Dnes Pondělí - jasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Stále více Pražanů vyhánějí vysoké ceny mimo město
Bydlení v centru Prahy je finančně nákladné. Ilustrační foto: Pexels

Stále více Pražanů vyhánějí vysoké ceny mimo město

Rostoucí inflace je další nepříjemnou ranou do již tak napjatého rozpočtu mnoha obyvatel našeho hlavního města. Praha není pro každého – naopak stále více lidí je vytlačováno ekonomickou situací za její hranice.

Ceny nemovitostí se během několika let zdvojnásobily

Začněme dlouhodobým problémem nejen na území Prahy. Ceny nemovitostí rostly po celé republice, za několik málo let se zdvojnásobily. Praha je ale tak trochu „jinou ligou“, ceny nemovitostí zde zbytek země výrazně převyšují.

Ano, v Praze jsou sice také obecně vyšší mzdy, růst mezd ale s růstem cen nemovitostí již nějakou dobu nedrží tempo. Výsledkem je, že zejména mladší rodiny si dnes často nemohou vlastní bydlení na území Prahy dovolit.

Nechme stranou Prahu 1, která je mimo dosah průměrných Čechů dlouhodobě. Do extrému se postupně dostaly i nemovitosti v širším centru (Vinohrady, Žižkov, Holešovice, Dejvice, Smíchov…) a za pro mnohé neúnosné částky se dnes prodávají i byty a domy na okraji města.

Výsledkem je, že stále více lidí musí volit alternativní řešení. Chtějí-li vlastní nemovitost, usídlují se ve Středočeském kraji, nebo dokonce hledají úplně alternativní řešení v jiné části republiky bez vazby na Prahu. I za cenu nižších výdělků u místních zaměstnavatelů.

Rostou také výdaje za energie

Také energie v posledních měsících podražují. Cena elektřiny, plynu, ropy – to vše rostlo extrémním tempem. Ostatně vzhledem ke krachu mnoha významných českých distributorů této informaci unikl jen málokdo.

Nejen pro obyvatele Prahy šlo o další nepříjemnou zprávu. Několik stokorun měsíčně navíc si již nemůže dovolit každý.

Kdo má hypotéku bez fixace, pocítí rostoucí úrokové míry

S vysokou inflací začala bojovat Česká národní banka pomocí zvyšování úrokových sazeb. Nakolik bude úspěšná, se teprve ukáže. V první chvíli šlo ale o nepříjemnou ránu pro všechny dlužníky. Například splátka hypotečního úvěru bez fixace může rázem stoupnout o několik stokorun až tisícikorun měsíčně.

V kombinaci s dalšími faktory rázem výdaje průměrné rodiny během několika málo měsíců rostou o vyšší tisícikoruny měsíčně, zatímco mzdy v tak krátkém časovém úseku vzrostou maximálně o několik málo procent.

Jaká je budoucnost?

Již roky se mluví o tom, jak je potřeba podpořit výstavbu nových bytů, díky čemuž klesnou ceny nemovitostí obecně. Jen těžko se lze na tuto skutečnost spoléhat. Realita bude spíše taková, že počet rodin, které si budou moci dovolit bydlení v Praze, pravděpodobně během příštích několika let neporoste. A tak Praha bude místem pro bohaté.

 


Autor: Alo

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Setkání nad mapou: Podoba bobové dráhy a přilehlé zeleně

14. května 2022 v 05:08

Další setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná ve čtvrtek 19. května v 16 hodin. S představiteli radnice se můžete podělit o nápady, jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor podle vašich představ.

Den linky 155 v Holešovicích

13. května 2022 v 19:59

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Už tuto neděli, 15. května se ve většině krajů konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při...

Vína a delikatesy v Holešovicích

13. května 2022 v 19:34

Festival vína z celého světa a delikates v sobotu 21. května v Pražské tržnici v Holešovicích. Ochutnáte vína z více jak 15 vinařství nejen z Čech a Slovenska, ale i z Rakouska, Španělska, Francie, Itálie, Portugalska a Argentiny a k tomu i speciality...

Praha 1 zve na krajkářské a řemeslné trhy

13. května 2022 v 19:03

Tradiční trhy ZŠ nám. Curieových a Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel Praha v sobotu 14. a v neděli 15. května.

Do Křesla pro hosta usedne Valérie Zawadská

13. května 2022 v 11:17

Valérie Zawadská bude hostem v Lampárně v úterý 24. května.

Praha 15: Den dětí v areálu Na Šancích

13. května 2022 v 07:57

Praha 15 zve v sobotu 28. května ve 14 hodin na Den dětí.

Další články
Nahoru