dnes
Úterý - zatazeno
10°C
zítra
Středa - zatazeno
12°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
13°C
Srpen 1968 už dnes mnoha lidem nic neříká, mrzí starostku Prahy 2 Černochovou
Starostka Prahy 2 Jana Černochová. Foto: archiv

Srpen 1968 už dnes mnoha lidem nic neříká, mrzí starostku Prahy 2 Černochovou

Jak si Praha 2 připomíná padesátileté výročí od invaze? Proč by společnost neměla zapomínat na události ze srpna 1968 a období, které následovalo? Jsou naši vojáci sloužící v zahraničí hrdinové? Na tyto a další otázky odpovídala starostka druhé městské části Jana Černochová (ODS).

Jak si Praha 2 letos připomene padesátileté výročí od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa?
Vzhledem k tomu, že se na území Prahy 2 nachází Český rozhlas, v jehož okolí to 21. srpna 1968 opravdu vypadalo jako ve válečné zóně, je logické, že právě my musíme na výročí invaze zavzpomínat dvojnásobně. Ve výstavním prostoru prvního patra radnice je k vidění výstava snímků Bohumila Dobrovolského z Vinohradské třídy a jejího bezprostředního okolí. K tomu vydáváme další brožuru se vzpomínkami našich obyvatel a předmluvou historika Petra Blažka, nazvanou příznačně dle volání rozhlasu – Jsme s vámi, buďte s námi. A jako každoročně jde zástupce městské části položit k budově rozhlasu věnec. Letos oběti invaze uctím společně s místostarostou Janem Korseskou.
 
Rok 1968 bude jedním z „osmičkových roků" při Vinobraní na Grébovce. Jak se srpnové události připomenou návštěvníkům této každoročně hojně navštěvované akce?
I v rámci vinobraní nabídneme návštěvníkům výstavu, připravenou ve spolupráci s organizací Post Bellum, speciálně pro vinobraní vzniká publikace 100 let Prahy 2, kde bude srpen 1968 samozřejmě také akcentován, a návštěvníci budou moci absolvovat i znalostní kvíz o ceny.

Vzpomínkových akci na srpnové události se zúčastňujete každoročně. V čem vidíte hlavní význam toho, aby společnost toto období nevytěsnila ze své paměti a hlásila se k odkazu lidí, kteří se invazi postavili?
Obecně vidím význam v připomínání všech významných historických událostí, nejen těch srpnových. Bohužel, vzpomínáme na události, kdy jsme jako národ přicházeli o svobodu. Při Mnichovu v roce 1938, Vítězném únoru roku 1948, v srpnu 1968… a je děsivé, kolika lidem dnes tato data a pojmy nic neříkají. Snad právě proto se náš národ svých svobod teď plíživě zříká sám, bez donucení. Stále však pevně doufám, že každá, byť sebemenší, připomínka naší historie napomůže tomu, aby si lidé uvědomili, že komunistická ideologie a socialistický režim jsou zrůdné a zločinné. A že není vyšší hodnoty, než suverenita státu a svoboda jeho obyvatel.

Čím se podle Vás daří komunistům v každých volbách přesvědčit voliče, aby jim dali dostatek hlasů, které je pošlou do parlamentu či na komunální úrovni zastupitelstva?
Nevím. Zločiny komunismu jsou známy. Přesto stále dostává KSČM hlasy nejen od letitých komunistů, ale získává i nové, mladé voliče. Nechápu to. A jsem ohromně pyšná a hrdá na to, že obyvatelé Prahy 2 komunisty nevolí – v našem zastupitelstvu nemá KSČM už roky žádné členy. V souvislosti s úmrtím tří českých vojáků v Afghánistánu byly slyšet hlasy zpochybňující význam naší účasti na mezinárodních misích. Jaký je Váš názor?
Můj, tisíckrát vyřčený, názor je jasný: svobodu a demokracii musíme hájit všude tam, kde je to zapotřebí, a při všech příležitostech. Zpochybňování naší účasti na zahraničních misích považuji za nehorázné.
 
Považujete vojáky působící v zahraničí za hrdiny? Jaká je definice hrdinství optikou Jany Černochové?
Bylo by pěkné žít ve světě, kde by armády neměly svůj smysl. Ale všichni víme, že lidstvo je nepoučitelné a vojsko každý stát potřebuje. Naši vojáci nasazují své životy daleko od vlasti, aby hájili hodnoty, které vyznává naše demokratická země. Nedávno jsem vítala naše vojáky u příležitosti jejich návratu ze zahraničních operací na území Afghánistánu, Itálie, Velké Británie, Iráku, Kosova, Golanských výšin a z Afriky. S řadou vojáků jsem si podala ruku a mohla jim tak osobně poděkovat za jejich službu. Když mi hrdě odpověděli „Sloužím vlasti!“, nefalšovaně mě to dojalo. Hrdina ale pro mne není zdaleka jen voják ve výkonu služby. Za hrdinství považuji vše, čím někdo překročí svůj stín, udělá něco, co nemusí a co se od něj neočekává, jen proto, aby pomohl někomu jinému. A jsem přesvědčena, že takových neokázalých drobných hrdinských činů se u nás denně dějí stovky. 

Starostka Prahy 2 Jana Černochová dorazila v úterý 21. srpna k budově Českého rozhlasu se svým zástupcem Janem Korseskou:

cernochova-rozhlas-1

cernochova-rozhlas-2

cernochova-rozhlas-3


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

21. března 2019 v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

21. března 2019 v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru