Stádo koní Převalského na Dívčích hradech se rozroste, ke klisnám přibudou hříbata i hřebec
14. ledna 2022 12:05
Jaké jsou dosavadní zkušenosti s chovem koní na Dívčích hradech?
Vesměs pozitivní, klisny si na nový prostor a režim rychle zvykly. Oproti očekávání velmi dobře zvládají nový režim i s novým chovatelem. Ten na ně denně dohlíží a udržuje je navyklé na svou přítomnost i na pravidelné zacházení na manipulační dvorky pro případ budoucích veterinárních zásahů či transportů do jiných chovatelských zařízení. Nové přehledné prostředí jim zdá se svědčí a naplňuje jejich biologické potřeby.
Jaké jsou dosavadní výsledky výzkumu fauny v ohradě?
Zajímavé a bezpochyby stojí za zmínku. V ohradě s koňmi se již například vyskytuje a rozmnožuje kriticky ohrožený motýl okáč metlicový.
Chovají se klisny, jak jste očekávali?
Adaptovaly se dobře i na četnější přítomnost veřejnosti v okolí ohrady a často se popásají v blízkosti plotu a vyhlídek pro návštěvníky.
Jak hodnotíte floru v ohradě a je pastva pro koně dostačující?
Vzhledem k tomu, že zemědělská činnost byla v dané lokalitě ukončena teprve přednedávnem, nejedná se zatím o finální strukturu travního porostu, který je stále v procesu sukcese. Každý rok je vidět postupný vývoj. Až v letošním roce, ve zřejmé souvislosti s dostatečnými srážkami, se travní porost téměř beze zbytku zapojil. Plocha byla již několikrát na vybraných místech dosévána vybranými druhy bylin, nikoliv však primárně kvůli koním, ale kvůli zvýšení atraktivity stanoviště zejména pro různé druhy motýlů. Je patrné, že vlivem koňské pastvy dochází k selektivnímu vypásání některých míst.
Je v plánu další dosévání?
Ano, ve spolupráci s Odborem ochrany prostředí Magistrátu Hl. m. Prahy je v plánu další dosévání pastviny místně původní travní směsí. To by mělo prospět nejenom koním Převalského, ale i dalším vzácným stepním druhům vázaným na konkrétní prostředí. I v současné podobě je však pastva pro koně v daném množství zcela dostačující.
Jak hodnotíte dosavadní chování návštěvníků? Když jsme dělali rozhovor před dokončením ohrady, obával jste se, že někteří lidé se budou snažit koně krmit.Koně jsou v ohradě od přímého kontaktu s návštěvníky odděleni mezipásem s elektrickým ohradníkem. Tento systém se spolu s informačními panely podél výběhu osvědčil velice dobře. Prozatím nedošlo k žádnému incidentu. Vzhledem k rozlehlosti výběhu koně také nikterak nereagují na psy podél hrazení.
Nedochází třeba k vandalismu?
Žádný případ vandalismu zatím naštěstí zjištěn nebyl, kromě drobného poškození jedné z vyhlídek.
Chystají se v dohledné době úpravy ohrady a zázemí?
Plánuje se zmíněné dosévání původní místní travní směsí. V té souvislosti též plánujeme vytvoření vyvýšeného pahorku, který budou moci koně využívat obdobně, jako využívají podobné vyvýšeniny ve volné přírodě. Pahorek také rozšíří spektrum různých typů mikroprostředí, využitelných pro další druhy místních organismů. Jižně orientovaný svah s úkryty bude například atraktivním stanovištěm pro různé druhy plazů. Výhledově zvažujeme a prověřujeme možnost vytvoření drobného mokřadu, opět s vidinou posílení místní biodiverzity. Připravujeme také vypuštění syslů do voliéry uvnitř ohrady.
Jak bude pokračovat chov na Dívčích hradech? Hovořilo se o vypuštění hřebce a rozšíření stáda.
Letos přemístíme dvě klisny do Dolního Dobřejova a na Dívčích hradech je nahradíme jinými dvěma. Až obě odvezené klisny zabřeznou, vrátíme je i s hřebcem. Uvidíte tam tak sedm dospělých koní a po čase snad i dvě hříbata. Je to spletité, ale současně jde o nejlepší způsob, jak mít na Dívčích hradech převaláky v přiměřeném počtu. Hřebec totiž dostane antikoncepci, nebo do ohrady umístíme vykastrovaného jedince, a tak hříbata budou v této fázi jenom od dvou vybraných klisen.