Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
STAN přijal nabídku SPOLU na jednání o vzniku většinové koalice v Praze
Lídr hnutí STAN pro pražské komunální volby Petr Hlaváček. Foto: archiv MHMP

STAN přijal nabídku SPOLU na jednání o vzniku většinové koalice v Praze

STAN přijal nabídku pražské koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) k jednání o vytvoření většinové koalice v hlavním městě. ČTK to včera večer sdělil lídr hnutí pro pražské komunální volby Petr Hlaváček. Starostové by tak podle nabídky koalice SPOLU mohli v městské radě získat dva mandáty včetně pozice náměstka primátora.

O rozložení sil v městské radě by se podle Hlaváčka mělo ještě jednat. Koalice SPOLU nabídla v sobotu spolupráci hnutí STAN a rovněž Pirátům a je připravená s jejich zástupci jednat v pondělí nebo v úterý.

Ve volbách v Praze vyhrála koalice SPOLU před druhým hnutím ANO a třetími Piráty. Jejich aktuální vyjádření se ČTK zatím nepodařilo získat.

„Praha potřebuje vládu opřenou o aktuální výsledky voleb. Koalice na vládním půdorysu je pro Prahu dobrým řešením. Nabídku k trojstrannému jednání přijímáme a věříme, že akceleruje vyjednávání směrem k demokratické vládě pro Prahu," sdělil včera ČTK Hlaváček.

Pražská koalice SPOLU sobotní nabídku Pirátům a STAN k jednání odůvodnila dosavadními povolebními jednáními. Tyto strany mohou podle zástupců koalice najít shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách.

To, že preferují koalici s Piráty a STAN na vládním půdorysu, říkali členové vyjednávacího týmu SPOLU už po komunálních volbách. Z dosavadních jednání s jednotlivými stranami ale dohoda zatím nevzešla.

SPOLU podle sobotního sdělení člena vyjednávacího týmu Zdeňka Zajíčka (ODS) navrhuje pro sebe v městské radě šest mandátů. Tři mandáty by podle koalice, která volby v Praze vyhrála, měla získat ODS, která by měla mít rovněž post primátora.

Dvě křesla v radě by měla mít strana TOP 09, a to včetně pozice náměstka primátora. Jedno křeslo by měl obsadit zástupce KDU-ČSL. Tři mandáty včetně postu prvního náměstka primátora navrhuje SPOLU pro Piráty, kteří v podzimních komunálních volbách skončili na třetím místě.

Dva mandáty by podle návrhu koalice měly připadnout hnutí STAN včetně pozice náměstka primátora. Podle Hlaváčka by se ale mělo o mandátech ještě jednat. „Rozložení mandátů v radě, které navrhuje SPOLU, bude jistě jedním z předmětů jednání," uvedl k tomu včera večer lídr STAN v Praze.

Zajíček, který je předsedou klubu pražského SPOLU, v sobotu ČTK sdělil, že je koalice připravena jednat se zástupci Pirátů a STAN v pondělí nebo úterý. Pokud by se strany na jednání shodly, mohla by být podle Zajíčka koaliční smlouva podepsaná v příštím týdnu.

Při povolebních vyjednáváních Piráti a STAN dříve několikrát vznesli požadavek, aby k jednáním byla přibrána Praha Sobě, což koalice SPOLU odmítla. Tento týden ohlásili Piráti a Praha Sobě vznik Aliance pro stabilitu, což znamená, že ve vyjednáváních budou postupovat výhradně společně.

Mluvčí hnutí Praha Sobě Cecílie Antůšková v sobotu odpoledne ČTK sdělila, že Praha Sobě dohodu s Piráty nadále považuje za platnou. Podle Zajíčka ale k tomu, aby byla členem pražské koalice i Praha Sobě, není důvod, řekl v sobotu na dotaz ČTK.

Koalice SPOLU po letošních komunálních volbách v Praze získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru