dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Viděla v nevlastním synovi malého romského chlapce, probrala se, až z ní udělal boxovací pytel
Nevlastní syn dával mamince pěstí. Ilustrační foto: freeimages

Viděla v nevlastním synovi malého romského chlapce, probrala se, až z ní udělal boxovací pytel

Jeden z případů domácího násilí, který pracovníci Intervenčního centra Praha řešili v průběhu roku 2014, znovu odkazuje k problematice mezigeneračního násilí. Jednalo se o rodinu, kde žil sedmadvacetiletý syn s matkou v seniorském věku. Stojí za zmínku, že nešlo o první případ, kdy byl násilníkem muž, kterého si matka v dětském věku adoptovala.

Domácí násilí

V těchto případech se lze obrátit na Intervenční centrum Centra sociálních služeb ke konzultaci na telefonu 281911883 nebo 734510292.

Bližší informace jsou na www.intervencnicentrum.cz.

„Jeho výchova byla problematická zhruba od jeho deseti let. Je možné, že svou roli sehrál i fakt, že rodiče si ho adoptovali jako tříletého chlapce v době, kdy se jim již blížila padesátka, a temperamentu malého romského chlapce nestačili,“ uvedla vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.

Vedli ho ke sportu, tam měl možnost vyniknout. Ve škole prospíval s potížemi, ale nakonec se vyučil. V době, kdy byl syn v pubertě, otec rodinu opustil. Klientka centra však oceňuje, že ve výchově syna se nadále angažoval a dodnes je s ním v pravidelném kontaktu.

Žena se snažila být k synovu chování tolerantní. Byla si vědoma jeho limitů ve škole i později při volbě povolání. Tolerovala, že si nenašel žádnou stálou práci, spíše přecházel z jedné brigády do druhé. Občas získal pracovní smlouvu, ale obvykle jeho působení v té či oné firmě skončilo pro nespolehlivost či pozdní příchody.

Přítelkyně se s ním rozešla. Kvůli drogám

Když mu bylo jednadvacet, prodělal asi roční epizodu, kdy experimentoval s drogami, kromě kouření marihuany bral i pervitin. Tehdy začaly konflikty s matkou. Začala se ohrazovat proti tomu, v jakém stavu se občas syn vrací domů, vadily jí i návštěvy kamarádů, kteří jí vyjídali lednici a chovali se velmi hlučně a bezohledně.

Vše tenkrát zůstalo na úrovni hádek, i když občas velmi vyhrocených. Pak si syn našel partnerku, kvůli které s drogami na několik let skoncoval. Od matky se však stále neodstěhoval a využíval její pohostinnosti, aniž by na společnou domácnost jakkoli přispíval.

Když zhruba před dvěma lety začal opět experimentovat s návykovými látkami, přítelkyně se s ním kvůli tomu rozešla a on se začal znovu více stýkat se svými starými známými. Pro matku tím začalo peklo. Neustálé hádky přerostly ve „strkanice“ a při několika incidentech syn ve vzteku matku i několikrát udeřil pěstí.

Mladík dostal za mlácení maminky podmínku

Jen shodou šťastných náhod neměly tyto útoky vzhledem k jejímu věku a zdravotnímu stavu vážnější následky. Matka se odhodlala zavolat policii a policisté syna ze společné domácnosti vykázali na deset dní.

Tehdy se rodina dostala do péče Intervenčního centra Praha. Maminka byla sice odhodlaná nenechat si násilné chování líbit, dokonce udělila souhlas s trestním stíháním syna, ale zároveň jí ho bylo líto. „Popisovala i jeho silnější stránky. Viděla v něm stále bezmocného romského chlapce, který potřebuje její pomoc a jeho chování omlouvala okolnostmi,“ sdělila Barbora Holušová.

To byl také důvod, proč nechtěla požádat soud o prodloužení vykázání a po skončení desetidenní lhůty vzala mladého muže zpět domů. Situace se však bohužel opět postupně zhoršovala, až došlo k dalšímu a nakonec i třetímu vykázání, kdy policisté neviděli jinou možnost, jak zabránit dalším útokům. Mezi tím došlo k soudnímu jednání a mladík dostal za násilí proti matce podmínku.

Doufá, že se to jednou zlepší

„S matkou jsme nadále průběžně v kontaktu. Jejím prostřednictvím jsme předali synovi kontakt na resocializační a reintegrační program, v rámci kterého sociální pracovníci pomáhají osobám ve výkonu trestu,“ dodala vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.

Klientka doufá, že tato spolupráce bude znamenat konečně obrat k lepšímu. Zatím si však jen velmi pomalu zvyká na myšlenku, že její adoptivní syn je dospělý, plně zodpovědný za svoje konání a že by se měl zcela osamostatnit i s rizikem, že tuto situaci nezvládne a dostane se do potíží, které však již nebudou zároveň potížemi jeho matky.

Podle aktuálních informací se mu podařilo získat místo v jednom pražském bistru, kde nastoupil jako číšník. Bydlí stále u matky, vlastní bydlení si zatím nehledá.


Další články
Nahoru