Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Stále více Pražanů vyhánějí vysoké ceny mimo město
Bydlení v centru Prahy je finančně nákladné. Ilustrační foto: Pexels

Stále více Pražanů vyhánějí vysoké ceny mimo město

Rostoucí inflace je další nepříjemnou ranou do již tak napjatého rozpočtu mnoha obyvatel našeho hlavního města. Praha není pro každého – naopak stále více lidí je vytlačováno ekonomickou situací za její hranice.

Ceny nemovitostí se během několika let zdvojnásobily

Začněme dlouhodobým problémem nejen na území Prahy. Ceny nemovitostí rostly po celé republice, za několik málo let se zdvojnásobily. Praha je ale tak trochu „jinou ligou“, ceny nemovitostí zde zbytek země výrazně převyšují.

Ano, v Praze jsou sice také obecně vyšší mzdy, růst mezd ale s růstem cen nemovitostí již nějakou dobu nedrží tempo. Výsledkem je, že zejména mladší rodiny si dnes často nemohou vlastní bydlení na území Prahy dovolit.

Nechme stranou Prahu 1, která je mimo dosah průměrných Čechů dlouhodobě. Do extrému se postupně dostaly i nemovitosti v širším centru (Vinohrady, Žižkov, Holešovice, Dejvice, Smíchov…) a za pro mnohé neúnosné částky se dnes prodávají i byty a domy na okraji města.

Výsledkem je, že stále více lidí musí volit alternativní řešení. Chtějí-li vlastní nemovitost, usídlují se ve Středočeském kraji, nebo dokonce hledají úplně alternativní řešení v jiné části republiky bez vazby na Prahu. I za cenu nižších výdělků u místních zaměstnavatelů.

Rostou také výdaje za energie

Také energie v posledních měsících podražují. Cena elektřiny, plynu, ropy – to vše rostlo extrémním tempem. Ostatně vzhledem ke krachu mnoha významných českých distributorů této informaci unikl jen málokdo.

Nejen pro obyvatele Prahy šlo o další nepříjemnou zprávu. Několik stokorun měsíčně navíc si již nemůže dovolit každý.

Kdo má hypotéku bez fixace, pocítí rostoucí úrokové míry

S vysokou inflací začala bojovat Česká národní banka pomocí zvyšování úrokových sazeb. Nakolik bude úspěšná, se teprve ukáže. V první chvíli šlo ale o nepříjemnou ránu pro všechny dlužníky. Například splátka hypotečního úvěru bez fixace může rázem stoupnout o několik stokorun až tisícikorun měsíčně.

V kombinaci s dalšími faktory rázem výdaje průměrné rodiny během několika málo měsíců rostou o vyšší tisícikoruny měsíčně, zatímco mzdy v tak krátkém časovém úseku vzrostou maximálně o několik málo procent.

Jaká je budoucnost?

Již roky se mluví o tom, jak je potřeba podpořit výstavbu nových bytů, díky čemuž klesnou ceny nemovitostí obecně. Jen těžko se lze na tuto skutečnost spoléhat. Realita bude spíše taková, že počet rodin, které si budou moci dovolit bydlení v Praze, pravděpodobně během příštích několika let neporoste. A tak Praha bude místem pro bohaté.

 


Autor: Alo

Den dětí s IZS se bude konat v Parku Přátelství

Dnes v 19:26

Ve čtvrtek 30. května se v proseckém Parku Přátelství bude konat tradiční akce Den dětí s IZS.

Folkové Podviní 2024

Dnes v 05:50

Devatenáct let folku a trampské muziky v kamenném hradišti vysočanského Podviní v Praze 9. Festival Folkové Podviní 2024 se koná 6. června od 16:30 hodin.

Meandry Botiče s průvodcem

Včera ve 20:41

Běžecké trasy s průvodcem – pohyb na čerstvém vzduchu a nepoznaná krajina Prahy 10. Běh po městské části je skvělý způsob, jak ji prozkoumat a zároveň si udržet kondici.

Národopisné dny

Včera v 10:53

Národopisné dny v Národopisném muzeu Národního muzea a přilehlé zahradě Kinských od 31. května do 1. června.

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

Včera v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

Včera v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

27. května 2024 v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

27. května 2024 v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Další články
Nahoru