ještě více přístupná cestujícím s omezenou možností pohybu.

„Jsem moc rád, že se otevírá výtah v tak důležité a vytížené stanici, jakou je I. P. Pavlova. Na druhou stranu je to pořád jen další kapka v pražském dopravním moři. Jsem bytostně přesvědčen, že musíme zvýšit tempo v odstraňování bariér, abychom umožnili co nejsnazší cestování handicapovaným, ale třeba i rodičům s kočárky. Nemusí přitom jít pokaždé o rozsáhlé investice typu výtahu, ale zlepšení situace přispěje i řada menších úprav," řekl náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

„Bezbariérové zpřístupnění je důležitým krokem k dalšímu zlepšování přepravních podmínek v Praze pro osoby s omezenou možností pohybu, ale i pro rodiče s kočárky. DPP v oblasti bezbariérovosti realizuje i řadu dalších investic. Například v počtu nízkopodlažních tramvají patříme po Vídni na druhé místo na světě,“ dodal generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.  
    
Přestavba stanice I. P. Pavlova byla zahájena loni v červnu. Bezbariérový výstup ze stanice ústí do Legerovy ulice do přízemí domu č. p. 357 s přímým výstupem na chodník. Stanice metra je s povrchem spojena prostřednictvím kaskády na sebe navazujících osobních výtahů.
Řešení bezbariérového přístupu je unikátní a doposud nebylo v tak velkém rozsahu využito. Celková délka obou výtahů dosahuje téměř 20 metrů, výtah z přestupní chodby bude dopravovat cestující přímo na nástupiště linky metra C.

Náklady na výstavbu bezbariérového přístupu do stanice I. P. Pavlova dosáhly 64,7 milionu korun (bez DPH). Projekt byl spolufinancován ze strukturálních fondů EU v rámci operačního programu Praha – Konkurenceschopnost, přičemž DPP může získat dotaci ve výši 44,23 milionu korun. Dopravní podnik plánuje v letošním roce dokončit také bezbariérové přístupy do stanic metra Můstek a Anděl.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru