dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražský život

Stále více Čechů investuje do nemovitostí. Trend bude pokračovat i v roce 2015

Výnosové nemovitosti za 10 až 50 milionů korun jsou současným hitem u českých investorů. Zatímco éra cizinců intenzivně nakupujících na tuzemském realitním trhu je pryč, Češi ukládají své finanční prostředky především do nemovitostí, které jim pravidelně přinášejí jistý zisk. 

Jsou to mimo jiné činžovní domy v dobrých lokalitách, budovy supermarketů, menší průmyslové areály, ale i bankovní domy. A investorům se vyplatí nakupovat takové nemovitosti na úvěr u bank.

Podle odborníků z realitní společnosti Naxos, která patří mezi největší dražebníky v zemi, bude tento trend zejména z uplynulého půlroku pokračovat i v letošním roce.

„Typickým současným investorem je český podnikatel mezi 40 až 50 lety. Zajímá ho mimo jiné činžovní dům v centru velkého města s 15 až 20 byty, nebo supermarket o rozloze kolem 1000 metrů čtverečních, kde je dlouhodobá nájemní smlouva. Může si na koupi nemovitosti vzít standardní úvěr u banky a stále se mu to vyplácí – pokud mu taková nemovitost bude ročně vydělávat kolem osmi až deseti procent své kupní ceny,“ říká ředitel Naxosu Jan Sachr.
                           
Dražební trh sice loni zaznamenal mírný pokles, ale dražba stále zůstává podle Sachra doporučovaným a nejtransparentnějším způsobem prodeje, který se nejvíce hodí pro nemovitosti z konkurzů či nemovitosti, kde lze předpokládat velký zájem ze strany více investorů.

V roce 2014 se uskutečnilo kolem 2640 dražeb, zatímco v roce 2013 jich bylo přes 2880. Méně bylo loni jak dobrovolných, tak nedobrovolných dražeb.

   


Další články
Nahoru