Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
STAN přijal nabídku SPOLU na jednání o vzniku většinové koalice v Praze
Lídr hnutí STAN pro pražské komunální volby Petr Hlaváček. Foto: archiv MHMP

STAN přijal nabídku SPOLU na jednání o vzniku většinové koalice v Praze

STAN přijal nabídku pražské koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) k jednání o vytvoření většinové koalice v hlavním městě. ČTK to včera večer sdělil lídr hnutí pro pražské komunální volby Petr Hlaváček. Starostové by tak podle nabídky koalice SPOLU mohli v městské radě získat dva mandáty včetně pozice náměstka primátora.

O rozložení sil v městské radě by se podle Hlaváčka mělo ještě jednat. Koalice SPOLU nabídla v sobotu spolupráci hnutí STAN a rovněž Pirátům a je připravená s jejich zástupci jednat v pondělí nebo v úterý.

Ve volbách v Praze vyhrála koalice SPOLU před druhým hnutím ANO a třetími Piráty. Jejich aktuální vyjádření se ČTK zatím nepodařilo získat.

„Praha potřebuje vládu opřenou o aktuální výsledky voleb. Koalice na vládním půdorysu je pro Prahu dobrým řešením. Nabídku k trojstrannému jednání přijímáme a věříme, že akceleruje vyjednávání směrem k demokratické vládě pro Prahu," sdělil včera ČTK Hlaváček.

Pražská koalice SPOLU sobotní nabídku Pirátům a STAN k jednání odůvodnila dosavadními povolebními jednáními. Tyto strany mohou podle zástupců koalice najít shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách.

To, že preferují koalici s Piráty a STAN na vládním půdorysu, říkali členové vyjednávacího týmu SPOLU už po komunálních volbách. Z dosavadních jednání s jednotlivými stranami ale dohoda zatím nevzešla.

SPOLU podle sobotního sdělení člena vyjednávacího týmu Zdeňka Zajíčka (ODS) navrhuje pro sebe v městské radě šest mandátů. Tři mandáty by podle koalice, která volby v Praze vyhrála, měla získat ODS, která by měla mít rovněž post primátora.

Dvě křesla v radě by měla mít strana TOP 09, a to včetně pozice náměstka primátora. Jedno křeslo by měl obsadit zástupce KDU-ČSL. Tři mandáty včetně postu prvního náměstka primátora navrhuje SPOLU pro Piráty, kteří v podzimních komunálních volbách skončili na třetím místě.

Dva mandáty by podle návrhu koalice měly připadnout hnutí STAN včetně pozice náměstka primátora. Podle Hlaváčka by se ale mělo o mandátech ještě jednat. „Rozložení mandátů v radě, které navrhuje SPOLU, bude jistě jedním z předmětů jednání," uvedl k tomu včera večer lídr STAN v Praze.

Zajíček, který je předsedou klubu pražského SPOLU, v sobotu ČTK sdělil, že je koalice připravena jednat se zástupci Pirátů a STAN v pondělí nebo úterý. Pokud by se strany na jednání shodly, mohla by být podle Zajíčka koaliční smlouva podepsaná v příštím týdnu.

Při povolebních vyjednáváních Piráti a STAN dříve několikrát vznesli požadavek, aby k jednáním byla přibrána Praha Sobě, což koalice SPOLU odmítla. Tento týden ohlásili Piráti a Praha Sobě vznik Aliance pro stabilitu, což znamená, že ve vyjednáváních budou postupovat výhradně společně.

Mluvčí hnutí Praha Sobě Cecílie Antůšková v sobotu odpoledne ČTK sdělila, že Praha Sobě dohodu s Piráty nadále považuje za platnou. Podle Zajíčka ale k tomu, aby byla členem pražské koalice i Praha Sobě, není důvod, řekl v sobotu na dotaz ČTK.

Koalice SPOLU po letošních komunálních volbách v Praze získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru