dnes
Čtvrtek - polojasno
18°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
16°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
11°C
Stane se slavná Lennonova zeď plakátovací plochou? Reakcí na vandaly je radikální návrh, Praha 1 nesouhlasí
Malůvky už nejsou jen na zdi, ale i na jejím okolí. Ušetřeny nejsou ani stromy. Foto: PP

Stane se slavná Lennonova zeď plakátovací plochou? Reakcí na vandaly je radikální návrh, Praha 1 nesouhlasí

Nový spolek si plánuje takzvanou Lennonovu zeď na Velkopřevorském náměstí pronajmout od jejího majitele a následně ji upravit a vznikem plakátovací plochy chránit od grafitti. Domluva je prý už na světě. Na nedávném jednání zastupitelstva Prahy 1 o tom v rámci interpelací občanů informovala mluvčí spolku místních občanů a vlastníků nemovitostí Karolína Peake.

Důvodem k návrhu takového řešení je stoupající vandalismus turistů, kteří ve velkém množství denně míří ke zdi a malůvky a nápisy už umisťují i do jejího okolí. Například na koše, stromy, ale třeba i na historickou pumpu a zdi okolních domů. Peake vyzvala k součinnosti radnici Prahy 1.

„Tento kus Malé Strany býval klidným romantickým koutem. Dnes se Velkopřevorské náměstí a jeho okolí stalo pololegálním místem pro busking, pouliční žebrotu, hluk ve dne i v noci, zakázané rozdávání letáků všeho druhu, věšení zámků na zábradlí, ale hlavně pro graffiti všude, kam se podíváte. Zeď se stala terčem obscénních maleb, centrem hluku a jakousi normou pro chování turistů v jejím okolí. Zeď je také pravidelnou zastávkou nechvalně známých tahů Prahou,“ uvedla Peake.

lennonova-zed-clanek-mensi Zastupitele dále informovala o založení spolku místních občanů a vlastníků nemovitostí, který se již domluvil s vlastníkem zdi, Suverénním řádem Maltézských rytířů, že nově vzniklému spolku zeď pronajme, a to za účelem provedení opatření, která povedou k úpravě zdi a ochraně proti graffiti. „Počítáme s úpravou povrchu zdi, s jejím speciálním nátěrem a plakátovací plochou, v souladu s vydaným povolením,“ dodala.

První městská část chce situaci řešit, ale ne takto radikálně. 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma je proti tomu, aby na slavné zdi byly reklamy v podobě plakátů. „Zeď Johna Lennona považuji za jeden ze symbolů projevy svobody, kterým se vyjadřoval před rokem 1989 názor proti tehdejšímu komunistickému režimu. Byť už žijeme ve svobodné době, je potřeba tento symbol ctít,“ sdělil serveru Pražský patriot.

lennonova-zed-clanek-mensi-1 Souhlasí s tím, že situace na náměstí se stává neúnosnou a je potřeba ji řešit. „Jedním z opatření je zavedení zvýšené hlídkové činnosti, abychom místo ochránili před buskery, kteří hlasitou produkcí obtěžují okolí. Také je potřeba postavit se proti nájezdům alkoholových turistů. Ke zdi doráží v organizovaných skupinách a dostávají spreje, kterými bez rozvahy sprejují na zeď i její okolí. Jednám s organizátory těchto ,výletů´, aby své klienty nepodporovali v ničení,“ pokračoval 1. místostarosta Petr Hejma.

Zároveň iniciuje instalaci další kamery, díky které by strážníci měli lepší přehled o dění na náměstí. Líbilo by se mu také, kdyby zeď byla prohlášena pietním místem boje za svobodu člověka a mohl by zde platit jistý režim, jako je tomu třeba na Karlově mostě. Tam se o jeho dodržování stará Sdružení výtvarníků Karlova mostu.

Radnice Prahy 1 podle Hejmy se chystá mobiliář a stromy u zdi, které jsou posprejované, ochránit speciálním antigraffiti nátěrem. Kmeny stromů by také do budoucna mohly být chráněny ozdobnými mřížemi, které by znesnadňovaly sprejování.

lennonova-zed-cerven-2019a

Ušetřeny od sprejů nejsou ani stromy rostoucí u zdi… lennonova-zed-cerven-2019b

lennonova-zed-cerven-2019d …i přes zákaz.lennonova-zed-cerven-2019c Ušetřeny nejsou ani fasády domů na náměstí…

u-lennonova-zed-cerven-2019-e

lennonova-zed-cerven-2019 …i přes zákaz.

lennonova-zed-cerven-2019-napis


Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

Dnes v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru