Stalin žije dál, kulturní centrum bude ve stálém provozu fungovat ještě pár týdnů
15. května 2026 08:55
Měsíční akce s názvem Kulturní léto na Stalinu začne tento pátek. Její součástí budou dvě veřejné debaty, první s organizátory kulturních akcí ve veřejném prostoru bude 27. května v den, odkdy má platit vyškrtnutí centra z tržního řádu. Druhá bude 9. června s kandidáty stran na primátora na téma kulturní politika města, podpora nezávislé kultury či využívání veřejného prostoru.
Cílem obou debat je podle organizátorů otevřít otázku, jakou roli mají nezávislá kulturní centra v Praze, jaká pravidla město nastavuje pro kulturní akce a provoz ve veřejném prostoru a jak zajistit, aby podobná místa nemusela každý rok znovu bojovat o samotnou možnost fungovat.
Lidé budou moci na místě připojit svůj podpis pod petici za zachování centra, které pod pražským metronomem funguje od roku 2015. Problémy mělo už loni, kdy mu magistrát nechtěl prodloužit nájemní smlouvu.
Důvodem bylo podle tehdejšího vyjádření zástupců magistrátu to, že prostory pod bývalým pomníkem byly využívány jako sklad v rozporu s kolaudací. Centrum tak muselo načas zavřít, ale poté opět spustilo provoz pouze ve venkovní části.
Rada města schválila vyškrtnutí centra Stalin z tržního řádu začátkem května, podpořili to radní za Spolu a jeden z radních za STAN. Naopak Piráti byli proti a jejich radní Adam Zábranský uvedl, že bude chtít rozhodnutí zvrátit.
Vyškrtnutí fakticky znamená, že akce je sice na místě možné pořádat, ale organizátoři nemůžou nic nabízet za úplatu. Krok podle Faltyse přišel jen pár dní poté, co centrum s magistrátem podepsalo novou nájemní smlouvu pro letošní sezonu.
Stalinův pomník vznikl v roce 1955. Ve své době byl s výškou přes 15 metrů, šířkou 12 metrů a 22 metry do délky největším skupinovým sousoším v Evropě. Pomník byl zlikvidován na konci roku 1962 po kritice sovětského vůdce Nikity Chruščova vůči Stalinovi. Od roku 1991 stojí na místě monumentu Pražský metronom, sochařské dílo ve tvaru kyvadla.

Přidejte si nás na domovskou