dnes
Pátek - oblacno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
7°C
Stan po vyhořelém křídle Průmyslového paláce nahradí jiná prozatimní stavba
Takto vypadá dosavadní řešení po vyhoření křídla Průmyslového paláce. Foto: archiv

Stan po vyhořelém křídle Průmyslového paláce nahradí jiná prozatimní stavba

Na místě vyhořelého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti do poloviny příštího roku vyroste provizorní montovaná stavba. Schválili to dnes radní města. Až začnou opravy objektu, bude možné stan prodat či využít na jiném místě. Část paláce je zničená od požáru v roce 2008.

„Dostáváme se do realizační fáze, kdy konečně budou vidět konkrétní výsledky," uvedl radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO) s tím, že samotná stavba repliky požárem zničené levé části paláce nezačne ještě několik let. Vybudování provizorní konstrukce v mezidobí umožní pořádání akcí.

Náklady na halu se odhadují na 40 až 60 milionů korun. Může sloužit pár let, potom se může zbourat a využít jinde. Následná replika vyhořelého křídla by podle různých odhadů mohla stát od 700 milionů do 1,5 miliardy korun.

Vedení magistrátu nedávno představilo soubor změn, které by se v blízké době měly v areálu uskutečnit. Kromě stavby stanu zmizí reklamy, které lemují současný vstup. Nově budou na dvou sloupech u vchodu. Počítá se také se samoobslužným prodejem vstupenek. V budoucnu má být upraven vstup směrem do Stromovky.

Levé křídlo paláce zničil požár v roce 2008. Město po požáru nechalo vystavět provizorní stan. Na jeho místě měla být provizorní hala za 200 až 300 milionů, proti se však postavili památkáři. Nakonec postavena nebude a namísto ní město instaluje stanovou konstrukci.

Situaci kolem Výstaviště, které je památkově chráněno, řeší Praha řadu let. Před časem se město vyvázalo z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba.

Některé další akce ale bude tato firma na výstavišti pořádat až do roku 2018. Areál u Stromovky vznikl v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Poškodila ho povodeň v roce 2002 a o šest let později požár Průmyslového paláce.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru