Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Stáda ovcí, koz a skotu se začnou brzy pást v pražských přírodních lokalitách
Pohled na pasoucí se stádo je pastva pro oči. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Stáda ovcí, koz a skotu se začnou brzy pást v pražských přírodních lokalitách

Do chráněných přírodních lokalit v hlavním městě se již za pár dní vrátí stáda ovcí, koz a skotu. Zvířata budou až do podzimu spásáním udržovat vzácnou vegetaci. Pražané se s pasáčkem vedoucím stádo setkají na několika místech. V reakci na dotazy serveru Pražský patriot to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Letos je v plánu vypásat pomocí tří smíšených stád ovcí a koz a dvou stád skotu. Po dobré zkušenosti z předchozích dvou let využijeme k pastvě i stádo tvořené pouze kozami, které se na rozdíl od jiných druhů spásačů dobře pohybují po skalách,“ sdělil mluvčí. 

Smíšená stáda ovcí a koz se budou pohybovat především po stepních lokalitách Prokopského a Šáreckého údolí, v Trojské kotlině ale i na mnoha dalších místech, která byla v minulosti vypásána, jako například na Pitkovické stráni nebo V hrobech nedaleko sídliště Kamýk. 

Jedno stádo skotu bude celý rok v suchém poldru Čihadla mezi čtvrtěmi Kyje a Dolní Počernice. Druhé se bude přesouvat po vybraných loukách v oblasti Šeberova, Milíčova, Čimic, Lipenců nebo Šáreckého údolí.

„Pastva smíšenými stády ovcí a koz začne v již v polovině dubna. Obě stáda skotu začnou vypásat pražské lokality až v průběhu května. Všechna stáda skončí s výpasem v polovině listopadu,“ popsal Hofman. 

„Za pastvu ovcí a koz letos zaplatíme 1 596 00 korun. Pastva skotu se v současné době soutěží a není tak známa její letošní cena. V loňském roce stála milion korun,“ pokračoval. Pastvu každoročně zajišťují dodavatelé vzešlí z výběrových řízení. Zpravidla jde o soukromé zemědělce. 

Pastva ovcí a koz se uskutečňuje především ve zvláště chráněných územích v Praze kontinuálně již od roku 2000. Pastva skotu od roku 2012. „Navazujeme tím na přerušenou tradici. Pastva na území dnešní Prahy patří mezi historické způsoby obhospodařování nejen stepí, ale i vlhkých luk. Kontinuita byla naposledy na delší dobu přerušena po druhé světové válce,“ řekl mluvčí.

Poté, co se po válce přestaly dříve pasené lokality vypásat, začaly degradovat ve smyslu ztráty druhové pestrosti. Zvířata odstraňují okusem rostlin biomasu a výrazně tak pomáhají s údržbou především hůře přístupných nebo podmáčených lokalit. Jsou alternativou k seči. Rozrušování travního drnu navíc pomáhá slabším druhům rostlin, aby na konkrétní lokalitě mohly růst. Často se jedná o vzácné druhy rostlin. Na spásané plochy je vázána celá řada bezobratlých živočichů.

„Aby zvířata každoročně nespásala stejné druhy rostlin, mění se termíny pastvy na jednotlivých lokalitách, případně ji kombinujeme s ručním kosením. Pastva není na celé ploše jednotlivých lokalit. Vždy necháváme vybraná místa nespasená,“ dodal Hofman.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

Dnes v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

Dnes v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

Dnes v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

Dnes v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

Včera ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru