dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
3°C
Stále více Čechů investuje do nemovitostí od 10 do 50 miliónů korun. Trend bude pokračovat
Jan Sachr, ředitel realitní společnosti Naxos. Foto: archiv

Stále více Čechů investuje do nemovitostí od 10 do 50 miliónů korun. Trend bude pokračovat

Výnosové nemovitosti za 10 až 50 milionů korun jsou současným hitem u českých investorů. Češi ukládají své finanční prostředky především do nemovitostí, které jim pravidelně přinášejí jistý zisk. Jsou to mimo jiné činžovní domy, budovy supermarketů, menší průmyslové areály, ale i bankovní domy. Podle Jana Sachra, ředitele realitní společnosti Naxos, která se specializuje na podobné transakce, bude tento trend pokračovat i letos.

Co se Naxosu během roku 2014 podařilo?
Tak jako každý rok jsme prodali majetek za více než miliardu korun. A průměrná cena jedné transakce se pohybuje kolem 8 milionů korun. Naxos loni realizoval největší dražbu roku v Česku: vydražil se pardubický Technopark za 183 milionů.

Kterou dražbu považujete v historii Naxosu za vůbec největší a nejúspěšnější?
Byly to dvě největší nedobrovolné dražby. Šlo o obří tovární komplex v Brandýse nad Labem, v němž vyrábí společnost Continental, a o jedno z největších moravských obchodních center Olomouc City. U obou jsme překonali hranici 330 milionů korun. Rapidně narostla cena při licitaci o olomoucké obchodní centrum – o 150 milionů korun až na 373 milionů korun.

Počet i finanční objem dražeb byl v roce 2014 nižší než v roce předchozím. Přesto mají dražby na trhu stále své místo. V čem jsou v současné době pro prodávajícího výhodné?
Dražby se hojně využívají při prodejích majetku do 1 milionu korun – v případech, kdy je jejím navrhovatelem insolvenční správce. Je to nejtransparentnější forma prodeje nemovitého majetku a díky dražbě lze řešit i komplikovanější prodeje majetku v hodnotách desítek či stovek milionů korun tam, kde by pro kupujícího mohla být jakákoliv nejistota. Mimo to dražba znamená přesně nastavený prodejní proces omezený v čase. A nutí tak investory učinit rozhodnutí v daný okamžik. Odpadá tak doba pro diskuze a vyjednávání o dalších a dalších podmínkách koupě.

Proč jsou výnosové nemovitosti v současné době tak populární?
Nejvíce populární jsou nemovitosti, jejichž ceny se pohybují mezi 10 až 50 miliony korun. Vesměs čeští investoři si uvědomují, že uložit finance do těchto nemovitostí je ta největší jistota. Navíc jim výnosové nemovitosti přinášejí další zisk. Výdělečné jsou mimo jiné investice do činžovních domů, do budov, v nichž sídlí supermarkety či do průmyslových areálů. Investorům vydělají ročně zhruba 10 procent jejich ceny. Ti pak mohou za rok či za dva uložit své finance do nákupu dalších nemovitostí.

V čem Naxos nabízí lidem (kupujícím investorům, ale i prodávajícím) více než ostatní realitní firmy?
Naxos spojuje investory s majiteli komerčních nemovitostí na základě velmi obsáhlé databáze kontaktů. Disponujeme aktivní poptávkou a u mnoha prodejů tedy ani nedojde ke zveřejnění či inzerci – investora majiteli představíme přímo. Mimo to poskytujeme kompletní poradenství, absolvujeme s investory due diligence a zajistíme i případné financování z bank. Díky desítkám obdobných prodejů poskytneme i cenové srovnání z jiných transakcí a investor tak dostane maximum informací – aby mohl učinit finální rozhodnutí o akvizici.

Co dražby/výběrová řízení přinesly novým majitelům?
Transparentně nabytý nemovitý majetek s potenciálem dalšího využití a zhodnocení volných peněžních prostředků.

Jaké velké dražby (či výběrová řízení) Naxos plánuje do budoucna a jaký je výhled do roku 2015?
Na rok 2015 připravujeme několik prodejů s cenou přesahující 100 milionů korun. Mimo jiné jde o komplex dvou administrativních budov u Nuselského mostu v Praze 2.


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

Včera ve 14:01

Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru