Stáda ovcí, koz a skotu se začnou brzy pást v pražských přírodních lokalitách
11. dubna 2024 15:37
„Letos je v plánu vypásat pomocí tří smíšených stád ovcí a koz a dvou stád skotu. Po dobré zkušenosti z předchozích dvou let využijeme k pastvě i stádo tvořené pouze kozami, které se na rozdíl od jiných druhů spásačů dobře pohybují po skalách,“ sdělil mluvčí.
Smíšená stáda ovcí a koz se budou pohybovat především po stepních lokalitách Prokopského a Šáreckého údolí, v Trojské kotlině ale i na mnoha dalších místech, která byla v minulosti vypásána, jako například na Pitkovické stráni nebo V hrobech nedaleko sídliště Kamýk.
Jedno stádo skotu bude celý rok v suchém poldru Čihadla mezi čtvrtěmi Kyje a Dolní Počernice. Druhé se bude přesouvat po vybraných loukách v oblasti Šeberova, Milíčova, Čimic, Lipenců nebo Šáreckého údolí.
„Pastva smíšenými stády ovcí a koz začne v již v polovině dubna. Obě stáda skotu začnou vypásat pražské lokality až v průběhu května. Všechna stáda skončí s výpasem v polovině listopadu,“ popsal Hofman.„Za pastvu ovcí a koz letos zaplatíme 1 596 000 korun. Pastva skotu se v současné době soutěží a není tak známa její letošní cena. V loňském roce stála milion korun,“ pokračoval. Pastvu každoročně zajišťují dodavatelé vzešlí z výběrových řízení. Zpravidla jde o soukromé zemědělce.
Pastva ovcí a koz se uskutečňuje především ve zvláště chráněných územích v Praze kontinuálně již od roku 2000. Pastva skotu od roku 2012. „Navazujeme tím na přerušenou tradici. Pastva na území dnešní Prahy patří mezi historické způsoby obhospodařování nejen stepí, ale i vlhkých luk. Kontinuita byla naposledy na delší dobu přerušena po druhé světové válce,“ řekl mluvčí.
Poté, co se po válce přestaly dříve pasené lokality vypásat, začaly degradovat ve smyslu ztráty druhové pestrosti. Zvířata odstraňují okusem rostlin biomasu a výrazně tak pomáhají s údržbou především hůře přístupných nebo podmáčených lokalit. Jsou alternativou k seči. Rozrušování travního drnu navíc pomáhá slabším druhům rostlin, aby na konkrétní lokalitě mohly růst. Často se jedná o vzácné druhy rostlin. Na spásané plochy je vázána celá řada bezobratlých živočichů.„Aby zvířata každoročně nespásala stejné druhy rostlin, mění se termíny pastvy na jednotlivých lokalitách, případně ji kombinujeme s ručním kosením. Pastva není na celé ploše jednotlivých lokalit. Vždy necháváme vybraná místa nespasená,“ dodal Hofman.