Dnes Úterý - zatazeno 21°C
Zítra Středa - zatazeno 25°C
Úterý 16. 6. 2026
Svátek má Zbyněk
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Srub v Krčském lese se příští rok otevře veřejnosti, do správy ho převzala Praha 11
Srub Gizela v Krčském lese. Foto: Praha 11

Srub v Krčském lese se příští rok otevře veřejnosti, do správy ho převzala Praha 11

Praha 11 převzala od hlavního města do své správy srub Gizela v Krčském lese. Chce, aby objekt, který byl roky uzavřený a provázely ho spory o povolení ke stavbě, sloužil jako zázemí návštěvníkům lesa. Kvůli špatnému stavu bude stavba nyní potřebovat několik úprav, které by měly být hotové příští rok na jaře. Na webu městské části o tom informovala její mluvčí Alžběta Plocová.

Srub Gizela vznikl původně jako lesní základna a sklad pro lesníky. Postupně se proměnil v oblíbený cíl výletníků, kteří zde našli drobné občerstvení, dětské hřiště, pingpongový stůl, ohniště nebo originální lesní fotbalové hřiště. Konaly se u něj různé akce.

V roce 2011 srub vyhořel. Střecha se propadla a zbylo jen torzo, které muselo být strženo. O rok později se začalo mluvit o obnově a v roce 2013 byla na místě postavena nová dřevěná stavba taková, jakou známe dnes. 

Místo vyhledávané zejména obyvateli Jižního Města roky provázely táhlé spory v souvislosti s potřebnými povoleními ke stavbě, kvůli nimž byl provoz srubu uzavřen. Občané se podle Plocové pravidelně nechávají slyšet, že toto místo s jedinečnou atmosférou jim chybí.

V roce 2021 začala Praha 11 usilovat o svěření srubu do své správy, aby mohl být opět využíván. Zdlouhavá jednání byla ukončena letos v září na jednání pražského zastupitelstava, jehož usnesením byl srub svěřen do správy městské části. 

„A nyní se podpisem předávacího protokolu srubu ze správy hlavního města do správy městské části uzavírá první část příběhu, který byl zahájen schválením mého návrhu týkajícího se podání žádosti o svěření. Smyslem ale samozřejmě je, aby srub opět sloužil návštěvníkům hřiště v jeho sousedství a Kunratického lesa, a k tomu je třeba několik dalších kroků. Pevně věřím, že je během jara 2026 dokončíme a od příštího léta srub opět začne sloužit veřejnosti,“ sdělil starosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS).


Autor: Alo

Nezabrzděná dodávka málem sjela z náplavky do Vltavy

Včera v 09:17

Pražští hasiči v neděli odpoledne zasahovali u dodávky, která u Jiráskova mostu v centru metropole sjela z náplavky Rašínova nábřeží nad vodu. Vůz zajistili, aby nespadl do Vltavy, informovala mluvčí hasičů Kateřina Benešová. „Jednotky ze dvou stanic zasahovaly jí u Jiráskova mostu. Dodávku...

Pronájem obecních bytů Prahy 6 formou elektronické aukce

14. června 2026 ve 13:10

Praha 6 nabízí formou elektronické aukce pronájem 13 obecních bytů převážně v lokalitě Břevnova. Přihlášky do aukce lze podávat do 23. 6. do 14 hodin.

Praha hostila Peace Walk 2026

14. června 2026 v 07:34

Stovky lidí na konci května prošly Prahou v rácmi akce Peace Walk 2026 a festivalu „Pojďme se přiblížit&quot. Pochod plný barev, balónků a zpěvu prošel Prahou a zakončil v holešovickém Vnitroblocku, kde se z kavárenské zahrady stalo na několik hodin místo, kde se prolínaly jazyky, kultura a...

Další články
Nahoru