Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Stanice metra Českomoravská přijde o keramické obložení stěn, škodí mu voda
Keramické obložení stěn ve stanici metra Českomoravská. Foto: Petr Hejna / DPP

Stanice metra Českomoravská přijde o keramické obložení stěn, škodí mu voda

V návaznosti na připravovanou rekonstrukci stanice metra Českomoravská vyhlašuje pražský dopravní podnik (DPP) otevřenou soutěž na graficko-výtvarné řešení jejího interiéru. Do soutěže se může přihlásit neomezený počet uchazečů, organizátorem soutěže je Czechdesign. Uzávěrka přihlášek je 1. prosince. Vítěz by měl být znám do konce března příštího roku, rozhodne o něm pětičlenná porota doplněna o přizvané odborníky. Informoval o tom tiskový referent DPP Ondřej Kubát. Na navržené graficko-výtvarné řešení naváže DPP vyhlášením veřejné zakázky na zhotovitele rekonstrukce stanice.

Předmětem soutěže je návrh designu a barevnosti obkladů tunelových konstrukcí na samotném nástupišti, v eskalátorovém tunelu a ve vestibulu stanice metra Českomoravská v rámci materiálových mantinelů definovaných projektantem. 

„Původní řešení demontovatelného keramického obložení stěn a pilířů na nástupišti se časem projevilo jako nevhodné. Keramika v kontaktu s vodou z průsaků mění své vlastnosti a přestává fungovat nosný systém, který již bohužel neumožňuje deinstalaci obkladu bez jeho poškození a jeho opětovné použití. V rámci rekonstrukce stanice proto budeme muset použít nový obklad, což nám umožňuje vyhlásit soutěž na jeho graficko-výtvarné provedení,“ uvedl Marek Kopřiva, člen představenstva a technický ředitel DPP – Metro. 

„Našim cílem je najít nejvhodnější výtvarné řešení interiéru stanice metra, které plnohodnotně naváže na designovou tradici pražského metr. Na základě vítězného návrhu projektant ve spolupráci s autorským týmem v příštím roce dopracuje projekt rekonstrukce stanice, my připravíme zadávací dokumentaci a ve druhé polovině příštího roku bychom chtěli vyhlásit veřejnou zakázku na zhotovitele samotné stavby,“ dodal.

K žádosti o účast v soutěži musí zájemci přiložit portfolio svých dosavadních prací. Porota na začátku letošního prosince vybere 6 až 10 uchazečů, které vyzve do užší soutěže a k předložení návrhů graficky-výtvarného řešení interiéru stanice. Termín jejich odevzdání je 23. února. 

„Základním podnětem pro interiérovou kompozici stanice bylo historické libreto trasy I.B a II.B, které mimo jiné využívá nástroje autorského skla a ambientního osvětlení. Provozní zkušenost DPP poté formulovala praktický obklad na nástupištích, který navazuje na sérii stanic IV.B. Vzhledem k rozmanitosti členitého interiéru stanice Českomoravská je zadání soutěže otevřené různým přístupům, jejichž volba je čistě na autorech návrhu. Výsledkem by mělo být řešení, které povýší architektonickou i uměleckou hodnotu místa a celkový zážitek z návštěvy stanice,“ uvedla specifikaci soutěže Anna Švarc, architektka metra a projektová manažerka DPP.


Autor: Karel Netolický

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru