Dnes Pátek - zatazeno -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
STAN v Praze nabídl vznik městské koalice SPOLU a Pirátům s Prahou Sobě
Petr Hlaváček vedl kandidátku STAN v zářijových volbách do pražského zastupitelstva. Zdroj foto: hnutí STAN

STAN v Praze nabídl vznik městské koalice SPOLU a Pirátům s Prahou Sobě

Pražské hnutí STAN nabídlo vznik magistrátní koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátům s Prahou Sobě. STAN navrhl dvě varianty, kdy při první by obsadilo post primátora SPOLU, v druhé by pak byl primátorem člen STAN a SPOLU by mělo většinu v 11členné radě. Cílem STAN je zabránit vzniku menšinové vlády SPOLU s podporou ANO. ČTK to dnes sdělil lídr STAN a dosavadní náměstek primátora Petr Hlaváček. Volby v Praze vyhrálo SPOLU před druhým hnutím ANO a třetími Piráty. STAN má v 65členném zastupitelstvu pět mandátů.

Kdyby SPOLU přijalo víkendovou nabídku hnutí ANO na menšinovou vládu, znamenalo by to podle STAN selhání demokratických stran a nevyslyšení vůle voličů.

„Buďme odpovědní především k Praze a jejím občanům. Stačí zdravý rozum, pár ústupků na všech stranách a máme stabilní radu tvořenou demokratickými stranami. Neměli jsme ambici vést vyjednávání, nekladli jsme si podmínky, v tuto chvíli ale cítím povinnost navrhnout takový postup, aby v Praze nevznikla „oposmlouva“ SPOLU s ANO a skrytou podporou SPD," uvedl Hlaváček.

STAN nabídl dvě varianty. V prvé by v městské radě mělo SPOLU pět radních včetně primátora, Piráti a Praha Sobě, kteří uzavřeli vyjednávací Alianci stability, čtyři členy a dva radní by měl STAN.

Druhou, kompromisní cestou by mohla být podle Hlaváčka varianta, kdy by SPOLU měla většinu šesti radních, Aliance stability čtyři a primátora by dělal zástupce STAN.

Pražské ANO o víkendu uvedlo, že by kvůli protahujícím se povolebním jednáním bylo vhodné, aby vznikla menšinová rada SPOLU s podporou ANO. Koalice SPOLU se k nabídce zatím nevyjádřila.

Koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer SPOLU se STAN. Od té doby se několikrát setkali Piráti se SPOLU, která jednala také s ANO. Piráti a STAN několikrát žádali o přibrání Praha Sobě k jednáním, což SPOLU odmítá.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru