Dnes Pátek - prehanky-dest 30°C
Zítra Sobota - polojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
STAN vyzval Piráty a SPOLU k trojstrannému jednání o podobě koalice v Praze
Volební lídr STAN v Praze Petr Hlaváček. Foto: archiv

STAN vyzval Piráty a SPOLU k trojstrannému jednání o podobě koalice v Praze

Pražské hnutí STAN vyzvalo Piráty a koalici SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) k trojstrannému jednání o povolební koalici v hlavním městě. Koalice by tak mohla vzniknout na půdorysu té vládní. ČTK to dnes sdělil lídr STAN a dosavadní náměstek primátora Petr Hlaváček. Strany se dosud u jednoho stolu nesešly.

Naposledy ve čtvrtek jednalo SPOLU s Piráty, shodli se na programových bodech, ale rozcházejí se v personálních otázkách. Se SPOLU se několikrát setkali i zástupci hnutí STAN. Volby v Praze vyhrála koalice Spolu před ANO a třetími Piráty. Reakci SPOLU a Pirátů na výzvu STAN ČTK shání.

„Spolupráce, která kopíruje koalici na vládní úrovni, je podle nás v tuto chvíli zřejmě jedinou cestou, jak zabránit vzniku nestabilní koalice Spolu a ANO, která by se opírala o hlasy zastupitelů SPD, nebo obdobě opoziční smlouvy, kdy by ANO podporovalo koalici SPOLU z opozice. Ani jedno z těchto řešení nepovažujeme za čisté, stabilní a prospěšné pro Prahu," uvedl Hlaváček.

Starostové a nezávislí se k výzvě podle Hlaváčka rozhodli poté, co usoudili, že další preferovaná varianta, tedy široká pražská koalice SPOLU, Pirátů, STAN a Prahy Sobě je nereálná.

Přibrat do koalice Prahu Sobě odmítá SPOLU, které tento krok považuje za zbytečný. Představitelé SPOLU několikrát zopakovali, že prioritou je pro ně koalice na vládním půdorysu.

Vyjednávání o podobě nové koalice začala v Praze hned po volbách, v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer potom Spolu se STAN.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.


Autor: ČTK

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

Dnes v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Další články
Nahoru