Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský životPřednášky

Staň se na den vědkyní. Akce nabídne studentkám výlety do světů fyziky, chemie i robotiky

10. 2. 2023
Zajímavými výzkumy a pokusy z fyziky, chemie, robotiky či matematiky provede studentky středních škol osmý ročník akce Staň se na den vědkyní. Program plný přednášek, workshopů a diskusí s vědkyněmi i studentkami se uskuteční 10. února v Praze na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a Fakultě elektrotechnické ČVUT. 

Počet míst je omezený. Studentky, které zajímá věda, se mohou zaregistrovat přes web do 31. ledna. Akce se koná při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě, který v roce 2015 vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Tento den každoročně připadá na 11. února a jeho cílem je připomenout zásadní úlohu žen ve světě vědy a podpořit jejich přístup k vědeckému vzdělání.

V roce 2021 podle údajů Českého statistického úřadu tvořily vědkyně jen 31 procent z celkového počtu lidí působících v tuzemském výzkumu. To nás řadí pod průměr v rámci zemí Evropské unie. V přírodních a technických vědách je pak situace ještě horší. Jak upozorňuje Národní kontaktní centrum – gender a věda, které je součástí Sociologického ústavu Akademie věd ČR, v přírodních vědách byl v roce 2020 podíl žen zhruba 25 procent, u technických věd dokonce jen kolem 15 procent.

Bohatší program i nová témata
Podle doktorky Jaroslavy Óbertové, vědkyně a hlavní organizátorky akce, se letošní program oproti loňsku opět rozšíří. Vědkyně, která se na FJFI ČVUT věnuje teoretické fyzice, upozornila, že středoškolačky mají na výběr 13 cvičení, meziročně o čtyři více.

„Tento rok se do akce zapojila katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření. Nabízí hned tři cvičení na různá témata z dozimetrie a také jednu dopolední přednášku od doktorky Thinové. Další nové cvičení je na téma kosmického záření,“ popsala Óbertová. Organizační tým se podle ní snaží program každý rok trochu obměnit a přinést nová témata. Óbertová připomněla, že loni započatá spolupráce s FEL ČVUT například obohatila akci o robotiku a programování.

„Myslím, že i díky tomu se nám na předchozí ročník podařilo přilákat rekordní počet studentek,“ konstatovala Óbertová. Na akci se loni zaregistrovalo 80 středoškolaček, byť na samotný program jich nakonec přijelo o něco méně. „Z jejich ohlasů je zřejmé, že tento typ akce zaměřený na děvčata a techniku má smysl,“ zdůraznila vědkyně.

Studentky nahlédnou do světů částicové fyziky i energetiky
Dopoledne bude patřit trojici přednášek o částicové fyzice, energetice a dozimetrii. Účastnice si je poslechnou v budově FJFI ČVUT v pražské ulici Břehová.

„Chcete-li si popovídat o původu a účincích ionizujícího záření, jeho kladných i záporných stránkách, kde se se zářením tohoto druhu setkáváme a jak umíme jeho účinky využít v náš prospěch a na druhou stranu se před ním dostatečně chránit, přijďte,“ uvedla ke svému příspěvku doktorka Lenka Thinová z katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření FJFI ČVUT. Thinová vedle výuky spolupracuje na projektech souvisejících se životním prostředím. „Moje práce je kombinací měření v terénu a zpracování dat. Řešení různých problémů vás nutně chytne za srdce, zvláště měříte-li v zajímavých oblastech, jako jsou třeba jeskyně, okolí Temelína, Etny na Sicílii a mnohé další,“ sdělila vědkyně.

O výzvách v plynárenství pak pohovoří Šárka Jablonská, doktorandka z katedry ekonomiky, manažerství a humanitních věd FEL ČVUT. Vědkyně a analytička se zabývá nyní velmi diskutovaným tématem nahrazení zemního plynu vodíkem. Třetí přednášející je Monika Robotková, doktorandka z katedry fyziky FJFI ČVUT. Robotková studuje srážky protonů na urychlovači RHIC v Brookhavenské národní laboratoři v USA.

Příležitost zeptat se i osahat si vědu
Polední čas bude patřit diskusi s vědkyněmi z obou fakult. Vedle Šárky Jablonské se jí zúčastní matematička, profesorka Edita Pelantová, fyzikální chemička doktorka Alena Zavadilová, obě z FJFI ČVUT, a Radka Vozábová, doktorandka katedry fyziky FJFI ČVUT. Poté začnou cvičení pod vedením zkušených vědkyň, doktorandek i studentek nižších ročníků ze zapojených fakult. Tato část se uskuteční na různých akademických pracovištích v rámci Prahy.

Ve vědeckých workshopech si středoškolačky například oťukají základy programování v jazyce Python, budou vyrábět solární lampy a navštíví laboratoř pro testování fotovoltaických systémů na FEL ČVUT. Další cvičení studentkám přiblíží třeba téma programování na kvantovém počítači IBM – Q a Modulo – matematický nástroj, který zjednodušuje počítání s velkými čísly.

Do světa robotů pak středoškolačky zavede cvičení doktorandky Jindřišky Deckerové z katedry počítačů a Centra umělé inteligence FEL ČVUT. „Zabývám se plánováním nejkratších cest vedoucích přes více míst. Tento problém se nazývá problém obchodního cestujícího a já se zaměřuji na jeho aplikaci v robotice,“ popsala Deckerová svůj výzkum. „A právě tuto aplikaci si účastnice můžou vyzkoušet i na cvičení, kde budou plánovat a programovat misi kráčejícímu robotu. Robot bude mít za úkol získat vzorky půdy z planety, na které se může nacházet život,“ sdělila vědkyně. Všechna cvičení skončí nejpozději kolem 17 hodiny.

Podrobný program a informace o přednášejících najdete na: https://www.fjfi.cvut.cz/cz/media-a-verejnost/akce-pro-stredni-skoly/vedkyne.

Autor: Cen

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

Včera v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Další články
Nahoru