Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Stále více Pražanů vyhánějí vysoké ceny mimo město
Bydlení v centru Prahy je finančně nákladné. Ilustrační foto: Pexels

Stále více Pražanů vyhánějí vysoké ceny mimo město

Rostoucí inflace je další nepříjemnou ranou do již tak napjatého rozpočtu mnoha obyvatel našeho hlavního města. Praha není pro každého – naopak stále více lidí je vytlačováno ekonomickou situací za její hranice.

Ceny nemovitostí se během několika let zdvojnásobily

Začněme dlouhodobým problémem nejen na území Prahy. Ceny nemovitostí rostly po celé republice, za několik málo let se zdvojnásobily. Praha je ale tak trochu „jinou ligou“, ceny nemovitostí zde zbytek země výrazně převyšují.

Ano, v Praze jsou sice také obecně vyšší mzdy, růst mezd ale s růstem cen nemovitostí již nějakou dobu nedrží tempo. Výsledkem je, že zejména mladší rodiny si dnes často nemohou vlastní bydlení na území Prahy dovolit.

Nechme stranou Prahu 1, která je mimo dosah průměrných Čechů dlouhodobě. Do extrému se postupně dostaly i nemovitosti v širším centru (Vinohrady, Žižkov, Holešovice, Dejvice, Smíchov…) a za pro mnohé neúnosné částky se dnes prodávají i byty a domy na okraji města.

Výsledkem je, že stále více lidí musí volit alternativní řešení. Chtějí-li vlastní nemovitost, usídlují se ve Středočeském kraji, nebo dokonce hledají úplně alternativní řešení v jiné části republiky bez vazby na Prahu. I za cenu nižších výdělků u místních zaměstnavatelů.

Rostou také výdaje za energie

Také energie v posledních měsících podražují. Cena elektřiny, plynu, ropy – to vše rostlo extrémním tempem. Ostatně vzhledem ke krachu mnoha významných českých distributorů této informaci unikl jen málokdo.

Nejen pro obyvatele Prahy šlo o další nepříjemnou zprávu. Několik stokorun měsíčně navíc si již nemůže dovolit každý.

Kdo má hypotéku bez fixace, pocítí rostoucí úrokové míry

S vysokou inflací začala bojovat Česká národní banka pomocí zvyšování úrokových sazeb. Nakolik bude úspěšná, se teprve ukáže. V první chvíli šlo ale o nepříjemnou ránu pro všechny dlužníky. Například splátka hypotečního úvěru bez fixace může rázem stoupnout o několik stokorun až tisícikorun měsíčně.

V kombinaci s dalšími faktory rázem výdaje průměrné rodiny během několika málo měsíců rostou o vyšší tisícikoruny měsíčně, zatímco mzdy v tak krátkém časovém úseku vzrostou maximálně o několik málo procent.

Jaká je budoucnost?

Již roky se mluví o tom, jak je potřeba podpořit výstavbu nových bytů, díky čemuž klesnou ceny nemovitostí obecně. Jen těžko se lze na tuto skutečnost spoléhat. Realita bude spíše taková, že počet rodin, které si budou moci dovolit bydlení v Praze, pravděpodobně během příštích několika let neporoste. A tak Praha bude místem pro bohaté.

 


Autor: Alo

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

Dnes ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Včera ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Včera v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Včera v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Včera v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

27. března 2023 v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

27. března 2023 v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

27. března 2023 v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

Další články
Nahoru