Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Stále více Pražanů vyhánějí vysoké ceny mimo město
Bydlení v centru Prahy je finančně nákladné. Ilustrační foto: Pexels

Stále více Pražanů vyhánějí vysoké ceny mimo město

Rostoucí inflace je další nepříjemnou ranou do již tak napjatého rozpočtu mnoha obyvatel našeho hlavního města. Praha není pro každého – naopak stále více lidí je vytlačováno ekonomickou situací za její hranice.

Ceny nemovitostí se během několika let zdvojnásobily

Začněme dlouhodobým problémem nejen na území Prahy. Ceny nemovitostí rostly po celé republice, za několik málo let se zdvojnásobily. Praha je ale tak trochu „jinou ligou“, ceny nemovitostí zde zbytek země výrazně převyšují.

Ano, v Praze jsou sice také obecně vyšší mzdy, růst mezd ale s růstem cen nemovitostí již nějakou dobu nedrží tempo. Výsledkem je, že zejména mladší rodiny si dnes často nemohou vlastní bydlení na území Prahy dovolit.

Nechme stranou Prahu 1, která je mimo dosah průměrných Čechů dlouhodobě. Do extrému se postupně dostaly i nemovitosti v širším centru (Vinohrady, Žižkov, Holešovice, Dejvice, Smíchov…) a za pro mnohé neúnosné částky se dnes prodávají i byty a domy na okraji města.

Výsledkem je, že stále více lidí musí volit alternativní řešení. Chtějí-li vlastní nemovitost, usídlují se ve Středočeském kraji, nebo dokonce hledají úplně alternativní řešení v jiné části republiky bez vazby na Prahu. I za cenu nižších výdělků u místních zaměstnavatelů.

Rostou také výdaje za energie

Také energie v posledních měsících podražují. Cena elektřiny, plynu, ropy – to vše rostlo extrémním tempem. Ostatně vzhledem ke krachu mnoha významných českých distributorů této informaci unikl jen málokdo.

Nejen pro obyvatele Prahy šlo o další nepříjemnou zprávu. Několik stokorun měsíčně navíc si již nemůže dovolit každý.

Kdo má hypotéku bez fixace, pocítí rostoucí úrokové míry

S vysokou inflací začala bojovat Česká národní banka pomocí zvyšování úrokových sazeb. Nakolik bude úspěšná, se teprve ukáže. V první chvíli šlo ale o nepříjemnou ránu pro všechny dlužníky. Například splátka hypotečního úvěru bez fixace může rázem stoupnout o několik stokorun až tisícikorun měsíčně.

V kombinaci s dalšími faktory rázem výdaje průměrné rodiny během několika málo měsíců rostou o vyšší tisícikoruny měsíčně, zatímco mzdy v tak krátkém časovém úseku vzrostou maximálně o několik málo procent.

Jaká je budoucnost?

Již roky se mluví o tom, jak je potřeba podpořit výstavbu nových bytů, díky čemuž klesnou ceny nemovitostí obecně. Jen těžko se lze na tuto skutečnost spoléhat. Realita bude spíše taková, že počet rodin, které si budou moci dovolit bydlení v Praze, pravděpodobně během příštích několika let neporoste. A tak Praha bude místem pro bohaté.

 


Autor: Alo

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

26. září 2022 ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Další články
Nahoru