dnes
Neděle - zatazeno
1°C
zítra
Pondělí - polojasno
3°C
pozítří
Úterý - mlha
-1°C
Stane se slavná Lennonova zeď plakátovací plochou? Reakcí na vandaly je radikální návrh, Praha 1 nesouhlasí
Malůvky už nejsou jen na zdi, ale i na jejím okolí. Ušetřeny nejsou ani stromy. Foto: PP

Stane se slavná Lennonova zeď plakátovací plochou? Reakcí na vandaly je radikální návrh, Praha 1 nesouhlasí

Nový spolek si plánuje takzvanou Lennonovu zeď na Velkopřevorském náměstí pronajmout od jejího majitele a následně ji upravit a vznikem plakátovací plochy chránit od grafitti. Domluva je prý už na světě. Na nedávném jednání zastupitelstva Prahy 1 o tom v rámci interpelací občanů informovala mluvčí spolku místních občanů a vlastníků nemovitostí Karolína Peake.

Důvodem k návrhu takového řešení je stoupající vandalismus turistů, kteří ve velkém množství denně míří ke zdi a malůvky a nápisy už umisťují i do jejího okolí. Například na koše, stromy, ale třeba i na historickou pumpu a zdi okolních domů. Peake vyzvala k součinnosti radnici Prahy 1.

„Tento kus Malé Strany býval klidným romantickým koutem. Dnes se Velkopřevorské náměstí a jeho okolí stalo pololegálním místem pro busking, pouliční žebrotu, hluk ve dne i v noci, zakázané rozdávání letáků všeho druhu, věšení zámků na zábradlí, ale hlavně pro graffiti všude, kam se podíváte. Zeď se stala terčem obscénních maleb, centrem hluku a jakousi normou pro chování turistů v jejím okolí. Zeď je také pravidelnou zastávkou nechvalně známých tahů Prahou,“ uvedla Peake.

lennonova-zed-clanek-mensi Zastupitele dále informovala o založení spolku místních občanů a vlastníků nemovitostí, který se již domluvil s vlastníkem zdi, Suverénním řádem Maltézských rytířů, že nově vzniklému spolku zeď pronajme, a to za účelem provedení opatření, která povedou k úpravě zdi a ochraně proti graffiti. „Počítáme s úpravou povrchu zdi, s jejím speciálním nátěrem a plakátovací plochou, v souladu s vydaným povolením,“ dodala.

První městská část chce situaci řešit, ale ne takto radikálně. 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma je proti tomu, aby na slavné zdi byly reklamy v podobě plakátů. „Zeď Johna Lennona považuji za jeden ze symbolů projevy svobody, kterým se vyjadřoval před rokem 1989 názor proti tehdejšímu komunistickému režimu. Byť už žijeme ve svobodné době, je potřeba tento symbol ctít,“ sdělil serveru Pražský patriot.

lennonova-zed-clanek-mensi-1 Souhlasí s tím, že situace na náměstí se stává neúnosnou a je potřeba ji řešit. „Jedním z opatření je zavedení zvýšené hlídkové činnosti, abychom místo ochránili před buskery, kteří hlasitou produkcí obtěžují okolí. Také je potřeba postavit se proti nájezdům alkoholových turistů. Ke zdi doráží v organizovaných skupinách a dostávají spreje, kterými bez rozvahy sprejují na zeď i její okolí. Jednám s organizátory těchto ,výletů´, aby své klienty nepodporovali v ničení,“ pokračoval 1. místostarosta Petr Hejma.

Zároveň iniciuje instalaci další kamery, díky které by strážníci měli lepší přehled o dění na náměstí. Líbilo by se mu také, kdyby zeď byla prohlášena pietním místem boje za svobodu člověka a mohl by zde platit jistý režim, jako je tomu třeba na Karlově mostě. Tam se o jeho dodržování stará Sdružení výtvarníků Karlova mostu.

Radnice Prahy 1 podle Hejmy se chystá mobiliář a stromy u zdi, které jsou posprejované, ochránit speciálním antigraffiti nátěrem. Kmeny stromů by také do budoucna mohly být chráněny ozdobnými mřížemi, které by znesnadňovaly sprejování.

lennonova-zed-cerven-2019a

Ušetřeny od sprejů nejsou ani stromy rostoucí u zdi… lennonova-zed-cerven-2019b

lennonova-zed-cerven-2019d …i přes zákaz.lennonova-zed-cerven-2019c Ušetřeny nejsou ani fasády domů na náměstí…

u-lennonova-zed-cerven-2019-e

lennonova-zed-cerven-2019 …i přes zákaz.

lennonova-zed-cerven-2019-napis


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Polytechnické hnízdo se otevírá v Praze 1, celkově je už třinácté v metropoli

15. ledna 2020 v 10:44

Učebny pro moderní pojetí výuky dílen a robotiky se dnes nově otevírají v první městské části v prostorech Střední průmyslové školy strojnické v Betlémské ulici. Z pohledu celé metropole jde již o 13. „hnízdo“ a zároveň první, které je k dispozici na území městské části Prahy 1. Žáci a učitelé...

Další články
Nahoru